شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/21 16:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم پیشنهاد کرد:

وزارتخانه‌‌های مکمل ادغام شوند؛ «کار» و «رفاه» درکنارهم

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن پیشنهاد ادغام وزارتخانه‌های صنایع، بازرگانی و کشاورزی، تصریح کرد: ادغام وزارتخانه‌های «کار» و «رفاه» نیز می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد.

غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در برنامه پنجم و کاهش تعداد وزارتخانه‌ها، کوچک‌کردن دولت را یک اصل غیرقابل مناقشه دانست و گفت: تعداد زیاد وزارتخانه‌ها لزوما به معنای کار بیشتر و بهتر نخواهد بود چرا که گاهی اوقات کوچک شدن و ادغام شدن وزارتخانه‌ها کارایی آنها را افزایش می‌دهد.

وی افزود: وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی 2 کار مکمل یکدیگر انجام می‌دهند؛ وزارت صنایع تولید کالاهای صنعتی و فعالیت وزارت بازرگانی هم در حوزه تجارت داخلی و خارجی وظایفی بر عهده دارد لذا اگر این 2 وزارتخانه با یکدیگر ادغام شوند، آنها بیشتر می‌توانند یکدیگر را حمایت کنند؛ به این معنا که صنعت از تجارت حمایت کرده و تجارت هم از صنعت حمایت خواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: حتی برخی این فکر را هم دارند که به این جمع وزارت جهاد کشاورزی هم اضافه شود؛ وزارت کشاورزی همانند وزارت صنایع تولید کننده است و دو دستگاهی که از تولید حمایت می‌کنند اگر همراه با وزارت بازرگانی باشند، می‌توانند مکمل یکدیگر عمل کنند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه اگر وزارتخانه‌های اقتصادی(صنایع، بازرگانی، کشاورزی) به جز وزارت «اقتصاد» تجمیع شوند، کارآیی بالاتری خواهند داشت، اظهار داشت: ادغام این وزارتخانه‌ها نکته مثبتی است که می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

وی افزود: البته ادغام وزارتخانه‌های «کار» و «رفاه» نیز می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد چرا که به طور عمده کارگران یا در حال اشتغال هستند و یا اینکه اشتغال آنها پایان یافته و نیازمند کمک‌های رفاهی هستند و تأمین اجتماعی باید شامل حال آنها شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس تأکید کرد: ادغام وزارتخانه‌های کار و رفاه می‌تواند در زمینه حمایت از کارگران در مقاطع مختلف کمک کند، از این رو چنین ادغام‌هایی می‌تواند در راستای بالا رفتن توانایی‌ها، بهره‌وری، کاهش حجم و هزینه‌های دولت باشد.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه ادغام وزارتخانه‌ها مشکلات مدیریتی را نیز حل خواهد کرد، مسئله تحریم‌ها را در این‌باره بی‌ارتباط خواند و اظهار داشت: تحریم‌ها با 21 یا 17 وزارتخانه وجو خواهند داشت و در کل تحریم‌ها نقشی در شکل‌گیری ساختارها در کشورمان ندارند.

وی در پایان تصریح کرد: ساختار وزارتخانه‌ها ساختاری است که باید خدمات رسان باشند، اما در حال حاضر با وسعت وزارتخانه‌ها آنها خدمات را به جای مردم، به خودشان می‌دهند، لذا باید وزارتخانه‌ها را کوچک و کارآمد کرد تا توان خدمات رسانی آنها به مردم افزایش پیدا کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet