هدر موبایل
1389/09/23 10:20:00
سرویس اقتصادی
یحیی زاده

بهره برداری از معدن مس علی آباد استان یزد به صرفه نیست

**دست خودمان نیست، انگار دیگر عادت کرده‌ایم از کنار فاجعه‌ها ساده رد شویم. انگار زندگی کردن در کشوری که تلفات جاده‌ای آن، از تعداد کشته‌های یک جنگ در بسیاری از نقاط دیگر دنیا هم بیشتر است، ما را طوری بار آورده که دیگر برای چیزی نه خیلی خوشحال شویم و نه خیلی ناراحت. وقتی از کنار جان آدم‌ها ساده می‌گذریم، دیگر معلوم است که حرف زدن از یک تهدید زیست‌محیطی، فرهنگی، ملی و... علاقه یا حتی توجه کسی را جلب نمی‌کند.اینها ذکر مصیبت نیست، واقعیتی است که از فرط تکرار، عادی می‌نماید. آنقدر عادی که حتی به چشم نمی‌آید و وق

سناریویی جدید برای فاجعه‌ای تکراری

ماجرا جدید نیست، دست‌کم برای مردم استان یزد، شهرستان تفت یا دهستان‌های علی‌آباد پیشکوه و مناطق اطراف جدید نیست. بحث بهره‌برداری از معدن مس علی‌آباد و دره‌زرشک مدت‌هاست که این مناطق را تحت تأثیر قرار داده و با جدی‌تر شدن امکان عملی شدن این اقدام، نگرانی‌ها در این باره نیز جدی‌تر شده است.

برای آنها که نمی‌دانند، خلاصه ماجرا از این قرار است: معدن مس علی‌آباد از سال‌های پیش از انقلاب کشف شده بود، اما به دلایلی چون عیار پایین ماده معدنی، تاکنون از آن بهره‌برداری نشده است.

اما طی سه سال گذشته، استانداری و به ویژه فرمانداری یزد، تلاش کرده‌اند این معدن را فعال سازند؛ تلاشی که با مخالفت همه دست‌اندرکاران مربوطه، چه در رده‌های کارشناسی و چه مدیریتی مواجه شده است.علت مخالفت‌ها را در گفتگو با نمایندگان این استان جویا می شویم  .

وکلای مردم به یاری بیایند

اما در این بین، عملکرد نمایندگان مردم بسیار مورد توجه است. "سیدجلال یحیی‌زاده" نماینده تفت و میبد که مرجع همه استمدادها و درخواست‌های مردم منطقه به شمار می‌رود،در تاریخ 23 مهرماه امسال با نوشتن نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور و پیوست نامه شوراهای اسلامی،دهیاران و اهالی دهستان علی‌آباد پیشکوه شهرستان تفت با عنوان «یزد در آستانه فاجعه زیست‌محیطی» به وی، خواستار توجه و رسیدگی احمدی‌نژاد به این مسئله شده است.

یحیی‌زاده همچنین در تاریخ 22 مهرماه امسال، در نامه‌ای خطاب به فلاح‌زاده، استاندار یزد، نامه مذکور را به وی نیز ارسال کرده و خواستار توجه وی به مخالفت‌های کارشناسان شده است. او در ذیل نامه، با دست‌خط خویش نوشته: «در جلسه فردی و در نماز جمعه علی‌آباد که به همراه بعضی از مسئولان تفت شرکت داشتم، امام جمعه محترم و حضار، همگی به شدت با هرگونه برداشت از معدن مس منطقه با توجه به آثار مخرب زیست محیطی، قاطعانه مخالفت کردند که مستدعی است به خواسته مردم، کاملاً عنایت گردد.»

همچنین این نماینده، در قالب نامه‌ای از محمدی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، درباره این معدن سؤال کرده بود که مدیر کل دفتر امور مجلس این سازمان در تاریخ چهارم آبان ماه امسال، طی نامه‌ای خطاب به یحیی‌زاده، پاسخ منفی سازمان نسبت به «استقرار معدن و کارخانه تغلیظ» پس از بازدید و بررسی‌های کارشناسانه را به اطلاع وی رسانده است. همچنین در این نامه گفته شده که این اظهارنظر سازمان، توسط دفتر ارزیابی زیست محیطی آن به اداره کل حفاظت محیط زیست یزد اعلام شده است.

در این نامه همچنین به «مراتب مخالفت قبلی سازمان» در تاریخ 18 خرداد 1388 خطاب به «وزیر صنایع و معادن» نیز اشاره شده است.

نظر کارشناسان، حجت است

این نماینده مجلس می‌گوید: معدن مس علی‌آباد، موضوعی است که از سوی فرماندار، استاندار و مسئولان استانی و شهرستانی در چند ماه گذشته به شدت پیگیری شده و با توجه به مصوبه‌ای که در این زمینه هست، اقدامات بسیاری از سوی مسئولان صورت گرفته است. از سویی، بسیاری از اهالی علی‌آباد، شورای اسلامی این دهستان، امام‌جمعه شهرستان و روستا در این زمینه مقاومت‌ها و مخالفت‌هایی داشته‌اند. همه این افراد نامه‌هایی به رئیس جمهور، استاندار، فرماندار و شخص بنده ارسال کرده‌اند.

وی می‌افزاید: البته مسئولانی که موضوع را دنبال می‌کنند، معتقدند که مخالفت اصلی سازمان محیط زیست، متوجه فرآوری ماده معدنی در محل است و این سازمان با استخراج مس و انتقال و فرآوری آن در محلی دیگر مشکلی ندارد. به همین جهت، این مسئولان وعده داده‌اند که در خود منطقه به هیچ وجه فراوری صورت نخواهد گرفت. او ادامه می‌دهد: با این حال، عده‌ای دیگر معتقدند هرنوع برداشت از این معدن، نه تنها موجب نابودی همان منطقه، بلکه باعث از بین رفتن بخش عمده آب استان خواهد شد. وکیل مردم تفت و میبد تأکید می‌کند: در این منطقه دو معدن هست، یک معدن علی‌آباد و یک معدن دره‌زرشک که روستایی در چند کیلومتری علی‌آباد است و بسیاری معتقدند معدن آن، بسیار بهتر از معدن علی‌آباد است و مخاطرات آن معدن را هم به همراه ندارد. او می‌گوید: من به عنوان نماینده مردم، تاکنون از اهالی اندک دره‌زرشک، واکنشی نسبت به این موضوع ندیده‌ام. در مکاتباتی که با ما شده نیز هنوز درباره دره‌زرشک صحبتی نشده، ولی فکر کنم نظر محیط زیست درباره هر دو معدن که در شرایط اقلیمی یکنواختی قرار دارند، یکسان خواهد بود. این در حالی است که الان همه اقدامات بر معدن دره زرشک متمرکز است؛ چرا که برخی معتقدند بهره‌برداری از معدن علی‌آباد، از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: در مورد هر دو معدن بیش از سود اقتصادی، باید به مسائل زیست‌محیطی توجه کنیم زیرا با توجه به اینکه همه این اقدامات، مورد قضاوت نسل‌های آینده و نکوهش یا تجلیل آنان قرار می‌گیرد، در این زمینه باید فقط به نظر کارشناسی توجه کرد و هرگونه خودسری و خودرایی بدون توجه به آرای کارشناسان بی‌طرف، موجب خساراتی خواهد شد. ما ضمن احترام به هر دو گروه که دلسوزانه موضوع را دنبال می‌کنند، معتقدیم حرف آخر را باید کارشناسان بزنند و ما در کار ایشان دخالتی نکنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet