ایام محرم 1398
1389/09/18 15:26:00
سرویس اقتصادی
نورا:

تاخیر در ارائه بودجه کار کارشناسی را تضعیف می‌کند

**نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاخیر در ارائه لایحه بودجه را موجب ایجاد مشکلاتی برای کشور و نهادهای اجرایی عنوان کرد و گفت: کمبود فرصت برای بررسی لایحه بودجه باعث می‌شود کار کارشناسی مجلس در این مورد تضعیف شود.

"عباسعلی نورا" نماینده زابل و زهک در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، ارائه به موقع لایحه بودجه از سوی دولت را، قرار دادن زمان کافی در اختیار کارشناسان و نمایندگان برای بررسی این لایحه مهم خواند و از تاخیرهای دولت در ارائه این لایحه انتقاد کرد.

نورا با اشاره به لزوم کار دقیق بر روی لایحه بودجه، گفت: ما اگر بعنوان نمایندگان مجلس فرصت کافی برای کار کارشناسی داشته باشیم، می‌توانیم از نظرات صاحبنظران خارج از مجلس نیز استفاده کنیم و مسلما با دقت بیشتر نمایندگان و استفاده از نظرات سایر کارشناسان کیفیت برنامه بودجه سنواتی کشور مسلما بسیار بالاتر خواهد رفت.

یکی از ایرادات بودجه رسانه‌ای نشدن آن در زمان بررسی در دولت است

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: یکی از مشکلات لایحه بودجه این است که بودجه تا زمانی که در دولت مطرح است رسانه‌ای نمی شود و فرصت اظهار نظر برای اساتید و صاحبنظران خارج از دولت و مجلس در این برهه برای بهبود لایحه بودجه فراهم نمی‌شود.

 نماینده مردم زابل با اشاره به مفید بودن استفاده از نظرات اساتید و صاحبنظران مستقل از مجلس و دولت، تصریح کرد: لایحه بودجه همیشه بعد از تقدیم به مجلس رسانه‌ای می‌شود و چون عموما در آخرین ماه های سال این اتفاق می افتد فرصت کافی برای استفاده مجلس از نظرات کارشناسان بی طرف خارج از بدنه مجلس و دولت فراهم نمی شود و کشور از برکات این موضوع بی نصیب می ماند و این اتفاق از ایرادات بسیار اساسی و آسیب‌های مهم تاخیر در ارائه بودجه است.

به نمایندگان بخش خصوصی اجازه اظهار نظر در مورد بودجه داده شود

نورا در ادامه سخنان خود بر نقش اساسی بخش خصوصی در آینده کشور اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کشور به سمت و سوی پیشرفت حرکت کند و منویات مقام معظم رهبری در مورد خصوصی سازی بهتر محقق شود باید اجازه حضور و اظهار نظر نمایندگان بخش خصوصی در مورد برنامه بودجه سنواتی را بدهیم؛ چراکه این مشارکت لازمه حرکت به سمت خصوصی‌سازی و تحقق اهداف اقتصادی کشور است.

وی در پایان سخنان خود گفت: باید راهی پیدا کنیم که دولت در حین تدوین بودجه از نظر کارشناسان و اساتید صاحب نظر خارج از حوزه دولت و مجلس که نظراتی مستقل دارند استفاده کند و برنامه بودجه تجمیعی از نظرات صاحبنظران خبره کشور باشد.

مجلس هشتم با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس در آذر 87، دولت را موظف کرد تا لایحه بودجه سنواتی را نهایتا تا 15 آذر هر سال به مجلس تقدیم کند تا مجلس برای بررسی مهمترین برنامه سالیانه کشور که تکلیف بسیاری از امور اقتصادی، عمرانی و فرهنگی و سیاسی در آن مشخص می شود، وقت کافی داشته باشد؛ اما حتی این تاکید قانونی مجلس نیز نتوانست دولت را مقید کند تا برنامه بودجه سنواتی کشور را در زمان مقرر به مجلس برساند و تنها در دوسال اولی که از تصویب این قانون می‌گذرد ( یعنی در لایحه بودجه سالهای 88 و 89) دولت 104 روز تاخیر در ارائه بودجه به مجلس داشته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet