هدر موبایل
1389/09/23 16:46:00
سرویس اقتصادی
مرادنیا:

صندوق توسعه ملی آینده بخش خصوصی را می‌سازد

**بهمن مرادنیا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در یادداشتی که هفته‌نامه «سوران» کردستان منتشر شد به تشریح نقش صندوق توسعه ملی در آینده بخش خصوصی پرداخته است.

 لایحه برنامه پنجم بیش از چهل روز پیش به صحن علنی به منظور تصویب نهایی قدم گذاشت و سرانجام پس از حدود 23 روز برنامه 200 ماده‌ای برنامه پنجم در صحن علنی به پایان رسید. اگر چه تعدادی از مواد برنامه پنجم  مراعی مانده و پس از بررسی مجدد در کمیسیون تلفیق برنامه به تصویب رسید.

اساسنامه صندوق توسعه ملی که تا پایان بررسی دیگر مواد برنامه پنجم، رنگ جدیت را به خود نگرفته بود سرانجام مورد بررسی قرار گرفت.

البته این اساسنامه در قالب برنامه پنجم قرار گرفت، مزایای این که در برنامه توسعه بیاید این است که در مرحله اول به هدف اصلی خود مبنی بر توسعه و پیشرفت بخش خصوصی دست یابد و از طرفی باعث جلوگیری از دخل و تصرف  در این صندوق می‌شود.

از دلایل طولانی شدن بحث و بررسی ماده مختص به صندوق توسعه ملی اهمیت بالای موضوع و تدوین اساسنامه آن بود.

هر چند این صندوق در قالب یک ماده جان گرفته است اما بسیار بحث‌برانگیز و تخصصی و حائز‌ اهمیت می‌باشد.

به همین دلیل از آغاز بررسی لایحه برنامه پنجم، کارگروهی به منظور پیگیری موضوع تشکیل شد.

همه نوع نظر و پیشنهاد برای صندوق توسعه ملی در مجلس وجود داشت:

1- نظر ذکر شده در لایحه برنامه پنجم

2- نظر کمیسیون‌های تخصصی مجلس

3- نظر دولت

به نظر می‌رسید در روزهای آخر بررسی صندوق توسعه ملی، اتفاق  نظر در این زمینه مهم بود به همین منظور کارگروه مجدداً فعال شد تا طی جلسه‌ای به اتفاق نظر دست پیدا کند.

پس از ایجاد اتفاق نظر ماده مختص به صندوق توسعه ملی ابتدا در صحن کمیسیون تلفیق برنامه و سپس در صحن علنی مجلس به تصویب نهایی رسید.

صندوق توسعه ملی که 20 درصد از درآمدهای نفتی و گازی به آن واریز می‌شود به منظور توسعه بخش خصوصی ایجاد شد اما به راستی ایجاد چنین  صندوقی موجب برداشت گام‌های بزرگ در جهت توسعه کشور می‌شود که در نهایت ما را به تحقق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله نزدیک و نزدیک‌تر ‌کند؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet