خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/23 13:01:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از احمد جباری؛

جنبش دانشجویی و رویکرد توسعه ایران اسلامی

** احمد جباری نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی ،نسل جوان را فرصتی عظیم برای کشور دانسته و بر برنامه ریزی دقیق مسئولین برای این قشر تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،متن این یادداشت که در روزنامه «صبح ساحل» هرمزگان منتشر شده در پی می آید:
اساس رونق، توسعه و تعالی هر کشور را نسل جوان آن کشور تشکیل می‌دهند به‌گونه‌ای که هر جامعه بدون برنامه مدون برای قشر جوان قادر به دستیابی به شاخص‌های مطلوب خود نیست.

براین اساس کشور اسلامی ما نیز که در تعداد جوان در رتبه‌ اول منطقه و در میان 5 کشور برتر دنیا قرار دارد، فرصتی عظیم را در پیش‌روی خود می‌بیند که ضرورت برنامه‌ریزی برای آن را گوشزد می‌سازد.

نگاهی به روند توسعه در دیگر ملل و کشورها، نشان از به‌کارگیری نسل جوان آن کشور در امور مختلف و مسئولیت‌دهی به آنان متناسب با شرایط اجتماعی است. انتقال قدرت در میان نسل‌ها باید به‌موقع و براساس تدبیر صورت گیرد به‌گونه‌ای که اگر وقفه‌ای ‌در این میان رخ دهد می‌تواند تبعاتی را برای اجتماع به همراه داشته و ضمن رسوخ سستی و کندی در رگ‌های آن جامعه، بستر  سستی در نسل جوان  را نیز فراهم می‌کند. از این روست که در تمامی جوامع پیشرفته، شاخص‌های بهره‌وری و بهره‌مندی از نیروی جوان تدوین و تلاش می‌شود تا این جایگزینی بین‌نسلی به‌موقع و با شرایط ویژه صورت گیرد.

با علم به ضرورت این موضوع، آنچه که مهم است بهره‌مندی جامعه ایران از ظرفیت ارزشمندی به نام نسل جوان است و از آنجا  که جوانی در جامعه ما توأم با تحصیل و تعلیم است، قشر دانشجو درصدر توجهات قرار می‌گیرد. عموم نسل جوان جامعه امروز با پوشش بیش از 80درصد تجربه حضور در دانشگاه را  داشته و یا در حال تجربه آن هستند، از این رو دانشگاه می‌تواند بستری برای تربیت نسلی متعهد و آگاه و در عین حال مقید به اصول باشد.

بر این اساس شاید مهم‌ترین سنگر مقابله با عزم دشمنان در به انحراف کشاندن نسل جوان جامعه  را دانشگاه نام برد.

 از این روست که در پی وقوع رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری نیز دانشگاه‌ها به عنوان مرکز اصلی هدف‌گذاری دشمن مورد توجه قرار گرفته بودند.

باید به خوبی به این موضوع اشراف یافت که عمده طراحی‌های صورت گرفته در مسیر مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران در طول 30سال اخیر متوجه نسل جوان جامعه بوده و در صدر این طراحی‌ها جامعه دانشگاهی کشور قرار دارد. اگر خوب به روند وقوع تحولات در جوامع مختلف بنگریم، این موضوع را می‌توان به خوبی دریافت که مبنا و اساس هر تحول عظیمی در هر جامعه و کشوری دانشگاه‌های آن بوده‌اند، پس به هر اندازه که به این پایگاه اجتماعی توجه شود به همان اندازه و حتی بسیار بیشتر می‌توان نتایج آن را در جامعه مشاهده کرد.

باید پذیرفت که امور امروز را باید به دست جوانان امروز سپرد. روند توسعه کشور را باید جوانان برعهده گرفته و پیش ببرند تا شتاب لازم در این حوزه را با استفاده از نیروی جوان خلق‌ کنند، همان‌طور که در 30سال اخیر تمامی حماسه‌های شکل یافته را جوانان کشورمان سامان دادند، باید حماسه بزرگ توسعه مضاعف و کار ویژه در کشور را نیز با ظرافت به جوانان سپرد، اگر این عزم در کشور که مدنظر رهبر معظم انقلاب نیز قرار دارد عملی شود بدون‌شک می‌توان ثمرات بی‌شمار آن را ظرف مدت زمان کوتاهی به چشم دید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet