روز مجلس
1389/09/20 14:11:00
سرویس اقتصادی
سید عنایت الله هاشمی

افزایش تدریجی قیمت‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند

**یکی از نمایندگانی که به طور جدی، پیگیر مسئله هدفمندسازی یارانه‌هاست و جوانب مختلف این موضوع را پیگیری می‌کند، نماینده مردم سپیدان است.

"سیدعنایت‌الله هاشمی" نماینده سپیدان در محلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبر مجلس درباره روند تدریجی افزایش قیمت‌ها می‌گوید: نمایندگان مردم در مجلس مصوب کردند که هدفمندی یارانه‌ها و قیمت واقعی کالا و خدمات به صورت تدریجی و در یک دوره پنج ساله انجام شود. این افزایش چون دفعتی نیست، مشکلی را برای مردم ایجاد نخواهد کرد.

این نماینده در پاسخ به این سؤال که چرا زمان دقیق اجرای این طرح مشخص نشده، می‌گوید: دلیل این امر جلوگیری از پیامدهای احتمالی آن مانند احتکار کالاست. به گفته رئیس‌جمهور تاکنون در چندین نوبت برخی انبارها نسبت به احتکار مواد مصرفی اقدام کردند ولی چون زمان هدفمندی اعلام نشد، آنها مجبور شدند انبارها را خالی کنند که این امر تاکنون در چندین نوبت انجام شده و ضرر و زیانی را برای محتکران ایجاد کرده است.

وی درباره نگرانی مردم از اجرای این طرح می‌گوید: طبیعتا هر تغییر بزرگی در ابتدای راه مسائل و مشکلاتی را در خود خواهد داشت تا وضعیت روشن شود و مردم خود را با شرایط موجود تطبیق دهند. اما از آن جایی که همه کشورهای پیشرفته دنیا چنین طرحی را اجرا کرده‌اند و در این راه قدم گذاشته‌اند، ما هم باید بالاخره این طرح را اجرا می‌کردیم تا از دستاوردهای فراوان آن بهره‌مند شویم.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه می‌دهد: در نقاطی که مردم رعایت صرفه‌جویی را می‌کنند، در اجرای این طرح نه تنها با مشکلی روبه رو نمی‌شوند که حتی هدفمندی یارانه‌ها به نفع بسیاری از خانواده‌ها خواهد بود.

یعنی خانواده‌های گروه3 میزان مابه‌التفاوتی که دریافت می‌کنند، قطعاً بیش از میزان مصرف آنها خواهد بود.

هاشمی می‌افزاید: بیشتر اهالی حوزه انتخابی ما را مردم روستایی با مصرف پایین تشکلی می‌دهند که نباید از هدفمندی یارانه‌ها نگران باشند.

هاشمی ادامه می‌دهد: متأسفانه مشکل و دغدغه اصلی اهالی این حوزه انتخابی و بیشتر مناطق استان فارس، بحث خشکسالی است که نیاز به توجه جدی‌تر را می‌طلبد.

 این نماینده با اشاره به یارانه‌های بخش کشاورزی می‌گوید: ما در بحث فراورده‌های کشاورزی افزایش قیمت نخواهیم داشت، حتی خدمات این بخش مانند بذر و کود هم مشمول افزیش قیمت نمی‌شود یارانه‌ها در این بخش طبق روال قبل باقی می‌ماند. هاشمی در پایان می‌گوید: بیشترین آزادسازی یارانه‌ها را ما در بخش انرژی به‌ویژه سوخت و آب و برق خواهیم داشت، زیرا بخش اعظمی از یارانه‌ها به این حوزه تعلق دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet