هدر موبایل
1389/09/20 14:19:00
سرویس اقتصادی
محمد مهدی افشاری

مصرف انرژی در کشور به استانداردهای جهانی نزدیک می‌شود

**بحث هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان راهکاری برای تحول اقتصادی از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در دولت است که تاکنون ساعت‌ها تحقیق و پژوهش در این حوزه صورت گرفته و کارشناسان بسیاری در این باره به اظهار نظر پرداخته‌اند.

 در این نشست که وزیر کشور، سردار رویانیان و مرادی، مسئول هدفمند کردن یارانه‌ها نیز حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند، احمدی‌نژاد از مسئولان خواست مردم را نسبت به مزایای این طرح توجیه کنند و مانع از دل نگرانی آنها شوند. با توجه به اهمیت این طرح بزرگ، در ادامه نظرات دو تن از نمایندگان استان درباره هدفمندی یارانه‌ها و حواشی آن آمده است که می‌خوانید.

"محمدمهدی افشاری"نماینده مردم داراب و زرین دشت و عضو کمیسیون کشاورزی و همچنین عنایت‌الله هاشمی، نماینده سپیدان و عضو کمیسیون عمران دو نماینده‌ای هستند که درباره هدفمندی یارانه‌ها در حوزه انتخابی خود و تأثیر آن با روزنامه «خبر جنوب» فارس سخن گفته‌اند.

ضرورت بسته‌های حمایتی دولت در بخش کشاورزی

نماینده مردم داراب و زرین دشت با اشاره به کلیت طرح هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید:طرح هدفمندی مشتمل بر 16 ماده و دربرگیرنده دو بخش مهم است. از ماده یک تا هفت مربوط است به بحث آزادسازی قیمت‌ها که در واقع راهی است برای ارائه قیمت واقعی کالا و خدمات، بالاخص آن بخشی که مربوط است به حامل‌های انرژی.

این نماینده ادامه می‌دهد: بخش دوم هم در ارتباط با نظام بازتوزیع است، تحت عنوان نظام جامع تأمین اجتماعی.

محمد مهدی افشاری در ادامه به روند تخصیص یارانه‌ها اشاره می‌کند و در توضیح این بخش می‌گوید: 50 درصد اعتبار ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها به شکل نقدینگی بین مردم و در قالب حساب‌هایی که دولت مشخص کرده، توزیع می‌شود. 30 درصد آن صرف زیرساخت‌های تولید مانند کشاورزی، صنعت و خدمات خواهد شد. 20 درصد باقیمانده نیز در قالب بودجه سنواتی و به شکل حقوق و دستمزد می‌آید. درواقع 70 درصد آن دست دولت است و در 30 درصد آخر دولت نقشی ندارد.

نماینده مردم داراب و زرین دشت با اشاره به کمیسون تخصصی خود و تأثیر هدفمندی یارانه‌ها در بخش کشاورزی می‌گوید:در بخش کشاورزی به دلیل اهمیت موضوع عقیده ما این است که نه تنها قیمت‌ها باید به صورت تدریجی و پلکانی بالا برود که دولت نیز باید بسته‌های حمایتی برای کشاورزان تعریف کند، زیرا همان طور که اشاره کردم، کشاورزی هنوز در بخش عمده‌ای از کشور تأمین ‌کننده اول اقتصاد خانواده‌هاست.

وی می‌افزاید: آزادسازی حامل‌های انرژی این بخش را دچار چالش می‌کند، مگر اینکه بسته‌های حمایتی برای کشاورزی در نظر گرفته شود.

این نماینده در ادامه با اشاره به ضرورت هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید: متأسفانه ما در حال حرکت به سمت مصرف‌گرایی هستیم و میزان مصرف ما به ویژه در زمینه انرژی بالاتر از استانداردهای جهانی است. یکی از دلایل این امر قیمت پایین خدمات است که هدفمندکردن یارانه پاسخ مناسبی برای آن خواهد بود.

افشاری همچنین درباره دغدغه مردم و نگرانی آن‌ها از اجرای این طرح گفت: پروژه‌های بسیار بزرگ همواره در طول اجرا تشویش و نگرانی‌های مردم را با خود دارد. این امر موجب می‌شود افراد فرصت طلب نسبت به احتکار مواد مصرفی اقدام کنند که این امر می‌تواند چالش‌هایی ایجاد کند، اما تمهیداتی صورت گرفته که موجب همواری این طرح خواهد شد. ضن اینکه آگاهی از آمادگی دولت برای تقابل با حاشیه‌ها روشن ساختن افکار عمومی می‌تواند در کاهش این دغدغه‌ها نقش پررنگی داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet