انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/23 12:02:00
سرویس بین الملل
کواکبیان:

ایران درباره حقوق مسلم هسته‌ای خود مذاکره نمی‌کند

**نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران بر سر حقوق مسلم هسته‌ای خود قرار نیست با هیچ کشور و نهادی مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،"مصطفی کواکبیان" نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در گفتگو با هفته‌نامه «کویر» درباره مذاکرات ایران و 1+5 که چندی پیش در ژنو برگزار شد،گفت:این دور از مذاکرات درباره مباحث مشترک در بسته پیشنهادی غرب و بسته پیشنهادی ایران است.

وی درباره دور بعدی مذاکرات اشتون - جلیلی که در ترکیه انجام خواهد شد، گفت: این انتخاب با توافق مشترکی صورت گرفته که در بیانیه تهران قرار بود، ترکیه و برزیل نیز در مذاکرات نقش ایفا کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین درباره محور مذاکرات بعدی نیز اظهار داشت: تصور می‌کنم آن‌چه توافق شده آن است که موضوعات مشترک بسته‌های ردوبدل شده قبلی بررسی شود. ما بسته‌ای پیشنهادی ارائه کردیم و اروپایی‌ها هم بسته‌ای دیگر پیشنهاد داده‌اند.

وی ادامه داد:به نظر می‌رسد دور بعدی مذاکرات بر سر آن است که موضوعات مشترک این دو بسته پیشنهادی بررسی شود. البته آن‌چه در رسانه‌های غربی مطرح شده یا خانم اشتون در مصاحبه‌های خود به آن اشاره کرد، مقد‌اری موجب مخدوش شدن بحث شده است که گویا موضوع مذاکره نگرانی غرب از مسائل هسته‌ای ایران است در حالی که ما سر حقوق مسلم هسته‌ای قرار نیست با کسی مذاکره کنیم و آنها قرار نیست برای ما تعیین‌تکلیف کنند که تعلیق یا تعطیلی یا محدودیت در روند هسته‌ای‌تان ایجاد کنید، بلکه ادامه مذاکرات صرفاً براساس مسائل مشترکی است که در دو بسته پیشنهادی وجود دارد.

رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در ادامه تحلیل خود از روند مذاکرات ایران و 1+5 همچنین گفت: مدت‌هاست که نسبت به مذاکرات 1+5 با ایران چندان خوش‌بین نیستم و معتقدم قدرت‌های دست چندم در روابط بین‌الملل وقت ما را تلف می‌کنند. باید بدانیم که این‌گونه مذاکرات، جو سیاسی موضع چالش هسته‌ای ما را دربرنمی‌گیرد؛ شکی نیست که ما از لحاظ فنی و حقوقی مشکل نداریم خود آنها هم خوب به این مسئله واقف‌اند.

کواکبیان اظهارداشت:مشکل اصلی ما و غرب بر سر مسائل سیاسی است و مادامی که مشکل اصلی حل نشود، چنین وضعیتی به شکل‌های مختلف ادامه خواهد داشت و بیشتر از هر چیز تلف کردن وقت است کما اینکه قطعاً در مذاکرات 1+5 توفیق چندانی نخواهیم یافت.

وی در همین حال درباره حال و هوای عزاداری سالار شهیدان که در گوشه و کنار این آب و خاک برپاست نیز اظهار داشت: اعتقاد دارم که آن اخلاص و صمیمیت عزاداری‌های امام حسین(ع) باید همچنان تداوم داشته باشد و نباید این جو معنوی را با خرافات و تحریفات آلوده کرد. سخنرانان نیز توجه داشته باشند که سخنانشان براساس تقویت وحدت ملی و حضور همیشگی مردم در صحنه و طبق همان توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر جذب حداکثری و دفع حداقلی باشد و همه باید تلاش کنند عزاداری در این روزها موجب افزونی دیانت مردم، حفظ وحدت و تداوم مسیر حماسه حسینی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet