شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/20 12:22:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از محمدرضا حسین نژاد

درس‌هایی که باید از عاشورا بگیریم

**محمدرضا حسین نژاد نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که هفته نامه ارمغان آن را منتشر کرد به تبیین واقعه عاشورا و درس هایی که از قیام امام حسین (ع) می توان گرفت پرداخته است.

عاشورا درس‌های بسیاری برای ناظران از آن زمان تاکنون داشته است. توجه به این نکته که امام‌حسین‌(ع) و یارانش چگونه فریضه واجب حج را رها کردند و به سمت کوفه راهی شدند تا دین را احیا کنند با خود درس‌های بسیار دیگری هم دارد که هرکس به فراخور توجه خود می‌تواند بخشی از این درس‌ها را دریافت و عمل کند و چنین اتفاقی می‌تواند تأثیر بسزایی در جامعه ما داشته باشد. در آستانه سالروز عاشورا در حالی که یکسال از این واقعه سپری شده مروری بر درس‌هایی از آن می‌تواند ما را در مسیر واقعی زندگی قرار دهد.

نخست؛ امام‌حسین‌(ع) فریضه حج را نیمه‌کاره رها می‌کند و رهسپار کوفه می‌شود. در این راه هیچ‌چیزی نمی‌تواند مانع او شود نه به اسارت گرفتن خانواده، نه شهادت یاران و... و نه هیچ مانع دیگری سد راه او نمی‌شود زیرا ایشان می‌فرماید برای احیای دین و ارزش‌های آن قدم در این راه نهاده است.

دوم؛ آزادی و شجاعت دینی امام‌حسین‌(ع) می‌تواند برای همه ما به ویژه فعالان سیاسی درس بزرگی باشد. اینک التماس‌های سیاسی و در رودربایستی قرار دادن‌های سیاسی برای تحقق خواسته‌های فردی بسیار معمول شده است. حال آنکه حضرت بدون آنکه فردی را در رودربایستی قرار دهد یا التماسانه بخواهد افراد او را همراهی کنند خطاب به همراهانش فرمود یاران فردا همه ما به شهادت می‌رسیم و یا اسیر می‌شویم، بنابراین اگر کسی آمادگی لازم برای این مهم را ندارد امشب از تاریکی شب بهره برده و اینجا را ترک کند. این درس، درس فوق‌العاده و بزرگی است که افراد و انسان‌ها در خواسته‌های خود و عمل به آن برای تحقق آن خواسته تنها به خدا توکل کنند. کار امام‌حسین‌(ع) با نیازهای افراد که معمولاً همراه با فشار به دیگران است تفاوت بسیاری دارد و نشان‌دهنده عمق آزادگی و شجاعت دینی ایشان است.

سوم؛ نکته دیگر در رفتار امام‌حسین‌(ع) تلاش او برای آن بود که همچون مردم عادی رفتار کند. در روایت است که وقتی «زعفرجنی» رهبر جنیان شیعه در نینوا خدمت حضرت آمد و از او خواست اجازه دهد تا ایشان همراهی کند، امام‌حسین فرمود تو از جنس ما نیستی و من نمی‌خواهم چنین کنم. زعفرجنی تأکید کرد که من به شکل شما (یعنی انسان) درخواهم آمد ولی حضرت نپذیرفتند و نخواستند که این کار از ویژگی‌های افراد عادی بشر خارج شود. در واقع امام‌حسین‌(ع) با چنین رفتاری توانست واقعه کربلا را به اسطوره‌ای تبدیل کند که بعد از گذشت سال‌ها حماسه خوانده می‌شود و حاصل تصمیمات بشری است. این موضوع سبب شد تا ایمان را در اعمال خود برجسته کنند و درسی دیگر به ما بدهند.چهارم؛ واقعه حر در کربلا یکی از بخش‌های تأثیرگذار آن است. حر که قرار بود علیه حضرت بجنگد با تأثیری که از امام‌حسین‌(ع) گرفت پوتین‌ها را از پا درآورد و پای برهنه به سوی حضرت آمد و توبه کرد. این کار درس بزرگی برای ما دارد. اینکه اگر راهی را به اشتباه رفتیم دست‌کم آن را ادامه ندهیم و بدانیم که همواره زمینه بازگشت وجود دارد و می‌توانیم حروار برگردیم و مسیر درست را برگزینیم. اگر واقعه عاشورا را از ته دل درک کنیم خواهیم دید که به جز موضوع احیای دین که حضرت بر آن تأکید کرده‌اند درس‌های بسیاری در آن نهفته است و در چنین روزهایی ضمن آنکه عزاداری‌های ما و اشک‌هایی که می‌تواند غبار گناهانمان را از دل بشوید ارج و قرب دارد. یادگیری درس‌هایی که حضرت در واقعه شهادت خود و 72 تن از یارانش نیز به ما دادند می‌تواند زندگی ما ر ا دگرگون کرده و متأثر سازد. امیدواریم برای همه ما این فرصت و رهرویی راه حق رقم بخورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet