هدر اصلی
1389/09/23 14:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده شوشتر و گتوند:

توجه به تعرفه‌های حمایتی از موارد قوت برنامه پنجم در بخش کشاورزی است

**نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس گفت: در برنامه پنجم توسعه، بیشتر مصوبات مدنظر کمیسیون کشاورزی و مصوبات مدنظر دولت در صحن علنی تصویب شدند.

سیدمحمدسادات ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب عنوان کرد: نگاه برنامه پنجم در بحث تعرفه محصولات کشاورزی نسبت به برنامه چهارم بسیار متفاوت بوده است.

وی با بیان این‌که وزارت نیرو در بخش مسایل مربوط به آب برای مدیریت جامع منابع آب موظف به انجام چند کار شد، تصریح کرد: وزارت نیرو موظف شد پروژه‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای را در سطح تمامی دشت‌های کشور با اولویت دشت‌های ممنوعه اجرا کند، هم‌چنین اقدامات حفاظتی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی را انجام دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: در برنامه پنجم کلیه کارخانه‌های تولیدی، صنعتی و غیرصنعتی موظف شدند نسبت به ایجاد تاسیسات جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه و دفع بهداشتی پساب‌ها اقدام کنند که در صورت تخلف از اجرای این قانون جریمه خواهند شد.

سادات ابراهیمی خاطرنشان کرد: هم‌چنین وزارت نیرو مکلف شد شبکه‌های اصلی (یک و 2) و فرعی (سه و چهار) آبیاری زهکشی اراضی آبخور سدهای احداث شده را گسترش دهد به طوری که سالانه نسبت به عملکرد سال قبل رشد داشته باشد.

وی ادامه داد: این مسئله در گذشته توسط دو وزارتخانه جهادکشاورزی و نیرو انجام می‌شد که در برخی موارد به علت مسایل اداری و اعتباری ناهماهنگی‌هایی وجود داشت و گاهی سدهایی ساخته شد که در پایین دست آنها نسبت به احداث شبکه، کوتاهی شده است. به همین دلیل با این مصوبه مشکلات و مسایل مربوط به پروژه‌های آب و خاک بهتر و سریع‌تر پیگیری می‌شود.

نماینده مردم شوشتر و گتوند در خانه ملت با بیان این‌که در بخش ارتقا راندمان آبیاری، مصوب شد راندمان آبیاری در بخش کشاورزی به حداقل 40 درصد در پایان برنامه پنجم برسد، تصریح کرد: البته دولت برای رسیدن به این هدف باید اقداماتی انجام دهد که از جمله آن عملیات آب و خاک، تجهیز و نوسازی اراضی و استفاده از روش‌های آبیاری است.

سادات ابراهیمی خاطرنشان کرد: در زمینه از رده خارج کردن ماشین آلات فرسوده نیز مصوب شد حداقل 200 هزار دستگاه‌ ماشین آلات فرسوده کشاورزی از رده خارج شود که در توسعه کشاورزی بسیار موثر است.

وی با اشاره به این‌که یکی از مشکلات همواره کشاورزی به ویژه در تولید غذای سالم استفاده از کودهای شیمیایی بوده است، افزود: کودهای شیمیایی بسیار مضر هستند، به همین دلیل مصوب شد میزان مصرف کودهای آلی و زیستی به 35 درصد میزان کودهای مصرفی در پایان برنامه برسد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس دیگر مصوبه مهم در بخش کشاورزی را موظف شدن سازمان ثبت مالکیت اراضی به ثبت تمام اراضی کشاورزان و صدور سند مالکیت برای آنها عنوان کرد و افزود: هم‌چنین دولت موظف است برای حمایت از تولید محصولات کشاورزی، اقتصادی نمودن کشاورزی، رقابتی نمودن تولید و افزایش صادرات، بخشی از یارانه سوخت و کارمزد تسهیلات بانکی را از طریق پرداخت یارانه و مشوق‌ها جبران کند.

سادات ابراهیمی با اشاره به مصوبه دیگر این برنامه در موظف شدن وزارت بازرگانی و دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی به اخذ مجوزهای لازم از وزارت جهادکشاورزی قبل از واردات کالا، محصولات کشاورزی و مواد اولیه غذایی مورد نیاز صنایع غذایی و تبدیلی اظهار داشت: هم‌چنین در جهت حمایت از تولیدات داخلی دولت مکلف است برای واردات تمام کالاها و محصولات کشاورزی تعرفه موثر وضع کند؛ به گونه‌ای که نرخ مبادله همواره به نفع تولید کننده باشد، اما واردات نهاده‌های تولیدی بخش کشاورزی (بذر، نهال و سم) با هماهنگی و اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی از اعمال تعرفه، معاف و مستثنی است.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی موظف شد بدون رعایت تشریفات مناقصه، مدیریت و احداث، نگهداری و هم‌چنین توسعه و بهره‌برداری پارک‌های جنگلی، مراتع قابل درختکاری، نهالستان‌های متروکه و اراضی واقع در کاربری‌های سبز و کمربندهای سبز را در محدوده و حریم شهرها با حفظ مالکیت دولت و کاربری بدون دریافت حقوق مالکانه به شهرداری مربوطه به منظور توسعه فضای سبز و استفاده بهینه واگذار نماید.

نماینده مردم شوشتر و گتوند در خانه ملت مکلف شدن دولت به انجام اقداماتی جهت اصلاح الگوی بهره‌برداری از جنگل‌ها، مراتع و آب و خاک را از موارد دیگر مصوبات برنامه پنجم خواند و توضیح داد: اجرای عملیات بیابان زدایی و کنترل کانون‌های بحران که در پیشگیری از گرد و غبار خوزستان نیز موثر است، توسعه جنگل‌های دست‌کاشت، جایگزینی سوخت فسیلی و انرژی‌های تجدیدناپذیر به جای سوخت هیزمی برای حفاظت از جنگل‌ها، توسعه زراعت چوب و تشدید مبارزه با قاچاق چوب و حذف تعرفه واردات چوب از اقداماتی است که دولت باید انجام دهد، هم‌چنین ساماندهی جنگل‌ها و حمایت از تولید دام به روش صنعتی دیگر مصوبه این بخش است.

سادات‌ابراهیمی در زمینه موارد ضعف برنامه پنجم اظهار داشت: ارتقا راندمان آبیاری کشاورزی به حداقل 40 درصد با توجه به این‌که این میزان در حال حاضر 20 درصد است، اگر چه از یک جهت توجه خوب دولت را نشان می‌دهد اما از سوی دیگر به این معناست که پذیرفته‌ایم 60 درصد آب در بخش کشاورزی هدر برود، که این مساله قابل تامل است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet