شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/23 11:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عابدی:

شیوه برکناری متکی زیبنده وزیر جمهوری اسلامی نیست

**نایب رئیس کمیته حقوق بشر مجلس با انتقاد از نحوه برکناری وزیر خارجه، گفت: بهتر است رئیس جمهور در شیوه تصمیم گیری درباره وزیرانش تجدید نظر کند زیرا این روش زیبنده وزیر جمهوری اسلامی نبوده و حتی از نظر عوام هم قابل پذیرش نیست.

کریم عابدی در گفتگو با مهر، درباره شیوه برکناری منوچهر متکی وزیر خارجه اظهارداشت: راه برکناری وزیر خارجه می توانست بهتر از این باشد همیشه راه برای جابه جایی باز است.

وی ادامه داد: وقتی وزیرخارجه در ماموریت کاری به سر می برد و پیام شخص رئیس جمهور را منتقل کرده است تعجیلی برای این برکناری نیست. باید از رئیس جمهور سئوال شود در به کارگیری این شیوه چه تدبیری داشته اند شاید تدبیری در این تصمیم نهفته است که ما بی اطلاع هستیم.

عابدی تصریح کرد: شاید رئیس جمهور در عرصه سیاست خارجی به دنبال کسی است که همپای خود در مسائل و موضع گیری های بین المللی باشد و آقای متکی چنین روحیه ای نداشت. شاید انتظار ایشان این بود که پس از موضع گیری گستاخانه سفیر انگلیس دستور اخراج او داده شود و این اتفاق نیفتاد به هر حال رئیس جمهور دلایل خاص خود را در این تصمیم گیری دارد اما بهتر بود به شیوه بهتری عمل می شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی به تبعات حاصل از این تصمیم گیری ناگهانی اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی وزیر در ماموریت کاری برکنار می شود این اتفاق از جنبه های مختلف بازتاب منفی دارد اول اینکه امنیت شغلی فرد به خطر افتاده است و از آنجا که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کشور دیگری به سر می برد شرایط پذیرش وی و بدرقه او تغییر خواهد کرد هرچند که کشورهای دوست و خارجی رعایت مواردی را خواهند کرد اما برای شخصیت و جایگاه وزیر جمهوری اسلامی ایران زیبنده و سزاوار نیست که چنین تصمیمی درباره وی با این شیوه گرفته شود.

نایب رئیس کمیته حقوق بشر مجلس به تلاشها و فعالیت های منوچهر متکی در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: متکی از آغاز دولت نهم در این عرصه خوش درخشید و بهتر است رئیس جمهور در شیوه تصمیم گیری درباره وزیرانش تجدید نظر کند زیرا این روش از نظر عوام هم قابل پذیرش نیست.

عابدی با اشاره به سوء استفاده رسانه های بیگانه از این تصمیم یادآور شد: حداقل کاری که رئیس جمهور می توانست برای جلوگیری از تبلیغات رسانه های بیگانه انجام دهد این بود که در حکم برکناری وزیر خارجه دلیل این برکناری را ذکر می کرد.

وی گفت: هم اکنون هم فرصت باقی است تا رئیس جمهور دلیل این برکناری و علت این تصمیم گیری را اعلام کند.

به گزارش مهر، منوچهر متکی عصر روز گذشته در حالی که در ماموریت کاری به سر می برد با حکم محمود احمدی نژاد رئیس جمهور از این سمت برکنار و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet