شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/21 09:50:00
سرویس اقتصادی
عیسی جعفری:

صادرات محصولات کشاورزی کشور گسترش می‌یابد

**نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در گفت‌وگو با همدان پیام از تصویب لایحه‌ای ویژه در برنامه پنجم برای گسترش محصولات کشاورزی خبر داد و گفت:برای اینکه بتوانیم بخش کشاورزی را حمایت کنیم، باید به سمت تولید پایدار برویم، تولیدی که سال‌های سال بتوانیم به آن اتکا کنیم تا صادرات محصولات کشاورزی را در برنامه‌های کشور داشته باشیم.

با این کار درآمد کشور به جای اینکه وابسته به نفت باشد از طریق توسعه صادرات محصولات کشاورزی در بازارهای مختلف جهانی تأمین و باعث انگیزه برای تولیدکنندگان می‌شود. همچنین با این حرکت قیمت‌هایی که برای تولیدات کشاورزی در حال حاضر بالا است می‌توانیم کاهش دهیم. وی در ادامه گفت: ما در جهت صادرات محصولات کشاورزی دو کار عمده در دست داریم؛ یکی صنایع تبدیلی و دیگری صنایع تکمیلی. به همین دلیل وزارتخانه‌هایی مثل وزارت صنایع و معادن، جهاد کشاورزی، بازرگانی و مسکن و شهرسازی را موظف کردیم تا با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی هماهنگی که براساس یک تفاهمنامه‌ای که با هم داشته باشند بیایند به سمت حمایت هدفمند از استقرار و گسترش صنایع تبدیلی. در حال حاضر این تفاهمنامه باید به تأیید معاونت نظارت و برنامه‌ریزی ریاست جمهوری برسد. اگر ما نتوانیم آن محصولاتی را که تولید می‌کنیم به کالای نوع دوم و سوم تبدیل کنیم، در این برنامه آن سوددهی را نخواهیم داشت.

جعفری ادامه داد: همین امروز گندمی را که دولت 330 تومان به صورت تضمینی می‌خرد، ما می‌توانیم با ایجاد و احداث صنایع تبدیلی همین گندم را به کالاهایی که در سبد غذایی بسیاری از خانواده‌ها است تبدیل کنیم تا با قیمت بالا و بسته بندی‌های مناسب آنها را به کشور‌های دیگر صادر و در داخل کشور نیز استفاده کنیم. وی گفت: ما از سوی دیگر در کشور به جهت نگهداری محصولات کشاورزی دچار مشکلات جدی هستیم. همان طور که می‌دانید بسیاری از محصولات ما در اثر نداشتن جایگاه مناسب برای نگهداری از بین می‌روند، ما نمی‌توانیم تمام محصولات‌مان را یک‌جا به مصرف برسانیم. طبیعی است که باید محصولات را نگهداری و در ایام زمستان و آغاز سال جدید آن‌را عرضه کنیم به همین دلیل ما باید در قطب‌های تولیدی کشور فضاهای مناسبی که هوا در آن جریان داشته باشد، ایجاد کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet