هدر موبایل
1389/09/21 17:16:00
سرویس بین الملل
در صورت لزوم از وزیر امور خارجه توضیح می‌خواهیم

واکنش قاطع وزارت امور خارجه به جعل نام خلیج فارس

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواستار حساسیت ویژه دستگاه دیپلماسی کشور روی جعل عنوان خلیج فارس شد و اعلام کرد: وزارت امور خارجه باید با واکنش سریع و قاطع اجازه ندهد، طرح این ادعاها به موضوع عادی تبدیل شود.

"سید حسین نقوی حسینی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اقدام شبکه فرانس 24 فرانسه و برخی کشورهای عربی در جعل نام خلیج فارس، گفت: استفاده از نام جعلی برای خلیج همیشه فارس با هدف گذاری دو وجهی صورت می گیرد.

نماینده ورامین یک وجهه طرح ادعاها علیه نام خلیج فارس را از بین بردن اصالت تاریخی این خلیج به عنوان مرکز انرژی و آبی منطقه عنوان کرد و افزود: هدف دوم از طرح ادعاها، اختلاف‌افکنی و درگیرکردن جمهوری اسلامی با همسایگان است که متاسفانه برخی کشورهای همسایه منطقه به این نکته توجه ندارند.

وی براین اساس از حکام کشورهای همسایه و مسئولان نهادهای منطقه‌ای خواست که مراقب فضاسازی‌های کشورهای غربی در این خصوص باشند.

نقوی با تاکید بر اینکه نام خلیج فارس بر آب های جنوب کشور در همه مستندات و نقشه‌های جغرافیایی بین‌المللی آمده است، افزود: بنابراین استفاده از نام‌های جعلی دیگر جز اختلاف‌افکنی نتیجه‌ای برای آن کشورها ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این راستا خواستار واکنش مجامع بین‌المللی و حقوقی نسبت به طرح ادعاها علیه جمهوری اسلامی شد و خاطرنشان کرد: وظیفه مجامع بین‌المللی و حقوقی است که نسبت به جعل اسامی عنوان‌های تاریخی برخورد جدی از خود نشان دهد.

نماینده مردم ورامین همچنین با تاکید بر حساسیت ویژه دستگاه دیپلماسی کشور روی جعل عنوان خلیج فارس، خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه باید با واکنش سریع، به موقع و قاطع اجازه ندهد که طرح ادعاها در خصوص نام خلیج فارس به موضوع عادی تبدیل شود.

نقوی با اظهار اینکه جمهوری اسلامی به هیچ وجه از حق خود در مقابله با جعل عنوان خلیج فارس کوتاه نخواهد آمد، از بررسی این موضوع در جلسات هفته آینده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبرداد و افزود: در صورت لزوم از وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات این وزارتخانه در مقابله با جعل عنوان خلیج فارس توسط برخی کشورها توضیح خواهیم خواست.

وی بر این اساس از مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور خواست؛ اقدامات جدی‌تری را در مقابله با جعل عنوان خلیج فارس توسط برخی کشورها انجام دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با یادآوری برگزاری جام جهانی فوتبال در سال 2022 در کشور قطر، گفت: با توجه به تبلیغاتی که به خاطر برگزاری این مسابقات در کشور قطر صورت خواهد گرفت باید دستگاه دیپلماسی کشور از هم اکنون تلاش کند که نامی غیر از خلیج فارس برای این دریا استفاده نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet