خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/23 11:08:00
سرویس فرهنگی
عباسپور:

بیش از هر زمان نیازمند تأسی به فرهنگ عاشوراییم

** نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عناصری نظیر قدرت، ثروت و... می‌تواند انسان را از پیوستن به کاروان کربلاییان بازدارد گفت: این شرایط امروزه هم با ابعاد گسترده‌تری وجود دارد که باید بیشتر مراقب آنها بود، به نظرم دو عنصر مراقبت از خود از یک‌سو و آگاهی و بینش از سوی دیگر بزرگ‌ترین درس‌های کربلاییان‌ است و امروز ما بیش از هر زمانی نیازمند تاسی به فرهنگ عاشورا هستیم

 گفت وگوی روح الله عباسپور را با هفته نامه ولایت را در زیر بخوانید:

حاج‌آقا عباسپور، حضرتعالی به تازگی از سفر پربرکت حج بازگشته‌اید، اگر موافق باشید به عنوان اولین پرسش به موضوع این سفر و تأثیر برگزاری هرساله حج در همگرایی میان ملل مسلمان بپردازیم.

بله، در ابتدا باید این نکته را بیان کنم که بنده نایب‌الزیاره تمامی مردم بزرگوار شهرستان بوئین‌زهرا در جوار حرم الهی بودم و از خداوند نیز خواستم که سعادت زیارت خانه خود را به همه عاشقان آن عنایت فرماید.

اما در باب اثرگذاری این اجتماع عظیم مسلمانان که هرساله در جوار خانه خدا برگزار می‌شود باید گفت که شکل‌گیری چنین اجتماع عظیمی تنها در دین اسلام وجود داشته و دارد و رمزی که در این همگرایی عمومی دیده می‌شود بیانگر اوج عظمت ملت مسلمان جهان در به تصویر کشیدن وحدت و عظمت مسلمانان است و صحنه‌ای است که...

سفیران کشورهای مختلف جهان، فارغ از رنگ و نژاد در کنار یکدیگر ندای توحید سر می‌دهند و خود را از هرچه که سبب دلبستگی به دنیا و مظاهر آن می‌شود عاری می‌کنند. این همگرایی عظیم، صحنه منحصربه‌فردی است که خاصه سبب اتحاد میان ملت‌ها شده و اسلام را دین برابری و برادری قرار می‌دهد و شاخص را در نزد حضرت یگانه، ایمان و تقوا قرار داده و روزهای باشکوه حضور حضرت رسول‌(ص) و امیرالمؤمنین(ع) را در این دیار زنده می‌کند.

  ابعاد سیاسی حج ابراهیمی نیز هرساله مورد توجه جدی است، همانطور که قبلاً هم ذکر فرمودید محوریت این موضوع را بعثه مقام معظم رهبری برعهده دارد؟

بله، با برنامه‌ریزی‌های اصولی که از سوی سازمان حج و زیارت و همین‌طور بعثه مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد ابعاد سیاسی حج ابراهیمی به خصوص در مراسم برائت از مشرکین به خوبی به اجرا درمی‌آید و استقبال حجاج دیگر کشورها نیز از این مراسم، نشان از فراگیر شدن روح بیداری ملت‌ها در طول سال‌های اخیر دارد و البته باید این مراسم را یادگاری‌ از امام‌ راحل نیز بدانیم که سبب شدند این مراسم باشکوه خاص هرساله نیز برگزار شود و مسلمانان بتوانند دشمن مشترک خود را شناخته و از افکار و عملکرد آن برائت جویند.

  اگر اجازه دهید ثمرات این حج ابراهیمی را با سالروز قیام اباعبدالله در دشت کربلا گره بزنیم و درخصوص اثرات وقوع قیام دشت کربلا نیز صحبت کنیم؟

اصلیت موضوع در این است که سالار شهیدان مراسم حج را ناتمام گذاشته و راهی دشت کربلا می‌شوند. شک نباید کرد که عنصر واقعی که سبب می‌شود امام‌حسین‌(ع) این مراسم عظیم را ناتمام رها کنند تأکید ایشان بر ضرورت اصلاح امور جامعه اسلامی است، ایشان معتقد بودند تا مادامی‌ که امور جامعه اسلامی اصلاح نشود و تا مادامی که یک مفسد به عنوان خلیفه جامعه اسلامی حکم می‌راند نمی‌توان حج مقبول درگاه خداوند را انجام داد. از این‌رو می‌توان ارتباط مستقیمی بین رسالت واقعی وقوع حج و رخداد کربلا متصور بود.

 ابعاد حاکمیتی این قیام چه بود؟

شرایط آن دوران به گونه‌ای بود که امام‌حسین‌(ع) در میدانی گام نهادند که شهادت خود و 72 تن از یاران باوفایشان امری اثباتی بود، اما چه می‌شود که فرزند رسول خدا جان خود را در این مسیر قرار می‌دهد؟ پاسخ به این پرسش در اصل پی بردن به رموز اساسی واقعه کربلا نیز هست.

  یعنی همان اصل اصلاح و در اصل امر به معروف و نهی از منکر؟

دقیقاً، شرایط اجتماعی آن دوره به گونه‌ای بوده که در فضای فتنه‌آلود، فرزند رسول خدا را شورشی و او را (نعوذ بالله) کافر قلمداد می‌کنند و در جامعه به شکلی تبلیغ مسموم صورت می‌دهند که جامعه بی‌بصیرت آن دوران را نیز با خود همراه می‌کنند. بسیاری از حاضران در دشت کربلا حتی گمان می‌کردند که فرزند رسول خدا نماز نیز نمی‌خواند! همه اینها ابعاد کلیدی واقعه کربلاست که می‌بایست به صورت دقیق در شرایط کنونی جامعه مورد کنکاش جدی قرار گیرد.

  یکی از ویژگیهای فضای فتنهآلود آن دوران بر همین اساس استوار بوده است؟

دشمن آن‌چنان تبلیغات گسترده‌ای با پول و وعده و ثروت بر علیه کاروان کربلا برپا می‌کند که بسیاری چشم خود را بر نسب حضرت اباعبدا... با رسول خدا می‌بندند. برخی از کوفیان چنان کور پول و وعده‌های یزید می‌شوند که حاضر می‌شوند سر فرزند رسول خدا را در دشت کربلا از تن جدا کنند و سر اباعبدا... را برای گرفتن پاداش به سوی کاخ یزید ببرند. اینها واقعیاتی است که در آن دوران و تنها به واسطه بی‌بصیرتی و مال‌پرستی برخی رخ داده است.

  اما اینکه حرکت اباعبدا... و 72 تن از یارانش اینچنین زنده و پایدار است در چه راستا قابل تحلیل است؟

ببینید، هر اندیشه و عملی که در راستای رضای خداوند صورت گیرد، زنده و پویا می‌ماند و در مقایسه نسبت خلوص و ایمان خالقان آن حماسه بزرگ می‌توان به یقین گفت که در پی هزاران سال این واقعه تکرارنشدنی بود. پس از قیام عاشورا شاید حادثه مشابه را بتوان جبهه‌های جنگ ایران و عراق نام برد. بسیاری از لوازم تبدیل شدن این عرصه به واقعه کربلا در دوران دفاع مقدس موجود بود. اگر در بیان عظمت روز عاشورا و حاضران در آن بتوان به مکتب عاشورایی نام برد، فرزندان ملت مسلمان ایران نیز در جبهه‌ها صحنه‌هایی از مکتب حسینی را خلق کردند که شاید تا هزاران سال دیگر نیز شبیه آن رخ ندهد. مکتب اباعبدا... انسان‌ساز بود و تاسی امام به راه شهدای کربلا نیز سبب شد دفاع مقدس آن‌چنان فرهنگ اصیل و عظیم و عمیقی از خود به جای بگذارد که امروز ذره‌ای تاسی به آن سبب خلق حماسه‌های بزرگ می‌شود.

  پیوند شگرفی از 3 رخداد حج ابراهیمی، واقعه کربلا و دفاع مقدس ملت ایران شکل گرفت.

وقتی مبنای یک واقعه، الهی باشد بسیاری از اصول مشترک می‌شود.

  بله، به واقع همینطور است اما درسهایی که از واقعه عاشورا میتوان در شرایط امروز گرفت، چیست؟

بزرگ‌ترین عبرت، عبرت عاشورایی است بصیرت‌افزایی و در عین حال مراقبه، باید توأم با آگاهی باشد، عناصری نظیر قدرت، ثروت و... می‌تواند انسان را از پیوستن به کاروان کربلاییان بازدارد. این شرایط امروزه هم با ابعاد گسترده‌تری وجود دارد که باید بیشتر مراقب آنها بود، به نظرم دو عنصر مراقبت از خود از یک‌سو و آگاهی و بینش از سوی دیگر بزرگ‌ترین درس‌های کربلاییان‌ هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet