هدر موبایل
1389/09/21 11:30:00
سرویس اقتصادی
نماینده رفسنجان

بازار پسته نباید انحصاری باشد

**نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که بازار پسته نباید انحصاری شود، افزود: با توجه به میزان تولید پسته در رفسنجان شرکتهای رفسنجان باید تعیین‌کننده قیمت پسته باشند و مدیریت صحیحی روی این بحث داشته باشند.

"حسین هاشمیان" نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت بازار پسته در اقتصاد کشور به هفته‌نامه «نگارستان» کرمان گفت: این بازار باید از جار و جنجالهای سیاسی دور نگه داشته شود و به جنبه اقتصادی کار توجه شود. وی افزود: بانیان امر پسته در استان کرمان نباید خود را به جار و جنجال‌های سیاسی بچسبانند و پسته را سیاسی کنند، بلکه فقط باید به جنبه اقتصادی کار توجه کنند.

وی با تأکید بر لزوم مدیریت بازار پسته گفت: از دست دادن بازارهای خارجی پسته خیانت در حق کشور است.

هاشمیان با اشاره به اینکه بازارهای خارجی پسته نباید از دست صادرکنندگان پسته برود، گفت: در این راستا باید با برنامه‌ریزی مناسب تمام تلاش صادر کنندگان پسته بر مدیریت بازار جهانی باشد. وی یادآورشد: بازار پسته به فکر نیاز دارد و نباید کاری کنیم دیگران از این بازار سوء استفاده کنند و قیمت‌های غیر واقعی را به بازار پسته تحمیل کنند. 

وی افزود: بحث دیگری که در حوزه پسته اهمیت زیادی برای استان دارد تحول در آبیاری و ایجاد آبیاریهای تحت فشار است، درست است که انتقال آب از شهرضا و سرشاخه‌های زاینده رود به استان که کاری عظیم و به طول 800 کیلومتر است به زودی انجام می‌شود اما در مرحله اول باید از منابع موجود آبی نهایت استفاده صحیح را کرد نه اینکه با آبیاری غرق آبی منابع را هدر بدهیم. 

هاشمیان اظهار داشت: پسته ایرانیان باید متولی این امر باشد و با کمک منابع اعتباری صندوق کشاورزی بحث آبیاری تحت فشار را راه‌اندازی کند و با مشارکت شرکتهای پسته سیرجان برای بریدن دست دلالان در حوزه پسته و افزایش صادرات وارد عمل شود. 

وی افزود: کاهش سم آفلاتوکسین و دیگر آلودگی‌های پسته و کیفیت بخشی به بسته بندیهای پسته و افزایش زیبایی ظاهری پسته‌های بسته‌بندی شده برای صادرات از دیگر کارهای مهم حوزه پسته است که در صادرات ما به شدت تأثیر‌گذار است.

نماینده مردم رفسنجان گفت: همچنین  اولویت در حوزه تولید پسته افزایش تولید در واحد سطح است که باید از میانگین 5/13تن در هکتاربالاتر برویم و اگر کار گیر خاصی دارد با کمک متخصصین شرکت تحقیقات پسته کشور مشکل حل شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet