انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/21 17:36:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده شهربابک تاکید کرد

خطر زیست محیطی معادن برای مردم استان کرمان

**از آنجایی که معادن کرمان مشکلات زیست محیطی را برای ساکنان آن به وجود آورده است، این شماره به سراغ نماینده شهربابک رفتیم. او می‌گوید که من سال‌ها در محیط معادن مس کرمان فعالیت داشته‌ام و علاوه بر این که فرماندار شهر بابک بوده‌ام و آنجا حوزه کاری‌ام محسوب می‌شد، تسلط کافی بر این محیط و اتفاقاتی که در آن می‌افتد دارم.

این هفته به سراغ او رفتیم تا درباره وضعیت معادن کرمان گفت و گویی را با وی انجام دهیم. وی معتقد است که این معادن طبق آماری که به دست ما رسیده، علاوه بر تأثیر تخریبی فراوان بر زمین‌های کشاورزی این استان، بالغ بر27 هزار رأس دام شامل گوسفند و گاو در این منطقه، تلف شده‌اند و اسنادش را هم در اختیار دارم، چرا که هم در دوران فرمانداری‌ام و هم در دوران نمایندگی‌ام، به طور مرتب این بحث را دنبال می‌کنم.

رضا حسینی دلیل این امر را به دلیل نگاه غیر اصولی و کارشناسی نشده پیمانکاران در خرید ابزار آلات کارخانه‌های مربوط به مس کرمان و به دلیل خلافکاری‌های طرف خارجی این کارخانه‌ها که از آنها خرید می‌شود، این اتفاقات و آلودگی‌ها در استان کرمان اتفاق می‌افتد.

متن کامل گفت وگوی هفته‌نامه «نگارستان» کرمان  با وی می خوانید:

 آقای حسینی، سخنانی در مورد رابطه معدن مس کرمان و شیوع بیماری ‌ام‌اس در این استان بیان شده است که تا به حال تعداد زیادی از کارشناسان با آن مخالفت کرده‌اند، اما مثل این که شما نظر دیگری دارید!

من سال‌ها در محیط معادن مس کرمان فعالیت داشته‌ام و علاوه بر این که فرماندار شهر بابک بوده‌ام و آنجا حوزه کاری‌ام محسوب می‌شد، تسلط کافی بر این محیط و اتفاقاتی که در آن می‌افتد دارم. اما ترجیح می‌دهم در مورد خاص بیماری ام‌اس در کرمان حرفی نزنم.

 اما شما می‌گویید این قضیه صحت دارد، پس چطور می‌خواهید در موردش حرفی نزنید؟

من در مورد بیماری‌های فراوانی که معادن مس کرمان و کارخانجات مربوط به آن در شهر‌های کرمان به وجود آورده‌اند سخن می‌گویم که هم اطلاعات کافی و هم اسناد لازم را در مورد‌شان دارم، اما در مورد بیماری ام‌اس، سندی ندارم.

 آقای حسینی! شما گفتید که معادن مس کرمان، ‌باعث به وجود آمدن بیماری‌های زیادی در شهرهای این استان شده است که شما راجع به این بیماری‌ها مدرک هم دارید. منظورتان از این بیماری‌ها چیست؟

در واقع آلایندگی‌های زیادی که این معادن دارند، تأثیر بد زیادی بر ساکنان شهرهای اطراف این معادن دارد، به عنوان مثال، به دلیل استخراج غیراستاندارد این معادن و کوتاهی پیمانکاران آن، باعث بیماری‌های فراوانی مانند بالا رفتن مس خون افراد شده که البته این موضوع از سوی مسئولان تأیید هم شده است.

 غیر از بیماری، این معادن تأثیرات دیگری را هم بر محیط استان کرمان داشته است؟

بله، طبق آماری که به دست ما رسیده، علاوه بر تأثیر تخریبی فراوان بر زمین‌های کشاورزی این استان، بالغ بر27 هزار رأس دام شامل گوسفند و گاو در این منطقه، تلف شده‌اند و اسنادش را هم در اختیار دارم، چرا که هم در دوران فرمانداری‌ام و هم در دوران نمایندگی‌ام، به طور مرتب این بحث را دنبال می‌کنم.

 خب، باتوجه به اسنادی که نزد شما موجود است، چرا تا به حال در این مورد اقدامی صورت نگرفته است؟

گزارش‌هایی در این‌باره انجام شد اما پیگیری صورت نگرفت و ما امیدواریم که هر چه سریع‌تر این گزارش‌ها را پیگیری کنند و نتایج‌شان را به ما اعلام کنند، چرا که این بحث، دیگر از شوخی و تأیید و تکذیب‌های فراوان گذشته است.

 شما گفتید که اسنادی هم مبنی بر خلافکاری پیمانکاران معادن مس کرمان در دست دارید. پس چرا این اسناد را تا به حال منتشر نکرده‌اید؟

بله. من اسناد معتبری در این رابطه دارم و با اطمینان کامل می‌گویم که افرادی را می‌شناسم که اصلی‌ترین مسببان ضرر جسمی و مالی به مردم شریف شهرهای اطراف معادن مس کرمان هستند، به همین خاطر هم از مراجع قضایی می‌خواهیم که این افراد را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

 طبق این اسنادی که شما در دست دارید، مسببان آلودگی شهر کرمان، چه اقداماتی را انجام داده‌اند که منجر به بروز این اتفاقات شده است؟

به دلیل نگاه غیراصولی و کارشناسی نشده پیمانکاران در خرید ابزار و آلات کارخانه‌های مربوط به مس کرمان و به دلیل خلافکاری‌های طرف خارجی این کارخانه‌ها که از آنها خرید می‌شود، این اتفاقات و آلودگی‌ها در استان کرمان اتفاق می‌افتد.

من از مراجع قضایی، مسئولان وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور و استانداری کرمان می‌خواهم که هر چه زودتر مسببان این قضیه را تحت پیگرد قانونی قرار دهند و از این افراد جواب بخواهند که چرا میلیاردها تومان پول مملکت را در جایی هزینه کردند که به جای توسعه منطقه، به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. من از این مراجع می‌خواهم، اهمال‌کاری را در این مورد کنار بگذارند و در دستگیری و محاکمه این افراد، شتاب کنند وگرنه اسناد دیگری در دست دارم که به زودی منتشر خواهم کرد که دیگر چاره‌ای جز محاکمه این افراد نماند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet