هدر موبایل
1389/09/21 16:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
واکنش جلالی به یادداشت توهین‌آمیز ‌گس:

مدعی انگلیسی حقوق بشر نسبت به کشتار دانشجویان کشورش تغافل می‌کند

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از یادداشت سفیر انگلیس در تهران و مداخله وی در امور کشورمان گفت: گویی کشتار اخیر دانشجویان در لندن از دید سایمون گس مغفول مانده است.

کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با انتقاد شدید از یادداشت اخیر سایمون گس سفیر انگلیس در تهران، خواستار توجه وی به تظاهرات چند روز گذشته دانشجویان کشورش شد.

وی تصریح کرد: اقدام سفیر انگلیس از این جهت قابل تامل است که ما همواره بحث دشمنی و مداخلات انگلیسی‌ها در امور ایران را مطرح می‌کردیم و امروز با یادداشت توهین‌آمیز گس و مداخله‌گری‌های وی حتی دیرباوران و بدباوران نیز می‌توانند قضاوت کنند که یک سفیر به جای اندیشیدن به جبران نقاط ضعف کشورش و گسترش روابط، این ‌گونه تیر از نیام برمی‌کشد و علیه میزبان خود موضع‌گیری می‌کند.

 

* سابقه استعماری بریتانیا حکایت از وحشی‌گری این کشور علیه ستمدیدگان دنیا دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سابقه استعماری بریتانیا حکایت از ددمنشی و وحشی‌گری این کشور علیه مردم ستمدیده دنیا دارد و هنوز زخم‌های عمیق و دردناک دولت استعماری انگلیس را می‌توان بر چهره مردمان کشورهای مستعمره دید.

وی اضافه کرد: گویی سفیر انگلیس فراموش کرده که ثروت و قدرت بریتانیا مرهون خونریزی‌ها، سرکوب‌ها، جنگ‌ها، کشتارها، زندان‌ها، شکنجه‌ها و قتل‌عام‌هایی است که استعمار پیر در کشورهای منطقه خاورمیانه، آسیای دور، آفریقای سیاه و آمریکای لاتین راه انداخته است.

 

* "گس" تاریخ ننگین کشورش را مرور کند

جلالی بر همین اساس به سفیر انگلیس توصیه کرد به صورت عمیق به تاریخ استعماری خیلی نزدیک کشورش مراجعه کند و ورق‌های سیاه و ننگین تاریخ کشورش را بار دیگر تورق کند تا بفهمد آیا بریتانیایی‌ها اصلاً صلاحیت سخن گفتن در باب حقوق بشر را دارند؟

این نماینده مجلس در ادامه تأکید کرد: تاریخ بریتانیا سیاه‌تر از آن است که دولت‌مردان این کشور بتوانند حتی در خصوص مسائل چنین پیش پا افتاده و جزئی حقوق‌ بشری اظهار نظر کنند.

وی عملکرد امروز بریتانیا در کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، افغانستان، فلسطین و سایر کشورهای دنیا را نشانگر این دانست که این کشور همچنان در جهت اهداف استعماری گذشته در قالب نوین همچنان به آدم‌کشی و شکنجه و زندان مبادرت می‌ورزد.

 

*انگلیس امروز همان بریتانیای گذشته است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با فارس با بیان اینکه انگلیس امروز همان بریتانیای گذشته است، گفت: گویی کشتار دانشجویان در همین روزهای اخیر در لندن از نظر سایمون گس کاملاً مغفول مانده است.

جلالی تصریح کرد: ظاهرا سفیر انگلیس صرفاً مسئولیت دخالت و دست‌اندازی در امور سایر کشورهای دنیا را بر عهده دارد و خبری در خصوص حوادث تلخ روزهای گذشته کشورش را یا نشنیده و یا اینکه بر اساس بی‌پروایی و پررویی تاریخی صرفاً در امور دیگر کشورها دخالت می‌کند.

لازم به یادآوری است؛ در حالی که پلیس انگلیس در روزهای اخیر به سرکوب و برخورد خشن با دانشجویان معترض به افزایش شهریه تحصیل در این کشور می‌پردازد، سایمون گس سفیر انگلیس در تهران در اقدامی گستاخانه و به بهانه روز جهانی حقوق بشر، با انتشار یادداشتی که نشانگر بخشی از مداخله جویی های کشورش در امور کشورهای دیگر است، وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر سؤال برده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet