شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/05/15 15:30:00
سرویس سیاسی

تقدیر رئیس مجلس از خدمات هنری استاد فرشچیان

رئیس مجلس در دیدار با استاد فرشچیان از خدمات برجسته و منحصر به فرد استاد، به خصوص هنر نقاشی و مینیاتور ایشان ستایش کرد و در باب ضرورت توجه خاص به آموزش، حفظ و گسترش سنت هنر ایران نکات مهمی را یادآور شد.

به گزارش خانه ملت، دکتر احمد جلالی مشاور فرهنگی رئیس مجلس و رئیس کتابخانه مجلس در خصوص این دیدار که روز یکشنبه صورت گرفت، گفت: استاد فرشچیان با خلق آثار برجسته که نمونه هایی از آن در کاخ سعدآباد نگهداری و حفظ می‌شود غیرت و همیت خاص خود را به تلاش برای همه آموزه‌های هنر، معماری و شهرسازی در فرهنگ و تمدن ایران نشان داده‌اند.

وی افزود: استاد فرشچیان از چهره‌هایی هستند که حضورشان موجب تشویق و دلگرمی جوانانی است که علاقمندند به ریشه‌های هنر این سرزمین کهن پی ببرند.

وی تصریح کرد: در این دیدار استاد فرشچیان نگرانی‌های خود را در مورد حفظ هویت تاریخی و بافت تاریخی شهر اصفهان و همه شهرهای ایران توضیح دادند.

جلالی تصریح کرد: نهادهای عالی اداره کننده کشور باید بیش از پیش سرمایه‌های متراکم و نهفته در اصفهان را مورد توجه قرار دهند تا هنر ایرانی به سبک سنتی به فراموشی سپرده نشود.

بنابر اظهار دکتر جلالی،رئیس مجلس از دست اندرکاری استاد فرشچیان برای طراحی ضریح جدیه حضرت امام حسین (ع) در کربلا ابراز خشنودی کرد.

مشاور فرهنگی رئیس مجلس در ادامه سخنان خود گفت: هنرمندان کشور ما مجرایی برای ابراز اعتقادات معنوی خود به کار گرفته‌اند و هرگز حاضر نشده‌اند جنبه‌های مادی را با هنر خود آمیخته کنند.

وی با اشاره به رونمایی تابلو مولانای استاد فرشچیان در کشور گفت: خلق اینگونه تابلوها که حاوی فرهنگ و تمدن ایران است یک وظیفه است و ما خوشحالیم که دستان استاد فرشچیان این اثر را بوجود آورده است.

رئیس کتابخانه مجلس گفت: در این دیدار رئیس مجلس در هم سخنی با استاد فرشچیان براین نظر بودند که سیاست گذاری‌های لازم باید صورت گیرد تا هنر این سرزمین به همگان آموزش داده شود و با استفاده از سرپرستی و نظارت هنرمندان بزرگ ما بتوانیم از بازاری و مصرفی شدن هنر جلوگیری کنیم و نگذاریم نمودهای کاذب هنری جای نمودهای اصیل را بگیرد.

جلالی در پایان سخنان خود گفت: کشور ما ذخایر فراوانی دارد که حتی از نفت نیز ارزشمندتر هستند، متاسفانه روند توسعه اقتصادی و شهری که از حدود هشتاد سال پیش در کشور آغاز شده است موجب شد تا در بعضی از ادوار آثار بسیار زیادی از تاریخ و فرهنگ سازی و میراث فرهنگی کشور ما از دست برود اما خوشبختانه جامعه ایران اکنون به مرحله‌ای از آگاهی رسیده است که تبدیل شده است به یک سرمایه اجتماعی و جامعه جوان ما هم نیاز و هم انتظار دارند تا مسئولان کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند که امر توسعه باید گونه‌ای هدایت شود تا میراث فرهنگی مورد مخاطره قرار نگیرد و امیدوارم نهادهای عالی از جمله مجلس شورای اسلامی بتواند ساختارهایی در کشور ایجاد کند که استادانی همچون فرشچیان را همچون نگینی برای جوانان نگه دارند.

گفتنی است در پایان این جلسه استاد فرشچیان به همراه رئیس مجلس و رئیس کتابخانه و مشاور فرهنگی رئیس مجلس از قسمت‌های تاریخی مجلس مشروطه، تالار آیینه و اتاق خاتم بازدید نمودند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet