هدر موبایل
1389/09/23 13:44:00
سرویس فرهنگی
حسین ابراهیمی

مسجد باید خانه امن مردم باشد

**رئیس ستاد رسیدگی به امور مساجد گفت: باید در مساجد همه نیازهای مردم به نوعی پاسخ داده شود. باید در مساجد تریبون آزاد راه‌اندازی شود و متولی آن صبورانه و با سعه‌صدر پذیرای همه نظرات و شبهات باشد و اجازه دهد تا مردم آنجا را خانه امن خود فرض کرده و مشکلات خود را بیان کنند و در ادامه مسئول تریبون آزاد به خوبی به آن شبهه پاسخ گوید.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی نماینده مردم بیرجند و درمیان در گفت‌وگو با روزنامه «آوا» درباره نقش مساجد در جوامع اسلامی سخن گفته است

 مدتی است که بحث  عرفان‌های نوظهور مطرح شده و بحث مبارزه با آن تا حد مطرح شدن در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیش رفته است اما سؤالی مطرح است که مبادا این موضوع نیز مثل خیلی ماجراهای دیگر فقط در حد مطرح شدن و برجسته‌سازی پیش برود و هیچ اقدامی اساسی درباره آن صورت نگیرد؟

ما قطعاً  در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به نتیجه مطلوب خواهیم رسید اما در هفته‌های اخیر نمایندگان تمام انرژی خود را مصروف رسیدگی به لایحه برنامه پنجم توسعه کردند، لذا اساساً کمیسیون‌های مجلس تشکیل جلسه ندادند اما  بعد از بررسی برنامه پنجم این موضوع را در دستور کار خواهیم داشت. ما هم اینک در حال یک جنگ نرم واقعی هستیم؛ جنگی تمام‌عیار و سینه به سینه که دشمن در برابر ما به صف  ایستاده است. البته عرفان‌های انحرافی مدنظر ماست. ما باید در این زمینه فعال برخورد کنیم. خوشبختانه دستگاه‌های مرتبط در این زمینه در تلاشند و از طرف مقام معظم رهبری نیز مأمورانی موظف به تعقیب این موضوع هستند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و کارگروه‌هایی که خارج از مجلس فعالیت می‌کنند راهکارهای متنوعی را برای مقابله با این حرکت نرم در دستور کار دارند.

 خب تا پیش از طرح موضوع برنامه در صحن مجلس کمیسیون چه اقداماتی انجام داده بود که اینکه بعد از اتمام رسیدگی به برنامه بتوان به آن پرداخت؟

خوشبختانه موضوع به خوبی طرح و بحث شده بود. جلسات متنوعی هم در این باره داشته‌ایم. همکاران در جلسه‌هایی با مأموران وزارت اطلاعات و برادران سپاه پاسداران به بررسی موضوع پرداختند. اقدامات صورت گرفته تا به حال نیز بررسی شده و ما بعد از این می‌توانیم رسیدگی به موضوع عرفان‌های انحرافی را در دستور کار قرار داده و به مرحله اجرا برسانیم.

 شما به جنگ نرم اشاره کردید؛ تلویزیون به عنوان رسانه تأثیرگذار در این مقوله نقش حساسی ایفا می‌کند. اما به نظر می‌رسد تلویزیون، در مواجهه با انبوهی از شبکه‌های ماهواره‌ای و جذابیت‌های آنها غافل مانده و هنوز نتوانسته در این زمینه چابک و قابل وارد عمل شود.

خب ابتدا توضیحی بدهم. بنده معتقدم 2 مناسبتی که ما پیش رو داریم می‌تواند در این مقوله بسیار به کار ما کمک کند. یکی مناسبت عاشورا است و دیگری مناسبت نهم دی‌ماه است که در واقع موفقیت مردم ایران در فتنه 88 و جنگ نرم دشمن آنجا نتیجه داد، حتی عوامل خارجی معترف شدند که این منبرها و پایگاه‌های سنتی فرهنگسازی ایران یعنی مساجد بود که توانست مؤثر افتاده و در مواجهه با جنگ نرم نقش پیروزمندانه‌ای به مردم بدهد. حال آن‌که ما باید  در این دو مناسبت برای مقابله با جنگ نرم به ویژه تلویزیون بهره لازم را ببریم. البته سایر کارهای فرهنگی هم لازم است. مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج اما به خوبی توانستند در فتح قله رفیع حماسه نهم دی‌ماه ایفای نقش کنند. به هر حال من معتقدم نهم دی‌ماه زاییده عاشورا و پیام‌های این حادثه تاریخی بود. ما چه در رسانه‌های ملی و چه در سایر برنامه‌های فرهنگی در مقابل جنگ نرم‌ باید از محرم و صفر بهره لازم را به خوبی ببریم.

 به مساجد اشاره کردید مساجد سنگرهای پیروزی‌بخش انقلاب اسلامی بودند، نقشی که مساجد در آن دوره ایفا کردند مثال‌زدنی است. اما پرسش این است که با رنگارنگ شدن فعالیت‌های تخریبی علیه نظام، شما چه پیشنهاداتی برای جذاب شدن مسجد و به روز شدن آن و ایفای نقش‌های جدید در زندگی مردم دارید، به ویژه آن‌که شما  در امور مساجد کشور نیز مسئولیت دارید.

ما طرح جامعی را برای این منظور تدوین کرده‌ایم. براساس این طرح، نمونه‌سازی در مساجد را پیش رو داریم تا ایده‌هایی که در طرح جامع آمده است را در مساجد نمونه پیاده‌سازی کنیم و سپس با الگوبرداری از آن این طرح را به سراسر کشور تعمیم دهیم. البته ما آن‌قدر امکانات هم نداشتیم که در گام نخست همه مساجد را با مؤلفه‌های موردنظر به روز کنیم به همین دلیل ابتدا قرار است در گام نخست 10 مسجد و سپس 200 مسجد به صورت آزمایشی این طرح را اجرایی کنند. این طرح تلفیقی است از آن‌چه در صدر اسلام در مساجد تعریف می‌شد و نیازها و اقتضائاتی که زمانه به ما تحمیل کرده است.

 در این طرح چه تغییرات یا چه ابداعاتی  در مساجد نمونه مدنظر است؟ به عبارت دیگر با تکیه بر چه محورهایی مساجد را پاسخگوی نیاز روز و جاذبه‌های جدید می‌کنید؟

بله، این نکته بسیار مهمی است زیرا ما می‌خواهیم مردم همه نیازهایشان را حتی‌المقدور  از مسجد تأمین کنند. از مهم‌ترین محورهای این تغییرات تجهیز مساجد به کتابخانه‌های غنی برای پاسخ‌دهی به جوانان در همه امور آموزشی است. پس از این تلاش برای جذب جوانان از طریق ورزش است اما در بحث مسائل فرهنگی ما باید بتوانیم مسائل اساسی دین را به روز شده به جوانان و مردم تحویل و ارائه کنیم. ما قرار است در این کار مسائل دین را به صورتی جذاب از قرآن، نهج‌البلاغه و رهنمودهای آن استخراج کنیم. همچنین از صحیفه سجادیه و رهنمودهای امام‌خمینی‌(ره) و رهبر معظم انقلاب دستورالعمل‌هایی کاربردی را تهیه و در اختیار مساجد قرار دهیم. حتی در بحث فتنه 88 نیز ما در امور مساجد کشور تمام فرمایشات مقام معظم رهبری را از فروردین 88 تا مهر 89 محوربندی کردیم و در قالبی نفیس منتشر کردیم که برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم ارسال شد. اما علاوه بر بحث‌های محتوایی موضوع ظاهر مسجد نیز در این طرح مدنظر است. مسجد زیبا می‌تواند به جذب افراد کمک کند. از ورودی مسجد تا صحن‌ها و محراب آن باید زیبا باشد.

 در مورد امام جماعت و واعظان چطور؟ شما در ایام اخیر بر بحث کیفیت‌بخشی به واعظان و مداحان تأکید داشتید!

بله، همین‌طور است. در این طرح هم این موضوع مدنظر ماست. ما برای ائمه جماعات مساجد دوره‌های آموزشی خواهیم گذاشت زیرا آنان باید بتوانند اگر مدرسه و دانشگاهی در نزدیکی مسجدشان هست با آنها هماهنگ کرده و دانش‌آموزان و دانشجویان را جذب فعالیت‌های مسجد کنند. حتی مسجد بتواند در تشویق افراد چه در امور ورزشی و چه در سایر المپیادها و حتی مسائل خانواده مشوق افراد در انظار عمومی باشد.

 خب شما به تحول در مساجد اشاره کردید. ما در زمان انقلاب شاهد نقش‌آفرینی مساجد بودیم و مثلاً حسینیه ارشادی‌داشتیم که مرکز بسیاری از تحولات و حرکت‌های موفق انقلابی بود. آیا بهتر نیست نظیر از این حسینیه ارشاد در سایر نقاط کشور نیز الگوسازی کنیم تا این مراکز و مساجد بتوانند در زندگی مردم تحول ایجاد کنند و موجب قوام و توسعه پیام‌های انقلابی ما باشند؟

بگذارید اول تأکید کنم که شما نباید توقع داشته باشید که نقش و جایگاه جایی نظیر حسینیه ارشاد تکرار شود زیرا به این مقوله باید توجه داشته باشیم که اساساً زمینه فعالیت قبل از انقلاب چیز دیگری بود. همه درها بسته بود. مردم هیچ‌کجا نمی‌توانستند  حرف خود را ابراز و حقوق خود را پیگیری کنند. حتی در سازمان‌های دولتی فضا چیز دیگری بود. اما اینک  تمام  مکان‌های دولتی و غیردولتی فضایی برای حضور مردم و طرح مسائل  دارند. تلویزیون فرصتی برای ما شده است. ارتش اینک  وزین‌‌ترین نیروی‌های روحانی و انقلابی را دارد، بنابراین ما با فضایی متفاوت روبه‌رو هستیم. حتی بگذارید یادی از دفاع مقدس بکنم. در 8 سال دفاع مقدس 97 درصد شهدای ما همان‌هایی بودند که از طریق مساجد جذب و اعزام شده بودند. پس می‌بینید که مساجد در دفاع مقدس هم نقش مهمی ایفا کردند. در جریان فتنه 88 نیز این مساجد و پایگاه‌های سنتی مردم بود که موفق به دفع فتنه شد.

  با این حال لازم است که در همین طرح الگوسازی و نمونه‌سازی که طرح جامع مساجد را در آن پیاده می‌کنید به مسائل ریز و فرهنگی و ظریف توجه شود.

بله درست است. باید در مقابل این هزینه‌هایی که برای مساجد می‌شود بتوانیم پاسخگو باشیم. در مقابل با این همه توجهی که به مساجد می‌شود، ما نیازمند توجه هستیم. خوشبختانه آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توجهی جدی به دین و مساجد داشته‌اند اما همه اینها باید دست به دست هم دهد تا مساجد با ظرایف به روز به مردم پاسخ دهد. ما اینک 75هزار مسجد کامل، نیمه کامل و در حال ساخت در کشور داریم اما این پاسخگوی نیاز جمعیت 75میلیونی مردم نیست. مشکل اینجاست که این تعداد مسجد پراکندگی مناسب با جمعیت را ندارد. از طرف دیگر ما امام جماعت کافی هم نداریم زیرا امام جماعت به سادگی نمی‌توان جذب‌کرد. خروجی حوزه‌ها با جذب ائمه جماعت هم همخوانی ندارد زیرا تازه یک روحانی فارغ‌التحصیل از حوزه باید دوره کارآموزی بگذراند. نمی‌توان مسجد را به دست فردی بی‌تجربه سپرد زیرا او نمی‌تواند به درستی با مردم ارتباط برقرار کند و همین سبب بروز اشکال می‌شود.

  در مورد ظرایفی که برای جذب بیشتر مردم به مسجد در نظر دارید توضیح می‌دهید. مثلاً چه چیزی در مسجد راه‌اندازی ‌شود می‌تواند موجب جذب بیشتر مردم شود؟

بنده معتقدم همه نیازهای مردم با متخصصش باید در مسجد قابل پاسخ باشد. مثلاً ایجاد تریبون آزاد، مسئله بسیار مهمی است. ما نباید از طرح موضوعات بترسیم. باید با صبوری اجازه دهیم مردم بیایند و مسائل خود را مطرح کنند. مردم باید مسجد را خانه امن خود بدانند و به شبهات و سؤالات آنها نیز به درستی پاسخ داده شود. حتی در مورد مسائل مردم در زمینه آب و برق نیز لازم است مساجد با این ادارات هماهنگی کنند و متخصص مربوطه در مسجد حاضر شده و به مشکلات مردم پاسخ بدهد. کار دیگری که ما در امور مساجد پیگیری کردیم و نتیجه داده هماهنگی با قوه‌قضائیه برای راه‌اندازی مراکز مشاوره حقوقی بود. قوه‌قضائیه کارشناس معرفی کرده و ما هم در مسجد جا و فضا داده‌ایم و شاهد استقبال خوب مردم بوده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet