هدر موبایل
1389/09/21 13:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس:

وزارت خارجه اخراج سفیر انگلیس را در دستور کار قرار دهد

**رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با بیان اینکه بر اساس تجربه روابط کنسولی و دیپلماتیک، در حال حاضر سفیر انگلیس یک "عنصر نامطلوب " است، گفت: اخراج سایمون گس سفیر انگلیس در تهران باید به صورت جدی در دستور کار وزارت امورخارجه قرار بگیرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به یادداشت اخیر "سایمون گس سفیر انگلیس در تهران " و مداخله وی در امور داخلی کشورمان، گفت: معتقدم که مواضع اخیر سفیر انگلیس در تهران نشان می‌دهد که باید طرح الزام دولت به کاهش روابط با انگلیس در مجلس به صورت جدی‌تر پیگیری شود.

وی افزود: انگلیسی‌ها نقشی منفی در رابطه با ایران بازی می‌کنند و هدفشان این است که مشکلات سیاست خارجه ایران را فراگیر کنند البته آنها از سوی دیگر سعی بر این دارند که رابطه ایران با اتحادیه اروپا را به رابطه ایران و انگلیس ربط بدهند، اما واقعیت این است که مقاله سفیر انگلیس نشان می‌دهد که چنین راهکاری در روابط کنسولی و دیپلماتیک کشورها کم سابقه است و نشان می‌دهد که عملا سفیر انگلیس راه خود را از دیگر سفرای اروپایی جدا کرده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس تصریح کرد: انگلیسی‌ها به صورت زنجیره‌ای مشغول اقدام در این زمینه هستند و نهایت تلاش‌شان هم همین است، البته تلاش آنها با مذاکرات ژنو هم بی‌ربط نیست، در آن مذاکرات انگلیسی‌ها نهایت تلاش خود را در پشت پرده رفتارهایی پیش گرفته‌ بودند که مذاکرات در راستای هجمه دیپلماتیک علیه ایران باشد، ولی این مذاکرات اثر عکس داشت.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: فضای مذاکرات ژنو از نظر محتوا بیشتر به سمت بیانیه تهران سوق داشت و عکس آن فضایی که آمریکا و انگلیس پیگیر آن بودند، در مذاکرات شکل گرفت، اما در حال حاضر انگلیسی‌ها طرح‌های تازه‌ای را آغاز کرده و سفیر انگلیس مأمور به مداخله در امور داخلی ایران شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دلایل کافی برای پیگیری جدی‌تر طرح کاهش رابطه با انگلیس وجود دارد چرا که رفتار سفیر انگلیس با رفتار کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز همخوان نیست. حتی کشورهای اروپایی عضو گروه 1+5 هم حاضر نشدند که از مشی رادیکالی آمریکا و انگلیس دنباله‌روی کنند لذا انگلیسی‌ها سعی می‌کنند که مشغله دیگری را آغاز کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تأکید کرد: در حال حاضر دلایل کافی برای تغییر نوع رابطه با انگلیس به صورت ایزوله و قرنطینه و به صورت جدا از نوع رابطه‌ای که در حال حاضر کشورمان با کشورهای دیگر دارد، وجود دارد چرا که در همان کشورهای اروپایی هم یک نگاه امنیت‎محور وجود دارد و آنها معتقدند که باید به گونه‌ای عمل کرد که گسل‌های امنیتی فعال نشوند اما در مقابل به وضوح می‌بینیم که انگلیس هدفش فعال‎تر کردن این گسل‌هاست.

فلاحت پیشه ادامه داد: بر اساس تجربه روابط کنسولی و دیپلماتیک، در حال حاضر سفیر انگلیس یک "عنصر نامطلوب " است و طبق کنوانسیون‌های بین المللی به ویژه کنوانسیون حقوق کنسولی و دیپلماتیک در دنیا، هم‌اکنون ما در شرایطی هستیم که بر اساس این کنوانسیون‌ها می‌توانیم سفیر انگلیس در تهران را از کشور اخراج کنیم.

وی با بیان اینکه حتما وزارت امور خارجه باید به فراتر از احضار سفیر انگلیس فکر کند، اظهار داشت: باید موضوع اخراج سایمون گس به صورت جدی در دستور کار وزارت امورخارجه قرار بگیرد. البته پس از آن مجلس نیز وظیفه خود را در این موضوع پیگیری خواهد کرد.

"این موضوع نشان می‌دهد که انگلیسی‌ها یک فرصت تاریخی را در حال از دست دادن هستند و آن تشدید دشمنی‌ها علیه ایران است ".

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس تأکید کرد: فارغ از محتوای آنچه سفیر انگلیس در یادداشت خود نوشته است، ایرانیان از سالیان دور همواره مخالف دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی کشورمان بوده‌اند؛ حتی در قضیه حوادث پس از انتخابات هم دیدیم، همه کسانی که به کاندیداهای مختلف رأی داده بودند روی همین اصل اتفاق نظر داشتند.

فلاحت پیشه در پایان گفت: سفیر انگلیس در حال حاضر یک ابزار است و بنده معتقدم که بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی می‌توانیم سفیر انگلیس را به عنوان یک عنصر نامطلوب مطرح و خواستار اخراج او شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet