هدر موبایل
1387/04/16 14:21:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

میرخلیلی خواستار تبدیل میناب، سیریک و جاسک به منطقه آزاد یا ویژه اقتصادی شد

"سیدعلی میرخلیلی" خواستار تبدیل بنادر میناب، سیریک و جاسک به منطقه آزاد یا منطقه ویژه اقتصادی شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده محترم میناب، رودان و جاسک اولین ناطق پیش ز دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

اولاً سالروز شهادت امام هادی (علیه‌السلام) را تسلیت عرض می‌کنم سپس با شکر الهی و استعانت از او و تشکر از مردم به طرح چند مورد می‌پردازم:

1 ـ با نگاهی به دستاوردهای انقلاب در آستانه دهه چهارم می‌بینیم با رهبری امام راحل و مقام معظم رهبری و استقامت ملت، توطئه‌ها برای جلوگیری ادامه مسیر و تغییر نگرش مردم، باعث عدول از آرمانها نگردیده و ریشه‌ها نظام محکمتر گردیده و سند چشم‌انداز که بعد از قانون اساسی مهمترین سند راهبردی است، سرلوحه حرکت و جوانان با عبور از مرزهای علم و دانش، به مؤثرترین علوم دست یافته و به غرور ملی تبدیل شده و نظام سلطه ملل آزاده را دشمن خود می‌داند و با بی‌سابقه‌ترین جنایت به مقابله برخاسته و هزینه حق‌طلبی را چنان بالا برده تا مبارزه صورت نگیرد ولی به صلاح نظام سلطه است که واقعیتهای موجود را قبول و به ارتباطی منطقی بپردازد.

2 ـ ضمن تشکر از دولت و استاندار محترم (هرمزگان) برای گسترش عدالت در شرق استان که ظرفیت زیادی در باغبانی و  زراعت و امور گمرکی و تجارت و صیادی و صنعت دارد و با ایجاد زیرساختها و اصلاح برخی مقررات و رفع موانع در استفاده از متخصصین بومی در مدیریتهای استانی و کشوری شتابی بیشتری در توسعه حاصل و با جلب سرمایه داخلی و خارجی وافزایش تولید و اشتغال سبب رفاه عمومی گردد. پیشنهاد می‌شود استاندار محترم به تشکیل کارگروه ویژه توسعه شرق استان بپردازد و از تأکید رئیس‌جمهور در سفر به استان درخصوص استفاده از نیروهای بومی تشکر و سزاوار است این سفارش در دستور کار قرار گیرد و با اجرای پروژه‌های مصوب اهتمام بیشتری شود که مهمترین آنها احداث باند دوم باقیمانده راه میناب ـ رودان و تعریض راه جاسک و راه رودخانه و راه میناب به بشاگرد و قلعه‌جنگ و آسفالت راههای روستایی و احداث راه‌آهن ساحلی تا جاسک و چابهار و گازرسانی و کارخانه سیمان و از سرگیری کارخانه آلومینای بندزرک و احداث بیمارستان رودان و تجهیز مراکز پزشکی بستردرمانی در مرکز بخشها و فعال‌کردن درمانگاهها و توسعه کیفی آموزش و پرورش و کتابخانه و سالن مطالعه و توجه بیشتر به معلمان سخت‌کوش و اهتمام بیشتر به امر ورزش و عنایت مضاعف به اساسی‌ترین خواست مردم یعنی توسعه مراکز علمی و دانشگاهی و اختصاص رشته‌های بیشتر علمی و تخصصی و بالابردن سطح علمی تا اینکه مردم ببینند از نظر علمی و دانشگاهی و توسعه کمی و کیفی آن در جایگاه قابل قبولی هستند.

3 ـ میناب دومین شهر استان با 80 سال سابقه شهرداری دارای بافت روستایی فاقد امکانات اولیه، کوچه‌های اصلی میناب و رودان و جاسک و سایر شهرها خاکی و فاقد شبکه فاضلاب. در حالیکه وضع عمده روستاها در کشور بهتر است. اینک با مشکلات بجا مانده و کمبود درآمد شهرداریها تا سالهای سال مشکل باقیست. تنها راه‌حل کمک ویژه دولت است، حداقل تا درمان اصلی از اعطاء مسکن دریغ نگردد. اگر کارخانه‌‌ای احداث نمی‌گردد، لااقل در حد یک روستا کوچه‌های شهرها آسفالت گردد و امکاناتی مثل کتابخانه، سالن مطالعه، فرهنگسرا یا ندارد یا اینکه جوابگو نیست. وقتی مردم به سایر شهرها می‌روند و توسعه را می‌بینند و چون به دلیل خویشاوندی به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌روند، می‌بینند آنطور که باید در مرکز توجه نیستند.

با نگاهی امنیتی هم ضرورت دارد به مرزنشینان بیشتر برسند. اگر تا امروز آنچه در شأن مردم بوده اتفاق نیفتاده، الان در توسعه منطقه جدی است و با آماده‌سازی زیرساختها مثل گاز، برق، اسکله، راه‌آهن، فرودگاه و اعطای مجوزهای صنعتی به بخش خصوصی و احداث چند واحد صنعتی کوچک و بزرگ بخش خصوصی و تعاونی را برای سرمایه‌گذاری تشویق می‌کند. چون ظرفیت کشاورزی، صیادی، تجارت، صنعت بسیار چشمگیر است و کشاورزی و صیادی فاقد صنعت پایه ثروت محسوب نمی‌شود.

4 ـ‌ خشکسالی و جاروی جادوگر و آفات دیگر هزاران هکتار باغ لیمو را نابود کرده و باغداران دنبال تأمین هزینه‌اند برای قطع درختان و باغ به هیزم و خاکستر تبدیل شده و برای کشاورزان در حکم یک زلزله است. خانه و تمام و دار و ندارشان در گرو بانکهاست. مردم انتظار دارند دولت خسارت باغداران زمین‌خورده را جبران کند، جلوی پای آنان فقط دو راه باقیمانده یا روانه زندان شوند، یا دولت بدهکاری آنان را مورد بخشودگی قرار دهد و نمک روی زخم اینکه با حفر چاههای متعدد آب کشاورزی را به خارج از میناب می‌برند و مجوز حفر چاه به افرادی خاص و مورد نظر داده‌اند و یک کشاورز بیکس نه اجازه حفر چاه دارد و نه سهمیه سوخت. مشکل بعدی عدم حمایت از تعاونی بعدی عدم حمایت از تعاونیها برای خرید محصول است که از سوی دلالان به قیمت نازلی خریداری و با قیمت گران به دست مصرف‌کننده می‌رسد. اگر بخواهیم مردم را به حساب بیاوریم باید با تسهیلات مورد نیاز زمینه مجدد احیاء کشاورزی را فراهم کنیم.

5 ـ به کشتی مجوز صید می‌دهند و به لنج و قایق که می‌رسد برای ندادن هزار و یک دلیل دارند و بدون مجوز سهمیه سوخت هم ندارند. سردخانه هم در حد کفاف نیست. شغل صیادی از دست مردم گرفته شده، با آن گرما و طوفان شن و کمبود آب و برق زندگی زندگی نیست یک نوع شکنجه است. حتی در سهمیه‌بندی سوخت با آن گرما فکر نکردند که اتومبیل با استفاده از کولر به سوخت بیشتر نیاز دارد مثل مناطق سردسیر به گاز. این هم یکی از مصادیق مظلومیت مناطق گرمسیر است که حتی به نیازهای طبیعی منطقه هم اهمیتی داده نمی‌شود. حالا اگر تهران هم مثل هرمزگان گرم بود، همین قدر سهمیه سوخت می‌دادند. یقیناً در شأن مردم نیست اینگونه عمل شود و در کنار دریا تشنه‌لب باشند، با داشتن صدها کیلومتر مرز دریایی، زمینهای کشاورزی، امکان تجارت و ظرفیتهای بالای صنعتی، گرفتار فقر و بیکاری می‌باشند. درمیان دست و پنجه نرم کردن با فقر می‌پرسند سهم ما از این همه واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ که در کشور افتتاح می‌شود چیست؟

از دهها سال قبل شغل مبادلات مرزی داشته‌اند و حالا گمرکاتشان به آثار باستانی و ساختمانهای کلنگی تبدیل شده. حق این است که امتیازات ویژه‌ای به شرق استان داده شود تا کوتاهیهای گذشته جبران و بنادر شهرستانهای میناب و سیریک و جاسک بصورت منطقه آزاد یا منطقه ویژه اقتصادی درآید. مبادلات مرزی و صیادی و کشاورزی شغل اصلی بوده، امروزه در هر سه حوزه راه بر مردم بسته و نمی‌دانند درد و رنج خود را کجا ببرند. سهم خود را در تخصیص بودجه و اعتبارات بسیار ناچیز می‌بینند.

نتیجه تلخ آن بیکاری و مشکلات امنیتی و سرخوردگی از تأمین مایحتاج زندگی بجای برخورد با معلول و توسعه زندان و تشدید مجازات باید به علتها و ریشه‌ها پرداخت و با احیای کشاورزی و صیادی و تجارت و تقویت بخش صنعت مرهمی بر زخمها نهاد.

6 ـ تورم پدیده‌ای ضد عدالت است چون پولدارها پولدارتر و فقیرها فقیرتر می‌شوند، یعنی فاصله طبقاتی بیشتر می‌شود. عدالت‌محور بودن دولت و مجلس ایجاب می‌کند با آن مقابله جدی شود بلکه دولت و مجلس با جلسات مشترک دغدغه خاطر مردم را به حداقل برسانند. جناب آقای دکتر لاریجانی! مشکل بیکاری، تورم، بالابودن هزینه تولید، سیستم واسطه‌گری و دلال‌بازی باعث فقر و فساد گردیده. اگر اصلاح قانون لازم است، انجام شود. اگر نظارت ضعیف است،‌ دنبال گردد. خلاصه رهبری و مردم اصلاح امور را به دست دولت و مجلس سپرده‌اند. جناب آقای لاریجانی! در سفرهای استانی ان‌شاء‌الله از مناطق محورم‌تر شروع بفرمایید.

7 ـ از رئیس جمهور محترم که در سفر بشاگرد این بخش را به شهرستان ارتقاء دادند، تشکر می‌کنم و مردم دو شهرستان سیریک و بشاگرد بی‌صبرانه منتظر تعیین فرماندار و استقرار عدالت  هستند.

8 ـ از صدا و سیما می‌خواهم عمق محرومیت را به تصویر بکشانند و به اطلاع مسؤولان برسانند.

9 ـ صرفه‌جویی در مصرف برق بسیار خوب ولی در مناطق گرمسیر یک لحظه هم بدون قابل تحمل نیست. عدالت در موارد دیگر در منطقه وجود ندارد ولی در خاموشی برق این برابری می‌شود. هنوز تعدادی از روستاهای بشاگرد برق ندارند و نوسان برق باعث سوختن وسایل برقی  می‌گردد.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet