شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/21 16:57:00
سرویس فرهنگی
حجازی:

انقلاب اسلامی ایران با فرهنگ عاشورایی عجین شده است

**سیدکاظم حجازی، در یادداشتی که در همدان پیام نوشته است بر ریشه‌های عاشورایی انقلاب اسلامی تاکید کرد.

اساس و بنیاد شکل‌گیری انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران فرهنگ عاشورایی است. مردم ایران معرفت ویژه‌ای را نسبت به مسائل عاشورایی از گذشته دور تاکنون در فضای اجتماعی بروز داده‌اند. بنیاد انقلاب هم در موضوع عاشورا شکل گرفت و بروز مباحث انقلاب در راهپیمایی‌های روز‌های عاشورا و مناسبت‌های متناسب با آن در تاریخ انقلاب ثبت شده است.

بعد از پیروزی انقلاب نیز همه دستاوردها و ایستادگی‌های مردم دربرابر تعارضاتی که توسط آمریکا و متحدانش ایجاد شده بود و از آن جمله می‌توان به نبرد هشت ساله دفاع مقدس اشاره کرد، برگرفته از فرهنگ عاشورایی بود.

از این بابت باید برای رسیدن به جامعه مطلوبی که توصیه و خواست اهل بیت (ع) است، مراقبت ویژه‌ای از این فرهنگ شود. تا این فرهنگ از آموخته‌های تعالیم دینی فاصله نگیرد و وارد برخی مقولات و فضاهای غیر صحیح نشود.

در توصیه‌های مقام معظم رهبری هم در جلسات با وعاظ و روحانیان مکرر بر حفظ و صیانت از فرهنگ عاشورایی و دوری از تحریفات و بدعت‌ها، تأکید فراوانی شده است. این مطلبی است که باید جدی گرفته شود و همواره در نظر کسانی که پویایی فرهنگ جامعه تأثیرگذار هستند، مدنظر باشد. متأسفانه چند سالی است که نوعی بدعت و تغییر در مراسم عزاداری روزهای محرم مشاهده می‌شود که باید با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری، از این بدعت‌ها جلوگیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet