ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/09/23 12:44:00
سرویس اقتصادی
شعبانی:

صندوق توسعه ملی باید در برنامه تعریف می‌شد

**نمایندگان ملت این روزها کلیه تمرکز خود را نسبت به برنامه پنج سال آینده کشور متمرکز کرده‌اند. در این میان بحثی که حائز اهمیت است ماده مختص به صندوق توسعه ملی بود که در همین رابطه گفت‌وگویی با امین شعبانی ترتیب دادیم که به شرح ذیل است:

"امین شعبانی" در گفت‌وگو با هفته‌نامه «سوران» کردستان اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های ابلاغی اصل 44 در بخش حمل‌‌ونقل ریلی باید واگذاری‌هایی از جانب دولت به بخش‌خصوصی صورت گیرد.

وزارت راه و ترابری نیز موظف است آزادراه‌ها، راه‌آهن و غیره را طبق نظر قانون اساسی به بخش‌خصوصی واگذار نماید، پیش‌بینی‌ها بر این است که افق 5 هزار کیلومتر ریل به 25هزار کیلومتر ریل افزایش پیدا کند.

تلاش‌هایی صورت گرفته تا از پیمانکاران چینی برای ساخت جاده ریلی استفاده شود.

دولت باید آزادراه‌ها، راه‌آهن و غیره را به بخش‌خصوصی واگذار کند اما بخش‌خصوصی توانایی ساخت و بهره‌برداری از پروژه‌ها را با بودجه محدود  ندارد، بنابراین باید از فروش اوراق مشارکت کسب اعتبار  کرده  و برای ساخت پروژه‌ها استفاده نمود یا می‌توان به صورت مشارکت بین سرمایه‌گذار و وزارت راه و ترابری صورت گیرد.

 از منابع هدفمندکردن یارانه‌ها چه مقدار به بخش‌ حمل‌ونقل تعلق می‌گیرد؟

در هدفمند‌کردن یارانه‌ها دولت باید 20درصد از درآمد این قانون را به زیرساخت‌ها اختصاص دهد. دولت در قانون هدفمندکردن یارانه طبق قانون موظف به کسب درآمدی بالغ بر 20هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ باید 20درصد  به ساخت حمل‌ونقل ریلی، ساخت جاده و غیره تعلق گیرد.

در صندوق توسعه ملی نیز لحاظ شده که 20درصد از منابع این صندوق به بخش‌خصوصی به عنوان تسهیلات تعلق‌گیرد.

 چرا صندوق توسعه ملی   باید در  برنامه توسعه پنج‌ساله تعریف شود؟

صندوق توسعه ملی باید در برنامه تعریف شود تا هزینه‌های سالانه کشور مشخص شود، این صندوق مانند حساب ذخیره ارزی نیست و اگر دولت قصد برداشت از صندوق را داشته باشد باید با اجازه مجلس صورت گیرد که این کار باعث جلوگیری از دخل و تصرف‌های غیرمجاز دولت بر صندوق توسعه ملی می‌شود.

 آیا دولت‌های آینده می‌توانند قانون صندوق توسعه ملی را اجرا نکنند؟

به دلیل اینکه صندوق توسعه ملی یکی از اهداف سند چشم‌انداز 20ساله محسوب می‌شود هیچ دولتی نمی‌تواند از آن سرپیچی کند.

 نظر شما درخصوص ایرادات اتخاذ شده از جانب شورای نگهبان از برنامه پنجم چیست؟

در حال‌حاضر شورای نگهبان 90 ماده از برنامه پنجم را به طور هماهنگ با بررسی‌های نمایندگان در برنامه پنجم پیگیری کرده که 27 ایراد را تشخیص داده است اما به هر حال نظر شورای نگهبان حجت است و در مجلس موارد مغایر با قانون اساسی برطرف می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet