هدر موبایل
1389/09/19 08:26:00
سرویس اقتصادی
ساعدی:

اقدامات صورت گرفته در طرح مسکن مهر قابل تقدیر است

**ایجاد و توسعه طرح مسکن مهر، آبرسانی به روستاها و بهبود وضعیت راه و جاده در شهرستان شوش از جمله اقدامات قابل‌توجه در این منطقه است. جاسم ساعدی نماینده مردم شوش در مجلس معتقد است اقدامات صورت گرفته در زمینه طرح مسکن مهر قابل تقدیر است.

به گزارش خبرگزاری خان ملت، آنچه در پی می آید مشروح گفت‌وگوی روزنامه «فرهنگ جنوب» خوزستان با "جاسم ساعدی" نماینده مردم شوش است:

 جناب ساعدی از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه انتخابیه شوش توضیحاتی بفرمایید.

طی بازدیدی که وزیر مسکن از طرح مسکن مهر این شهرستان داشتند قول مساعد برای تکمیل این پروژه و ارائه تسهیلات مورد نیاز این پروژه دادند و در کنار این طرح بناست 3 مسجد در شهر شوش و اطراف مسکن مهر احداث شود و این اقدام ایشان قابل تقدیر است.‌

 از سوی دیگر طرح آبرسانی به روستاهای منطقه میان‌آب که در حدود 7 روستا بوده که طرح خوبی بوده و توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان اجرا شده،  هرچند مشکلاتی داشت اما تاحدودی رفع شد و مسئولان محیط‌زیست  و میراث فرهنگی این حوزه مشکلات را برطرف کردند. البته منبع آب این روستاها چندین‌بار و با احداث چاه‌های جدید تغییر کرده اما منبع آب جدید تا روستاها در حدود 25 کیلومتر فاصله دارد که خط لوله انتقال آن در حال احداث است...

در همین زمینه چند هفته قبل مدیرکل راه و ترابری استان خوزستان به شهرستان شوش آمد و از جاده ترانزیت اهواز و 3 محور روستایی بازدید کرد که ایشان قول مساعد برای آسفالت این محورها را دادند که حدود 20 کیلومتر راه روستایی امسال آسفالت شود و همچنین یک راهدارخانه‌ای در میان مسیر شوش به اهواز وجود دارد که قدیمی است و باید بازسازی شود و وجود این محل برای تعمیر و نگهداری جاده اصلی خوزستان موردنیاز است.

 از آخرین وضعیت برنامه پنجم توسعه توضیحاتی بفرمایید.

در حدود 20 ماده از مفاد این برنامه به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شده است و بعد از بررسی بناست مجدداً در مجلس مطرح و این برنامه نهایی شود و بعد از بررسی این مفاد و ماده‌ها در کمیسیون تلفیق و رفع ایرادات آن، این برنامه به شورای نگهبان ارجاع داده می‌شود و پس از اتمام به تصویب می‌رسد تا بعد از آن توسط دولت ابلاغ شود.

 در حالحاضر شمارش معکوس برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانهها آغاز شده است. ارزیابی شما از اجرایی شدن این قانون به چه صورت است؟

هرچند حرکت دولت یک حرکت کند است اما با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد و شرایطی که دارد و بزرگی اجرای این قانون دولت و متولیان،  باید با احتیاط این مسئله را اجرایی کنند تا ان‌شاء‌الله اگر اشکال و مشکلی هست رفع و رجوع شود. این مسائل در حالی رخ می‌دهد که دولت قول داده بود که از اول مهرماه این قانون را اجرایی کند و تاکنون 3 ماه در اجرای آن تأخیر افتاده است اما پول یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار‌ها ریخته شده و امیدواریم هرچه زودتر عملیاتی و موانع پیرامون آن برطرف شود و قیمت‌ها در راستای این قانون به تدریج افزایش یابند و شوک زیادی به مردم وارد نشود، به هر حال نباید فراموش کرد که این طرح یک طرح بزرگ است و سایر متولیان و دست‌‌اندرکاران باید به سمتی بروند که با اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به مردم در این زمینه نگرانی‌های پیرامون طرح را کاهش دهند.

 در هــفتهای که گـذشت ما بحث روز بیمه را داشتیـم. ارزیابی شما از این صنعت و جایگاه کنونی آن در اقـتصــاد چگونه است؟

در حـــال‌حــاضر  صنعت بیمه کشور با 2 مشکل اساسی عدم فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی و آشنایی نداشتن مردم از جزئی‌ترین مفاد بیمه سبب شده تا رشد چندانی در کشور نداشته باشد و در این زمینه باید به سمتی حرکت کند که مردم بدانند با هزینه جزئی می‌تواند آسیب‌های موجود را پوشش دهند. از سوی دیگر پوشش بیمه‌ای تمام موارد اقتصاد را دربرنمی‌گیرد که خود معضل دیگری است و اینکه فارغ‌التحصیلان این رشته نمی‌توانند به راحتی نسبت به فعالیت در این زمینه اقدام کنند که به منظور حل این معضلات باید نهادهای اصلی در این زمینه مانند بیمه مرکزی و بیمه ایران وارد عمل شوند.

 از دیدگاه شما به منظور تقویت و رشد این صنعت چه باید کرد؟

یکی از راهکارهای موجود در جهت قدرتمند شدن صنعت بیمه؛ پذیرش ریسک بالاتر از سوی این نهادها در زمینه آسیب‌ها و مشکلات موجود آن است که شرکت‌های جدید از طریق سامانه‌های تازه  مانند بیمه اتکایی به شرکت‌های بزرگتر وصل شوند تا بتوانند مانور بیشتری داشته باشند و در حال‌حاضر مشکلی از نظر قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در این زمینه وجود ندارد و اگر شرکت‌های کوچکتر بتوانند به شرکت‌های بزرگتر در این زمینه متصل شوند هم‌ سرمایه خود را افزایش می‌دهند و هم میزان ریسک‌پذیری بالا می‌رود و در نهایت شرکت‌های داخلی می‌توانند از شرکت‌های بین‌المللی نیز بهره گیرند.

 شما به حضور شرکتهای بیمه خارجی اشاره کردید که در برنامه پنجم توسعه نیز به آن توجه شده است. فکر میکنید تا چه میزان حضور این شرکتها تأثیرگذار باشد؟

طبق قوانین و مقررات موجود شرکت‌ها و ارگان‌های خارجی برای حضور در کشور باید سهامی کمتر از 50درصد داشته باشند و چندملیتی باشند بنابراین اگر بخواهند مجوز حضور بگیرند باید با شرکت‌های داخلی مشارکت داشته باشند که این به نفع شرکت‌های داخلی خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet