شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/21 09:53:00
سرویس سیاسی
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر داد؛

حذف ماده 24 لایحه حمایت ازخانواده و عدم تغییر مواد 22 و23

**نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه بررسی سه ماده مراعی مانده لایحه حمایت از خانواده در این کمیسیون پایان یافته است، افزود: این مواد برای بررسی به هیات رئیسه مجلس ارائه شده و در نوبت بررسی قرار دارد.

"علی اسلامی پناه" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص آخرین وضعیت بررسی 3 ماده مراعی مانده لایحه حمایت از خانواده که مربوط به ازدواج موقت، دایم و مهریه می شود، گفت: این سه ماده که برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع شده بود در این کمیسیون بررسی و تعیین تکلیف شد.

نماینده جیرفت و عنبرآباد با اظهار اینکه پس از بررسی مجدد،ماده 22 لایحه حمایت از خانواده به همان شکل اول باقی ماند و تغییر نکرد، افزود: براساس این ماده در صورت باردار شدن زن ثبت نکاح موقت الزامی است.

وی همچنین از عدم تغییر ماده 23 لایحه حمایت از خانواده که مربوط به شرایط ثبت نکاح دائم است، در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر داد و خاطرنشان کرد: ماده  24 این لایحه هم که مربوط به تعیین مهریه متعارف بود، حذف شد.

در ماده 22 لایحه حمایت از خانواده آمده است که ازدواج موقت فقط در شرایط خاص باید انجام شود و ثبت آن هم فقط در صورت باردار شدن زوجه باشد.

در ماده23 هم 10 شرط برای ازدواج دائم در نظر گرفته شده است که این شرایط عبارتند از: رضایت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی، عدم تمکین زن از شوهر مطابق با حکم دادگاه، ابتلای زن به جنون یا امراض صعب العلاج، محکومیت قطعی زن در جرایم عمدی به مجازات یکسال زندان یا جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به یک سال بازداشت شود، ابتلای زن به هرگونه اعتیاد مضر به حال خانواده به تشخیص دادگاه، سوء رفتار یا سوء معاشرت زن به حدی که ادامه زندگی را برای مرد غیر قابل تحمل کند، ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت 6 ماه، عقیم بودن زن و غایب شدن او به مدت یک سال، است که بر اساس آن مرد می تواند با اجازه دادگاه همسر دوم اختیار کند.

ماده 24 لایحه حمایت از خانواده هم به بحث مهریه متعارف و غیر متعارف می پرداخت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet