هدر موبایل
1389/09/22 10:41:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی:

نیاز ما واردات تکنولوژی است نه محصول نهایی

**نماینده مردم بندر انزلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با این موضوع که در شرایط کنونی که کشورمان تحریم‌های اقتصادجهانی را تحمل می‌کند و تا حدودی کالاهای صنعتی و مورد نیاز به کشورمان وارد نمی‌شود شاهد واردات بی‌رویه برند‌هایی مانند پپسی و کوکاکولاهستیم که محصولات مشابه آن در کشور تولید می‌شوند، عنوان کرد: همانطور که می‌دانیم در شرایط کنونی ما نیازی به خرید این کالاها نداریم بلکه نیاز ما خرید تکنولوژی است.

"حسن خسته‌بند"نماینده بندر انزلی درمجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه گلچین گیلان گفت:حتی اگر هم در شرایط تحریم اقتصادی نبودیم باز هم خرید این محصولات هیچ توجیهی نداشت چون این کالاها به صورت مشابه و با کیفیت بهتر در کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: دولت باید جلوی واردات این کالاها را بگیرد که این موضوع باید از طرف وزارت بازرگانی و در مورد مواد غذایی وزارت بهداشت پیگیری شود تا کالاهای ضروری وارد شوند نه برند‌هایی مانند پپسی و کوکا کولا.

این عضو کمیسیون اقتصادی در رابطه با اینکه چرا مجلس هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد بیان کرد: مجلس در مواردی که دولت لایحه می‌دهد بر اساس آن مصوبه تصویب می‌کند. در ماده 75 قانون اساسی پیش‌بینی شده که مجلس نباید لایحه‌ای را تصویب کند و طی آن درآمد دولت کم شود. چون دولت با واردات این کالاها سود قابل توجهی به دلیل گمرک و قوانین بازرگانی دریافت می‌کند که با وارد نشدن این برند‌ها از درآمد دولت کم می‌شود و چون مجلس حق کاهش و افزایش درآمد دولت را ندارد نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: مجلس اگر هم چیزی را در این حیطه تصویب کند توسط شورای نگهبان رد می‌شود. مگر اینکه دولت لایحه بیاورد و اعلام کند که این کالاها را وارد نمی‌کند که باید سود این درآمد‌های از دست رفته بعد از وارد نشدن کالاها از جای دیگر تأمین گردد که در این صورت شورای نگهبان لایحه مصوب شده را تأیید می‌کند.

خسته‌بند گفت: مجلس تنها کاری که می‌تواند انجام دهد تذکر است البته لازم به ذکر است که انجام دادن این کار هم حدی دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه کالاهایی مثل نوشابه‌های پپسی و کوکا کولا تولید شرکتهای صهیونیستی است، گفت: هرعملی که به بقای این رژیم منجر شود از جمله واردات کالاهای آن، باید جلوی آن ایستاد و حداقل کاری که می‌توان انجام داد این است که از خرید محصولات آن اجتناب کرد.

حسن خسته‌بند با اشاره به اینکه مسئولین و سیاستمداران باید در این خصوص در بین مردم روشنگری کنند، گفت: از طرفی مسئولین باید جلوی واردات این نوع کالاهای وابسته به رژیم صهیونیستی را نیز بگیرند.

وی گفت: حتی اگر در شرایط تحریم اقتصادی هم نبودیم واردات این کالاها توجیه نداشت و اگر هم این برندها وابسته به رژیم صهیونیستی هم نباشد، به طور کلی واردات نوشابه توجیهی ندارد و عدم ورود آن به کشور مشکلی پیش نمی‌آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet