خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/21 15:34:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون فرهنگی در تشریح ابعاد قیام امام حسین (ع):

نباید در مقابل انحرافات سکوت کنیم

**علی مطهری با بیان اینکه روحانیون باید به اهداف قیام امام حسین(ع)در مراسم عزاداری محرم بیشتر توجه کنند گفت: مخالفت با موروثی شدن خلافت اسلامی و تبدیل آن به سلطنت و همچنین اعتراض به فسخ و فجور یزید و فساد دستگاه امویه از دلایل سیاسی و اجتماعی قیام امام حسین (ع) بود.

"علی مطهری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در پاسخ به این سوال که مداحان در ایام عزاداری سالار شهیدان و در مداحی خود به چه مباحثی باید بپردازند گفت: یکی از اشکالاتی که در عزاداری های ما از قبل از انقلاب وجود داشته و پس از انقلاب نیز ادامه یافت، این است که در مراسم عزاداری بیشتر به جنبه تراژدی و مصیبت این حادثه و مظلومیت امام حسین  پرداخته می شود و به جنبه حماسه و صلابت و مبارزه علیه ظلم و به طور کلی اهداف قیام  امام(ع) کمتر توجه می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مداحی ها نباید عقاید نادرست ترویج شود مانند اینکه هر نوع اشک ریختن برای امام حسین موجب بخشش گناهان است، یادآور شد: این نظیر تفکر مسیحیان در مورد عیسی بن مریم است که به او لقب "فادی" داده و معتقدند که مسیح به صلیب کشیده شد و رنج بزرگی را متحمل شد تا گناهان امت مسیح بخشوده شود، یعنی مسیح فدای گناهان امت مسیح شد و همین تفکر یکی از عوامل گسترش فساد و فحشا در مغرب زمین است.

فرزند شهید مطهری ادامه داد: در میان مردم ما نیز گاهی چنین تفکر غلطی دیده می شود و برخی فکر می کنند در طول سال هرچه گناه کردند در ماه محرم و با عزاداری برای امام حسین(ع) بخشیده می شود.

وی تصریح کرد: البته اگر اشکی که از چشم عزادار امام حسین (ع) جاری می شود از روی بصیرت باشد و روح او را با روح امام پیوند دهد، در آمرزش گناهان او تاثیر دارد اما علامت آن این است که فرد مجددا به سراغ گناه نمی رود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مداحان و نوحه سرایان باید از اشعار حماسی و زنده کننده و نه مخدر استفاده کنند گفت: آنها باید به یزیدها و شمرهای زمان نیز توجه داشته باشند و حادثه عاشورا را جدا از وقایع  عصر حاضر ندانند.

مطهری اظهار داشت: این تفکری اشتباه است که تصور کنیم امام یک دستور خصوصی از جانب خداوند داشت  که اجرا و تمام شد، بلکه ما معتقدیم هر روز عاشورا و هر جا کربلاست«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»، بنابراین حادثه عاشورا یک نمونه و الگو برای ماست و هر زمان که شرایطی مانند آن شرایط در جامعه وجود داشته باشد باید همانند امام حسین(ع) عمل کنیم.

وی با بیان اینکه همان طور که از نام مداح و نوحه سرا مشخص است کار آنها بیشتر مداحی و نوحه سرایی است گفت: روحانیت در شناساندن ابعاد مختلف حادثه عاشورا به مردم وظیفه سنگین تری دارد و خطبا باید با تحلیل صحیح حادثه عاشورا از نقل روضه های دروغ و جعلی و ترویج خرافات  بپرهیزند و سطح فکر مردم را در این موضوع بالا ببرند. همچنین روحانیون و ائمه جماعت مساجد اجازه ندهند که بخش اعظم مراسم عزاداری به مداحی بگذرد.

مطهری با تاکید بر اینکه بخش بیشتر یک مراسم عزاداری باید به تحلیل واقعه کربلا اختصاص یابد گفت: مداحی، سینه زنی و زنجیرزنی باید بخش کمتر یک مجلس عزاداری را تشکیل دهد مگر در روز عاشورا، ضمن اینکه باید از کارهای خلاف شرع همچون قمه زنی یا نیمه عریان شدن مردان با حضور زنان پرهیز کرد.

وی در ادامه در تشریح ابعاد سیاسی و اجتماعی حادثه عاشورا گفت: با بررسی ریشه ها و دلایل قیام امام حسین ابعاد سیاسی و اجتماعی این واقعه به خوبی آشکار می شود. یکی از اصلی ترین دلایل آن، موروثی شدن خلافت بود. خلافت اسلامی تبدیل به سلطنت شده بود و امام مخالف آن بود.

مطهری افزود: دلیل دیگر قیام امام حسین شخصیت خاص یزید بود که اهل فسق و فجور بود و تجاهر به فسق می کرد و به عنوان جانشین پیامبر شئون اسلامی را حتی به ظاهر رعایت نمی کرد. امام سکوت در برابر یزید را به معنای تایید او و اعمالش می دانست که باعث می شد پس از مدتی اثری از اسلام باقی نماند.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) در این جا سکوت را جایز ندانستند و فرمودند مگر نمی بینید به حق عمل نمی شود و از باطل روی گردانده نمی شود. در چنین شرایطی بر هر مومنی واجب است که قیام کند.

مطهری با تاکید بر اینکه امام فرمودند بر هر "مومنی" واجب است قیام کند گفت: این به آن معناست که قیام و اعتراض علیه ظلم و ستم و فساد تنها وظیفه امام نیست بلکه بر هر مومن واجب است که در مقابل کاستی ها بی تفاوت نباشد.

وی تصریح کرد :بی تفاوتی مردم آن زمان در برابر ظلم و فساد و انحراف از سیره پیامبر کار را به جایی رساند که امام حسین(ع) احساس کردند که جز با ریختن خون ایشان و اصحابشان و اسارت اهل بیت ایشان اسلام زنده نمی ماند. اگر مسلمانان در پنجاه سال بعد از رحلت پیامبر اسلام اجازه نمی دادند در اسلام انحراف ایجاد شود حادثه کربلا رخ نمی داد.

مطهری اظهار داشت: حفظ انقلاب اسلامی امروز ما نیز مانند حفظ انقلاب اسلامی صدر اسلام است. نباید اجازه دهیم زاویه انحراف و استبداد و نادیده گرفتن حقوق مردم  در نظام جمهوری اسلامی ایران باز شود.

وی خاطر نشان کرد: نباید در مقابل انحرافات سکوت کنیم تا کار به مراحل شدیدتر کشیده نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet