هدر موبایل
1389/09/21 11:05:00
سرویس اقتصادی
نماینده سیرجان :

نبودن نیروی انسانی متخصص مشکل عمده بخش کشاورزی است

**"شهباز حسن‌پور" درگفت‌وگو با هفته‌نامه نگارستان کرمان اظهار داشت:سطح زیر کشت دو شهرستان سیرجان و بردسیر بالغ بر ۱۰ هزار هکتار است اما کشاورزان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

وی گفت: در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی مسائل مربوط به خشکسالی، آبیاری تحت فشار، منابع طبیعی، دامپروی، طیور و چغندرکاران مطرح شد و ایشان قول همکاری دادند.

 وی خرده مالکی، کشاورزی معیشتی، حفر چاه‌ها، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، عدم مکانیزاسیون کشاورزی، منفعل بودن تعاونی‌ها، فقدان نیروی انسانی ماهر و خرد بودن اراضی کشاورزی را از مشکلات عمده کشاورزی در بخش تولید عنوان کرد.

حسن‌پور تصریح کرد:به دلیل نوسان قیمت، نبودن نیروی کار ماهر و محدود بودن منابع آب و خاک و همچنین نبودن زیرساخت‌های لازم و کانال‌های کشاورزی، ریسک سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی بالاست و به کندی صورت می‌گیرد.

وی افزود:اگر چه منابع آبی همچون قنات و چشمه در کشور زیاد است اما به دلیل اداره به صورت خرده مالکی استفاده شایانی از آن نمی‌شود و همچنین به دلیل نبودن قوانین محکم در صورت خشک‌شدن قنات‌ها و چاه‌ها احیای آنها عملی نمی‌شود در حالی که قبلاً برای احیای قنات‌ها و چشمه‌های خشک شده در قالب طرح به کشاورزان بومی، فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر مردم به صورت اولویت تحویل می‌دادند.

نماینده سیرجان و بردسیر با بیان اینکه حفر چاه‌ها و برداشت آب‌ از زیرزمین در سال‌های گذشته باعث شده که کیفیت زمین‌های زراعی به شدت کاهش یابد ادامه داد: در زمان‌های گذشته مظهر قنات‌ها از زمین‌های حاصلخیز بیرون می‌آمد و خاک‌های مستعد زراعت می‌شد اما با حفر چاه‌ها در سال‌های اخیر دیگر آب مهمتر از حاصلخیزی خاک شده بنابراین کشاورزی به دلیل وجود آب بیشتر در خاک‌های نامناسب انجام می‌شود و این مسئله عملکرد آنها را پایین آورده است.

وی افزود: اگر چه حفر چاه‌ها و برداشت آب از سطح زیرزمینی در کوتاه‌مدت ایجاد اشتغال کرده اما در طولانی مدت به ضرر بخش کشاورزی بوده است. به عنوان مثال در بسیاری از مکان‌ها سطح آب‌های زیرزمینی به شدت پایین آمده که این مسئله شوری بیش از اندازه خاک‌ها، تجمع املاح و هجوم شوری به آب‌های شیرین و همچنین تحمیل‌ بسیاری از بیماری‌ها به کشاورزی را منجر شده است.

وی همچنین افزود: طبق آمار در دهه هفتاد برداشت آب‌های زیرزمینی کمتر از ۲ میلیارد متر مکعب بوده که این میزان در دهه هشتاد به ۱۰ میلیارد متر مکعب افزایش داشته است.

وی تأکید کرد: بحران آب یکی از مشکلات بخش کشاورزی در سال‌های آینده خواهد بود.

حسن‌پور همچنین عدم مکانیزاسیون کشاورزی را از مشکلات دیگر بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال در سال‌های گذشته کارخانه‌های تراکتور‌سازی با مونتاژ قطعات کشورهای دیگر تراکتور‌های بی‌کیفیت، کم قدرت را با قیمت‌های بالا روانه بازار کرده‌اند که کارآیی لازم را ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک تراکتور مونتاژ شده به قیمت ۱۲ میلیون تومان عرضه می‌شود و همین تراکتور با قطعات اصلی و کارآیی بالا اگر از خارج وارد شود ۲۲ تا ۲۳ میلیون تومان هزینه بر می‌دارد که در هر دو حالت به ضرر کشاورز تمام می‌شود.

وی همچنین افزود: بالا بودن قیمت ادوات کشاورزی باعث شده که داشتن مجموع آنها برای استفاده‌های لازم در بخش کشاورزی از توان یک کشاورز معمولی خارج باشد و نبودن تعاونی‌های کشاورزی که کشاورزان را در عملیات تولید و سایر بخش‌های کشاورزی به صورت متمرکز حمایت کند این مشکلات را دوچندان کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نبودن نیروی انسانی متخصص و ماهر مشکل عمده بخش کشاورزی است که کارشناسان این بخش در کارهای اصلی خودشان به کارگیری نمی‌شوند و دیگر اینکه همیشه بین دانش و تخصص و کار در مزارع فاصله زیادی بوده است.

وی افزود: اگر چه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خیلی خوبی در دانش کشاورزی ایجاد شده و آنها به اجرای عملیات نوین در بخش کشاورزی علاقه‌مند شده‌اند اما کماکان با استانداردهای جهانی فاصله زیادی وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet