شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/20 18:14:00
سرویس بین الملل
سخنگوی هیئت رییسه مجلس تاکید کرد:

رویکرد تفاهمی در مذاکرات هسته‌ای ایران

**سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رویکرد رسیدگی به موضوع فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران باید رویکردی تعاملی و تفاهمی باشد، خاطر نشان ساخت: متاسفانه در مذاکرات پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگاه سیاسی بر روند مذاکرات سایه افکنده است و اصل مذاکرات متاثر از القائات و فشارهای برخی کشورهای اروپایی و غربی است.

"محسن کوهکن" نماینده لنجان در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارزیابی عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای  ایران در مذاکرات ژنو، اظهار داشت: پیش از شروع مذاکرات با توجه به اینکه ترکیب تیم مذاکره کننده اروپائی تغییر کرده بود پیش بینی می شد که تیم جدید رویکرد مثبت‌تر و جدیدتری را اتخاذ کند.

وی افزود: اما متاسفانه عملکرد خانم اشتون و سرباز زدن ایشان از انجام کنفرانس خبری مشترک با جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران نشان داد که این گروه نیز اساسا در راستای عملکرد گروه قبلی حرکت می کند و حتی به نتایج همین سطح از مذاکرات نیز پایبند نیست.

عضوهیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص دور سوم مذاکرات ایران و 1+5، گفت: خانم اشتون در این بیانیه اعلام کرده‌اند که گفتگوها متمرکز بر برنامه‌ی هسته‌ای ایران و لزوم پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی‌اش بوده است در حالیکه آنچه دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در خصوص این جلسات عنوان کرده است متفاوت از این سخنان خانم اشتون است.

وی تصریح کرد: ایشان فراموش کرده‌اند که مشروح مذاکرات ثبت و ضبط می شود و این رفتار آنها بیانگر آن است که آنها در این دور از مذاکرات هم صادقانه و روشن عمل نکرده اند.

عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: طرف اروپایی برای نشان دادن صداقت خود و برای اینکه باب گفتگوها بسته نشود باید بیانیه را اصلاح کند و در نشست استانبول نیز در چارچوب توافقات صورت گرفته مذاکره را پیش ببرد.

 کوهکن در ادامه با بیان اینکه عملکرد موفق و مثبت تیم مذاکره کننده ایرانی طرف اروپایی را به انفعال کشاند، خاطرنشان ساخت: از همان روز اول مذاکرات هدف طرف اروپایی این بود که بر روی حق داشتن ایران به فعالیت‌های هسته‌ای بحث کند اما تیم مذاکره کننده ایرانی با هوشمندی بحث ترور دانشمندان ایرانی را مطرح کرد و از همان ابتدا آنها را به موضع انفعال کشاند.

کوهکن با تاکید براینکه رویکرد رسیدگی به چنین مسائلی باید تفاهمی، تعاملی و با رعایت حقوق طرفین مذاکره کننده باشد، اظهار داشت: متاسفانه در مذاکرات پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگاه سیاسی بر روند مذاکرات سایه افکنده است و اصل مذاکرات متاثر از القائات و فشارهای برخی کشورهای اروپایی و غربی است.

عضو هیئت رییسه مجلس با بیان اینکه نباید اصل مذاکره را نفی کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در ادامه مذاکرات نیز باید با همان استدلال و قدرت و با رویکرد تهاجمی کار را جلو ببرد و هیچگاه وارد مذاکره پیرامون حق داشتن انرژی هسته‌ای نشود چرا که جمهوری اسلامی ایران این مهم را حق قانونی خود می داند که جای هیچگونه بحث و مناقشه‌ای پیرامون آن وجود ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet