هدر اصلی
1389/09/21 12:47:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از جمشید انصاری

مسئولان با مردم صادقانه برخورد کنند

**"جمشید انصاری "نماینده زنجان و طارم درمجلس شورای اسلامی در یادداشتی که در اختیار روزنامه مردم نو زنجان قرار داد با بیان اینکه معتقدم افزایش عمومی قیمت‌ها که پس از اجرای هدفمندسازی به صورت اجتناب‌ناپذیر پیش می‌آید، تمام حوزه‌های اقتصادی از جمله بخش مسکن و ساختمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 در بخش مسکن و ساختمان از ابزار و کالاهایی استفاده می‌شود که در اثر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با افزایش قیمت مواجه می‌شوند. پس افزایش قیمت مسکن هم طبیعی است اما ممکن است این تغییر قیمت‌ها با یک تأخیر چند ماهه در بخش مسکن رخ دهد. این اظهارنظر که بخش مسکن و ساختمان از هدفمند کردن یارانه‌ها تأثیر نخواهد گرفت، برداشت درستی نیست.
همچنین معتقدم مردم از تحولات اقتصادی جامعه، برداشت خودشان را دارند و براساس آن برداشت و تجزیه و تحلیل تصمیم می‌گیرند.

اظهارنظر مسئولان به خصوص درباره شاخص‌های کلان اقتصادی چون تورم و بیکاری در مقطع زمانی کوتاهی در تجزیه و تحلیل مردم تأثیرگذار است و اتفاقاً بعضاً این تأثیر معکوس است. به عنوان مثال وقتی مسئولان می‌گویند قیمت فلان کالا افزایش نخواهد یافت، مردم شروع به ذخیره‌سازی آن کالا می‌کنند زیرا به‌طور طبیعی آموخته‌اند که همان کالا افزایش قیمت چشمگیری خواهدداشت.

در مورد قیمت ارز نیز شاهد چنین اتفاقی بودیم بنابراین تا مردم خود شاهد تغییرات بازار نباشند و تحولات مثبت را نبینند آن‌طور که مسئولان می‌خواهند عمل نمی‌کنند و به برداشت‌های خود از فضای اقتصادی کشور اکتفا می‌کنند. بنابراین به‌نفع کشور است که مسئولان با مردم صادقانه برخورد کنند و با بیان دقیق تحولات کشور به ویژه مسائل اقتصادی در جریان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، کمک کنند مردم خودشان را برای پیامدهای این تحول آماده کنند نه اینکه تلاش کنند با بیان اطلاعات نادرست خود را موفق جلوه دهند و در نهایت ما شاهد عکس پیش‌بینی‌های ارائه شده باشیم زیرا این بحران را عمیق‌تر و غیر واقعی‌تر می‌کند.نکته جالب درباره افزایش قیمت مسکن آن است که مرکز آمار افزایش نزدیک به 20 درصدی قیمت مسکن را در 3ماهه اول سال اعلام می‌کند و سپس وزارت مسکن که بارها تأکید کرده است متولی قیمت مسکن نیست، نسبت به این آمار انتقاد می‌کند و افزایش حدود 8 درصدی را اعلام می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet