خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/20 18:09:00
سرویس کمیسیون ها
محمد مهدی شهریاری

مهم‌ترین مشکل روستا‌های ما کمبود آب و امکانات بهداشتی است

**استان خراسان شمالی با توجه به نوع بافت و اقلیم موجود و همچنین نوع زندگی مردمانش نیازمند حمایت دولت برای ایجاد شرایط مناسب زندگی به ویژه در روستاهاست.

 "محمد مهدی شهریاری "نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی دغدغه‌های زندگی روستانشینان استانش را به خوبی می‌شناسد. او بر این باور است که توجه به روستاها مهم‌ترین گام در توسعه کشور است و از همین رو تلاش می‌کند تا به تشریح وضعیت موجود در روستاهای استانش برای مسئولان اقدام کند. شهریاری معتقد است ایجاد زیرساخت‌ها به ویژه در بخش راه، درمان، بهداشت و تامین آب آشامیدنی به اسکان روستاییان کمک می‌کند اما ایجاد توسعه روستاها نیازمند ایجاد اشتغال است. توجه به تقاضاهای روستاییان یکی از گام‌هایی است که به اعتقاد شهریاری به رونق روستاها و دلگرمی روستاییان برای ماندن در سرزمین اصلی‌شان کمک خواهد کرد. از سوی دیگر پویایی روستاها به تقویت جایگاه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ کشور کمک خواهد چرا که مهاجرت روستاییان معمولاً به مقصد حاشیه شهرهای بزرگ انجام می‌شود و این نوع حاشیه‌نشینی یکی از مشکلات عمده را برای ساکنان و گردانندگان شهرها در پی خواهد داشت.
هفته‌نامه «ارمغان» خراسان شمالی با شهریاری گفت‌وگویی با موضوع حل مشکلات روستاها انجام داده‌ که می‌خوانیم:

 مشکلات روستاییان کشورمان در کدام بخش‌ها خلاصه می‌شود؟

به طور واقعی جامعه جمعیت ما روستایی است و روز به روز هم از جمعیت روستا کاسته شده و روستاییان در حاشیه‌های شهرهای بزرگ ساکن می‌شوند به شکلی که روستاهایی که زمانی پررونق بوده‌اند امروزه خالی از سکنه هستند و فقط اسمی از آنها باقی مانده است. این اتفاق به ویژه در روستاهای نزدیک شهر بجنورد در استان خراسان شمالی رخ داده است و ما می‌بینیم که روز به روز از رونق روستاها کم شده و بر حجم حاشیه‌نشینی در شهر بجنورد افزوده خواهد شد.

 که این نوع حاشیه‌نشینی مسلما کیفیت زندگی مناسبی را برای آنها به همراه نداشته ضمن این‌که حاشیه‌نشینی برای ساکنان شهرها نیز مسائلی را به همراه خواهد داشت به این ترتیب با نابودی روستاها نه تنها روستاییان که ساکنان شهرهای بزرگ هم ناچار به تحمل آسیب‌های زیادی شده‌اند به همین دلیل لازم است که تمامی برنامه‌ریزان مسئولان و مردم برای حل این مشکل اقدام لازم را به عمل آورند. البته در برنامه پنجم توسعه هم دولت و هم نمایندگان درصدد بوده‌اند تا تمهیدات لازم برای رونق بخشیدن به روستاها را پیش‌بینی کنند و آنچه مربوط به برنامه است نوشته شده و باید منتظر ماند و دید که کدام یک از این بخش‌ها به خوبی اجرا خواهد شد.

برای توسعه روستاها نیازمند این هستیم که دو کار را همزمان با هم انجام دهیم؛ نخست این‌که امکانات اولیه برای برخورداری از یک زندگی سالم را می‌بایست در روستاها گسترش بدهیم.‌ در حال حاضر در استان خراسان شمالی بسیاری از روستاها با مشکل آب آشامیدنی روبه‌رو هستند در تابستان گذشته برای آبرسانی به صد روستا در این استان از تانکر آب استفاده شده است که به هر حال این وضعیت مطلوبی برای روستاییان در پی نخواهد داشت و البته وقتی روستایی برای دستیابی به آب آشامیدنی که تضمینی برای زنده ماندن است دچار مشکل شود دیگر نمی‌توان انتظار داشت که همچنان در روستا بماند و به حیات و پایداری روستا کمک کند. بحث بعدی توسعه راه‌های روستایی است و پس از آن توجه به بهداشت و درمان روستاییان از جمله نیازهای نخستینی است که هر کسی در زندگی با آن روبه‌رو خواهد شد اما این مهم برای روستاییان همچنان حل نشده باقی مانده است و همین دلایل سبب خواهد شد تا کیفیت زندگی در روستاهای کشور به شدت کاهش یافته و روستاییان را ناچار به ترک خانه و کاشانه‌شان کند. توسعه خانه‌های بهداشت و حضور پزشک از حقوق اولیه روستاییان است اما در کنار این ماجراها باید برای اشتغال روستاییان تدبیری اندیشید به هر صورت ما باید به روستانشینی که در شرایط نه چندان مطلوبی زندگی می‌کند و در کنار تحمل سایر مشکلات می‌بایست با بیکاری نیز دست و پنجه نرم کند حق بدهیم که روستا را به فراموشی بسپرد و حاشیه‌نشینی اختیار کند.

 به برنامه پنجم توسعه اشاره کردید، مشخصا در این برنامه چه پیش‌بینی برای روستانشیان انجام شده است؟

در این برنامه تقریباً به طور جامع مشکلات روستاها در نظر گرفته شده است. در ماده 174 این برنامه پیش‌بینی شده که برای بهبود کیفیت زندگی روستاییان و کشاورزان و کاهش فاصله طبقاتی میان شهرنشینان و روستاییان کشور که امیدواریم بتوانیم با دستیابی به شاخص‌ها به این هدف نزدیک شویم.

یک مسئله‌ای که درباره توسعه روستاها باید به آن توجه کرد پراکندگی آنها در سطح استان خراسان شمالی و در سطح کشور است. اگر توجه کنیم می‌بینیم که برخی روستاها در مناطق بسیار صعب‌العبور و دور از دسترس قرار دارند که اگر دولت بخواهد برای آنها زیرساخت‌هایی مانند ایجاد راه روستایی، شبکه برق آب و گاز فراهم کند هزینه بسیار هنگفتی را بر دوش دولت خواهد گذاشت به همین دلیل یکی از تصمیم‌هایی که برای حل این مشکل در نظر گرفته شده است تجمیع این روستاها در یک مکان است که این کار با توافق ساکنان روستاها انجام خواهد شد به این ترتیب که چند پارچه روستایی که در مناطق سخت و دور از دسترس قرار دارند در یک محل تجمیع شده و دولت برای خدمات‌رسانی به آنها تلاش کند. در برنامه پنجم پیش‌بینی شده که مجموعه‌های روستایی به منظور خدمات‌رسانی بهتر و بیشتر شکل بگیرند. مثلاً ما روستایی داریم به نام «زوعلیا» که طرح هادی در آن اجرا نمی‌شود وام مسکن نمی‌دهند و به همین دلایل مردم با مشکلاتی بیشتری روبه‌رو هستند که امیدواریم در صورت امکان با پیش‌بینی‌های برنامه پنجم توسعه این مشکل حل شود.

 طرح هادی به اجرای چه امکاناتی در روستاها تاکید دارد و اصلاً نقش این طرح در توسعه روستاهاچیست؟

طرح هادی در واقع به ایجاد برخی امکانات زیرساختی در روستاها تاکید دارد که در واقع نقشه جامع روستایی را ترسیم می‌کند در روستاهای ما تاکنون هیچ نقشه جامعی وجود نداشته و هرکس هرجا توانسته خانه ساخته و یک راهی هم برای دسترسی به خانه‌اش ایجاد کرده است. در طرح هادی یک نقشه کلی برای روستا در نظر گرفته خواهد شد به این ترتیب که یک راه اصلی استاندارد در درون روستا ایجاد می‌کند و بر پایه این نقشه اگر بنا باشد ساخت و‌سازی در روستا انجام شود باید وجود راه‌های درون روستا برای دسترسی راحت‌تر به مناطق مختلف در نظر گرفته شود. هرچند اجرای این طرح ممکن است تخریب برخی سازه‌های روستایی را نیز در پی داشته باشد ولی شاخص‌های راه استاندارد در روستاها باید رعایت شود.

 چرا طرح هادی در روستایی که نام برده‌اید ایجاد نمی‌شود؟

برخی روستاها با مشکلاتی موجه‌اند از جمله این روستایی که نام برده شده بحث احداث یک سد را در کنارش داریم که بنا بر توافقات انجام شده ساکنان روستا باید به زمینی در بالادست روستا که از سوی دولت به آنها داده شده مهاجرت می‌کرند. در این ماجرا هرچند در برشی از زمان روستاییان با انجام این کار موافقت کردند اما هنوز این جابه‌جایی انجام نشده است و از آنجا که احداث سد نیازمند انجام این جابجایی است در واقع ماجرای این روستا و سد به گره‌ای تبدیل شده که به دست مردم گشوده خواهند شد. حدود 10 سال است که مسئله این روستا معطل این ماجرا مانده است.

 فکر می‌کنید این جابه‌جایی با مقاومت روبه خواهد شد؟

بسیاری از روستاییان داوطلب انجام این کار هستند به این دلیل که برای برخورداری از شرایط بهتر زندگی و بهبود کیفیت زندگی‌شان نیازمند انجام این جابه‌جایی هستند اما خب ممکن است مقاومت‌هایی هم به ویژه از سوی افراد مسن روستا داشته باشیم که در هر حال مجریان این طرح در صورت توافق ساکنان و همکاری آنها خواهند توانست نسبت به این نقل مکان‌ها و تجمع روستاها در یک مکان اقدام کنند و در صورتی که مردم روستا مایل به انجام این کار نباشند اجباری در این کار نخواهد بود اما مردم باید به این نکته توجه کنند که انجام این نقل و انتقال کیفیت زندگی‌شان را افزایش خواهد داد و بسیاری از مشکلاتشان را حل خواهد کرد.

 اگر بپذیریم که مشکل اسکان روستاییان حل شده است گام بعدی این برنامه چیست؟

یک بحث دیگر این است که وقتی ما امکانات نخستین را برای اسکان در روستاها ایجاد کردیم باید فکری هم به حال اشتغال روستاییان بکنیم و باید برای توسعه صنایع وابسته به کشاورزی فکری بکنیم از آنجا که پایه و اساس زندگی روستایی کشاورزی است باید برای تقویت این بخش اقدامات لازم انجام شود. در حال حاضر در روستاهای کشور یک مشکل اساسی وجود دارد و آن قطعه قطعه شدن زمین‌های بزرگ کشاورزی است. وقتی بزرگ یک خانواده فوت می‌کند زمین کشاورزی میان وراث تقسیم می‌شود انجام این تقسیم‌ها بعد از چند دهه منجر به به وجود آمد زمین‌های کشاورزی در قطعات خیلی کوچک شده است که در واقع اراضی را از یکپارچگی خارج کرده و همین ماجرا سبب شده تا کار روی یک قطعه زمین کوچک در روستا مقرون به صرفه و اقتصادی نباشد. در این جا دولت پیشنهاد ایجاد «شرکت‌های سهامی زراعی» را عرضه می‌کند. اساس کار این شرکت‌ها تجمیع زمین‌ها و صاحبان آنان در یک شرکت است که بر اساس قوانی حاکم بر این شرکت تمامی افراد از سود حاصل از کشاورزی مکانیزه و مدرن روی یک زمین پهناور به نسبت سهمی که از زمین دارند سود کسب می‌کنند. جدای از این هریک از مالکین خواسته باشد روی زمین کار کند به ازای کار انجام شده مزد دریافت می‌کند به این ترتیب مالکان زمین‌های کوچک از یک سو برای سهم زمین‌شان و از سوی دیگر برای کار روی زمین درآمد کسب می‌کنند و اشتغال در روستاها رونق می‌گیرد و از زمین نیز بهره‌برداری بیشتری خواهد شد.

 ایجاد صنایع روستایی هم در برنامه هست؟

صنایع وابسته به کشاورزی نیز باید در روستاها شکل بگیرد که بسته به نوع تولیدی که هر روستا یا هر مجموعه روستایی می‌توانند به ایجاد صنایع جانبی اقدام کرد مثلاً اگر روستایی تولید لبنیات است باید صنایع مربوط به نگهداری، بسته‌بندی و فرآوری این نوع محصول ایجاد شود یا صنایع جانبی مربوط به کشاورزی که باید بر اساس نوع تولید کشاورزی از نگهداری و انبارداری میوه گرفته تا صنایع تبدیلی مانند کارگاه‌های تولید آبمیوه، رب گوجه و غیره را در خود جای دهد.

در کنار همه اینها باید به بحث گردشگری و صنایع دستی در روستاها توجه خاصی بشود از آنجا که مناطق گردشگری نمونه زیادی در سراسر کشور و در استان خراسان شمالی هم تعیین شده است لازم است تا نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری که خود می‌تواند یک اشتغال پایدار در روستاها باشد اقدام کرد تا از این راه هم به روستاییان سود برسد و هم مردم با نقاط مختلف دیدنی کشور آشنا شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet