هدر موبایل
1389/09/22 10:31:00
سرویس اقتصادی
مهرداد لاهوتی:

در برنامه پنجم توسعه تکلیف بخش مسکن مشخص نشد

** نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران با اشاره به ابهامات باقیمانده در برنامه پنجم توسعه در بخش حمل و نقل کشور گفت: برنامه پنجم توسعه در بخش‌های مختلف نکات مثبتی نسبت به برنامه چهارم داشت اما بسیاری از موارد آن مبهم است.

"مهرداد لاهوتی " نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه گلچین گیلان تصریح کرد: برای مثال ما در بخش مسکن احتیاج داریم به عنوان قانونگذار بتوانیم تکلیف کنیم به دولت که سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود تا نیاز کشور برطرف شود.

وی گفت: اگرچه طرح مسکن مهر در حال پیاده‌سازی است اما یک میلیون در 5 سال یعنی سالی 200 هزار واحد مسکونی در حالی‌که ما در یک سال باید به این رقم برسیم، اما 800 واحد دیگر که در هرسال باید ساخته شود چه می‌شود؟

از طرفی باید تدبیرهای تکلیفی برای این بخش‌ها مشخص شود که برای مثال در حالی که عمر مسکن در دنیا 50 سال است به خاطر عدم پیاده شدن طرح صنعتی‌سازی عمر مسکن در ایران 25 سال است. اما در این خصوص فقط گفته شده هرکسی صنعتی‌سازی کند 5 میلیون وام دریافت می‌کند در صورتی‌که باید شرایط انبوه‌سازی مشخص شود.

مهرداد لاهوتی با تأکید بر اینکه عدم پرداختن به مشکلات بخش مسکن از خلأهای موجود در بخش مسکن گفت: در حالی‌که صنعتی‌سازی 10تا 15 درصد کاهش هزینه به همراه دارد، استحکام را بالا برده و عمر ساختمان را زیاد می‌کند مکانیزم تشویقی برای آن مشخص نشده است.

وی ادامه داد: برای مثال در بخشی در برنامه چهارم توسعه مشخص شده بود که 100 درصد شهر‌ها و 86 درصد روستا‌ها باید داری شبکه آب و فاضلاب می‌شدند که پس از بررسی در پایان برنامه چهارم توانستیم طبق آمارها بسنجیم که 40 درصد شهری و 80درصد در مورد روستاها محقق شد. عضو کمیسیون عمران اضافه کرد: طبق توضیحات وزارت راه دلیل محقق نشدن برنامه چهارم توسعه کمبود منابع بوده است اما رویکرد ایشان برای تأمین منابع باید به سمت تأمین منابع از بخش خصوصی می‌بود.

وی گفت: باید برای همه طرح‌ها مثل آزادراه تهران- شمال که 2400 میلیارد ریال برآورد مالی طرح بود و اصلاً قرار نبود که با منابع دولتی ساخته شود اما دولت باز هم منتظرمنابع است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی درخصوص اعضای کمیسیون عمران از روند بررسی برنامه پنجم در مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل اینکه بسیاری از مصوبات کمیسیون عمران در جریان بررسی برنامه توسعه در صحن مجلس مطرح نشد این بود که کمیسیون عمران الحاقیه‌ها به مواد را تعیین نکرده بود.

 وی افزود: به همین دلیل کلیه مصوبات کمیسیون در پیوست 8 برنامه چاپ شد و در صحن مطرح نشد.

لاهوتی تصریح کرد: در بخش مسکن ما احتیاج داریم به عنوان قانونگذار بتوانیم تکلیف کنیم به دولت که سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود تا نیاز کشور برطرف شود.

طرح لایحه‌ای که توسط کمیسیون‌ها بررسی شد بعد از بررسی در کمیسیون تلفیق با تغییر عمده‌ای در الزام‌آور بودن مواجه شد به‌طوری که در80 درصد از بند‌های برنامه لفظ «دولت مکلف است» به «دولت مجاز است» تغییر یافت.

وی افزود: وقتی می‌گوییم دولت مجاز است دولت به راحتی می‌تواند از انجام دادن قانون فرار کند اما اگر بگوییم دولت مکلف است حداقل دولت موظف خواهد بود که به مجلس پاسخگو باشد. عضو کمیسیون عمران خاطر نشان کرد: دولت وظیفه‌هایی دارد. سند چشم‌انداز را کسی غیر از خود ما تهیه نکرده‌ایم و یک موضوع تحمیل شده از خارج نبوده است بلکه ایده خود ما بوده است، بنابراین این اجتناب از پاسخگویی توجیهی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet