هدر موبایل
1389/09/21 10:59:00
سرویس اقتصادی
علی محمد بزرگواری خبرداد

تصویب موادی برای پیشرفت مناطق محروم در برنامه پنجم

**بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ۳۴ روز و ۴۸ شیفت کاری که به بیش از ۱۵۰ ساعت می‌رسد، هفته گذشته در جلسه ۱۷ آذر به پایان رسید. این برنامه که با در نظر گرفتن بندهای الحاقی و مواد مکرر شامل ۲۴۰ ماده می‌شد با بررسی دقیق نمایندگان مورد بحث قرار گرفته و به تصویب رسید. پس از شش هفته کاری متوالی، نمایندگان در این هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود می‌روند و همچنین می‌توانند در مراسم عزاداری ایام محرم در حوزه‌های انتخابی خود حضور داشته باشند.

"سیدعلی محمد بزرگواری" نماینده کهکیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی با پشت سر گذاشتن این روزهای پرکار در گفت و گویی به نتایج و روند بررسی برنامه پنجم به خصوص در حوزه کمیسیون مطبوع خود، کمیسیون کشاورزی پرداخته است. وی درباره ارزیابی‌اش از روند مصوبات برنامه پنجم اظهار کرد: رویکرد برنامه پنجم توسعه در راستای پیشرفت نظام جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌ها و زمینه‌هاست. خوشبختانه در جریان بررسی این برنامه مواد بسیار خوبی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته تصویب شد. مواردی برای رونق کسب و کار و کاریابی جوانان نیز در نظر گرفته شد. همچنین در رابطه با نیازهای ایثارگران و جانبازان بحث شد که مواد خوبی هم در این باره به تصویب رسید.

بزرگواری درباره موارد مربوط به کمیسیون کشاورزی در برنامه پنجم گفت: بیشتر پیشنهادهای نماینده‌های کمیسیون کشاورزی درباره مواد برنامه به خوبی پذیرفته و تصویب شد. البته بنده پیشنهادی در این رابطه داشتم که به علت کمبود وقت امکان مطرح شدن پیدا نکرد. با توجه به موضوع عدالت محوری می‌خواستم توجه بیشتری به استان‌هایی که بیشترین آب‌ریز کشور را دارند بشود، که فرصت طرح پیشنهاد در صحن علنی مقدور نشد.

بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از 34 روز و 48 شیفت کاری که به بیش از 150 ساعت می‌رسد، هفته گذشته در جلسه 17 آذر به پایان رسید. این برنامه که با در نظر گرفتن بندهای الحاقی و مواد مکرر شامل 240 ماده می‌شد با بررسی دقیق نمایندگان مورد بحث قرار گرفته و به تصویب رسید. پس از شش هفته کاری متوالی نمایندگان در این هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود می‌روند و همچنین می‌توانند در مراسم عزاداری ایام محرم در حوزه‌های انتخابی خود حضور داشته باشند.

 سیدعلی‌محمد بزرگواری در گفت و گویی به نتایج و روند بررسی برنامه پنجم به خصوص در حوزه کمیسیون متبوع خود، کمیسیون کشاورزی پرداخته است. وی همچنین به سؤالاتی درباره مشکلات و مطالبات حوزه انتخابیه خود در استان کهگیلویه و بویراحمد پاسخ گفت.

گفت و گوی روزنامه« امید مردم» را با نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی و چرام را در ادامه می‌خوانید.

 با توجه به پایان یافتن بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه، روند بررسی و مصوبات نمایندگان را چگونه ارزیابی میکنید؟

رویکرد برنامه پنجم توسعه در راستای پیشرفت نظام جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌ها و زمینه‌ها است. این برنامه با موادی که ارائه کرده بود در نظر دارد تا باعث نقش‌آفرینی مؤثر ایران در میان کشورهای منطقه و همچنین دیگر کشورها داشته باشد. خوشبختانه در جریان بررسی این برنامه مواد بسیار خوبی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته تصویب شد. مواردی برای رونق کسب و کار و کاریابی جوانان نیز در نظر گرفته شد. همچنین در رابطه با نیازهای ایثارگران و جانبازان بحث شد که مواد خوبی هم در این باره به تصویب رسید.

 درباره مواد مربوط به آب و کشاورزی آیا مطالبات این کمیسیون در جریان مصوبات برنامه برآورده شد؟

بله. بیشتر پیشنهادهای نماینده‌های کمیسیون کشاورزی درباره مواد برنامه به خوبی پذیرفته و تصویب شد. البته بنده پیشنهادی در این رابطه داشتم که به علت کمبود وقت امکان مطرح شدن پیدا نکرد. اصل 48 قانون اساسی در رابطه با مهار آب‌ها نکاتی را مطرح می‌کند که با توجه به موضوع عدالت محوری می‌خواستم توجه بیشتری به استان‌هایی که بیشترین آب ریز کشور را دارند بشود، که فرصت طرح پیشنهاد در صحن علنی مقدور نشد.

 کمیسیون کشاورزی با پایان گرفتن مصوبات برنامه پنجم چه طرحهایی را در دست بررسی خواهد داشت؟

تعدادی طرح و لایحه از قبل باقی مانده که به دلیل بررسی برنامه پنجم نیمه‌کاره مانده بود و طبیعتاً کمیسیون ابتدا به بررسی و تصویب آنها خواهد پرداخت. طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری از جمله این طرح‌هاست که بسیاری از مواد آن تصویب نشده و باید به زودی این طرح جمع شود تا بتوانیم در صحن علنی برای رأی‌گیری مطرح کنیم. طرح دیگری که در حال بررسی است، طرح استانی شدن نمایندگان است که در این طرح در نظر داریم تا از این پس نمایندگان استان‌ها به صورت شهرستانی انتخاب نشوند. با بررسی این طرح در بین اعضای کمیسیون و آوردن رأی لازم، طرح را در صحن علنی مطرح خواهیم کرد.

 درباره الگوی توسعه اسلامی - ایرانی چه نظری دارید؟

این موضوع مورد نظر مقام معظم رهبری است که اخیراً هم به آن اشاره کرده و روی آن تأکید دارند. البته این بحث فعلاً در مرحله تئوری و نقل قول‌ها و نوشتارهاست. فعلاً قانون مدونی برای آن وجود ندارد. تنها اینکه قرار است چشم‌انداز بیست ساله نظام در همین راستا برآورد شود. البته برنامه پنجم توسعه نیز با همین رویکرد مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. در گام اول باید نخبگان و صاحبنظران در این باره بررسی و تحقیق کنند تا بتوان به قانونی مدون برای اجرایی کردن این الگو رسید. با رسیدن به این قانون و اجرای الگوی توسعه اسلامی- ایرانی، نظام جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به عنوان الگوی پیشرفته و قوی در همه زمینه‌ها برای تمام کشورها و به خصوص کشورهای اسلامی مطرح شود.

 در حوزه انتخابیتان چه مسائلی مطرح و در حال پیگیری است؟

برخی پروژه‌ها هستند که باید برای کمبود اعتبارات و پیگیری بودجه آنها کارهایی صورت بگیرد. همچنین مطالبات و خواسته‌های گوناگون مردم در حال پیگیری است که با فرصت سرکشی این هفته بیشتر به این قضیه خواهیم پرداخت. در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان هم که این هفته برگزار می‌شود باز به بررسی خواسته‌های مردم خواهیم پرداخت. بعد از شهرستان شدن چرام، موضوع مطالبات مردم شهر لنده مطرح است که آنها نیز درخواست شهرستان شدن دارند. در راستای پیشرفت این حوزه انتخابی تلاش خواهیم کرد تا به این مطالبه هم پاسخ گفته شود. البته این موضوع بستگی به نظر کارشناس تقسیمات کشوری دارد، که ما پیگیر آن خواهیم بود.

 جشن شهرستان شدن چرام چندی پیش با حضور مسئولان و مردم در این شهرستان برگزار شد، درباره روند عملی شدن این خواسته مردم در حوزه انتخابیتان توضیح دهید.

یکی از مطالبات به حق مردم چرام قبل از این دوره نمایندگی و پیش از انتخابات شهرستان شدن این بخش بود. با توجه به اینکه مردم سال‌ها پیگیر این مطالبه بودند ما هم قول‌هایی دادیم و از طریق راهکارهای قانونی و سیاست‌هایی که در رابطه با تقسیمات کشوری وجود دارد این درخواست را پیگیری کردیم. مشکلی که در این زمینه وجود داشت اعتراض اهالی سرفاریاب به این قضیه بود. قرار بود بخش چرام و سرفاریاب به عنوان شهرستان چرام ادغام شوند که اهالی سرفاریاب نمی‌پذیرفتند و می‌خواستند جزو فرمانداری دهدشت باقی بمانند. ما در خواست آنها را در نظر داشتیم و از طرفی هم باید طومار درخواست مردم چرام به وزارت کشور و رئیس‌جمهور را پیگیری می‌کردیم.

نشست‌هایی که با مردم سرفاریاب داشتیم قانع شدند که اشکال تراشی نکنند. در نهایت در سفر سوم هیأت دولت به استان موضوع شهرستان شدن از جانب رئیس‌جمهور و وزیر کشور به تصویب رسید.

البته در این مسیر استاندار استان نیز سعی و تلاش بسیاری کرد. همچنین فرمانداری کهگیلویه و بخشدار چرام. در نهایت در روز 22 آبان با حضور وزیر کشور جشن مردمی برای این مصوبه برگزار شد. این خواسته 40 ساله مردم بود که در سایه توجهات مسئولان و پیگیری‌ها به ثمر رسید.

 با این ادغام چه مزایایی متوجه اهالی شهرستان چرام خواهد بود؟

شهرستان شدن چرام قطعاً در توسعه این منطقه و استان کهگیلویه و بویراحمد نقش بسیار مهمی خواهد داشت. چرام در زمینه کشاورزی و گردشگری بسیار مستعد است. همچنین خصوصیت 4 فصله بودن آب و هوای چرام موقعیت ویژه‌ای به آن داده که می‌تواند شهرستانی 4 فصل در استانی 4 فصل باشد. همه این ویژگی‌ها موجب رونق اقتصادی و گردشگری آن خواهد شد. از طرف دیگر با دایر شدن ادارات و نهادهای مختلف از جمله جهاد، ارشاد، بهزیستی، منابع طبیعی و. . . دسترسی اهالی برای انجام امور و پیگیری مطالباتشان آسان خواهد شد. همچنین با تأسیس این دفاتر به نوعی اشتغالزایی هم خواهد شد و طبیعتاً برای استخدام نیرو از جوانان تحصیلکرده و بیکار چرام استفاده خواهد شد. درباره اعتبارات هم انشاءالله از سال آینده بودجه ویژه‌ای برای شهرستان چرام در نظر گرفته می‌شود.

 پیگیری احداث پل برای روستای گاودانه به کجا انجامید؟

خوشبختانه عملیات احداث پل مخصوص عابرین به طول یک صد متر برای رفع مشکل ارتباطی روستای گاودانه آغاز شده است. مدیرکل راه و ترابری استان کهگیلویه و بویراحمد پیگیر عملیات احداث هستند.

و طبق فعالیت‌ها این پروژه با اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال هم اکنون تجهیز کارگاه شده و پیمانکار در حال انتقال تجهیزات این پل فلزی به محل طرح است. در صورتی که شرایط جوی مساعد باشد هم پل تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در تابستان امسال اجرای پروژه پل عابر پیاده روستای گاودانه به شرکت ایمن راهکار پیشنهاد شد که با توجه به ضرورت احداث پل عابر و نظر به مشکلات و معضلات عدیده مردم این منطقه این شرکت برای اجرای پروژه مقدمات کار و مکان یابی محل احداث پل را در اواسط تابستان آغاز کردند.

با پیگیری مجمع نمایندگان و استاندار همه برای رفع این مشکل بسیج شدند و به زودی مشکل ارتباطی اهالی روستای گاودانه برطرف خواهد شد.

 با توجه به آغاز دهه محرم و ایام عزاداری توصیهای در این باره دارید؟

ایام عزاداری و روزهای تاسوعا و عاشورا روح شهادت‌طلبی و حق طلبی را دوباره در فضای کشور حاکم می‌کند. امیدوارم که در این حال و هوا به راه امام و شهدا توجه بیشتری کنیم که آنها نیز از همین شیوه شهادت‌طلبی یاران امام حسین (ع) الگو گرفته‌اند. مسئولان و خدمتگذاران مردم با تأثیر‌گیری از این فضا باید در راستای خدمتگذاری به اسلام و مسلمانان و پیشرفت جامعه اسلامی و فرهنگ‌سازی برای اسلام و شیعه تلاش و مجاهدت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet