ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/09/23 15:47:00
سرویس فرهنگی

توصیه‌های ملک‌محمدی به مداحان و مروجان

**حسن ملک‌محمدی،نماینده مردم دامغان در یادداشتی که در هفته‌نامه «کویر» سمنان منتشر شده است توصیه‌هایی به مداحان و مروجان داشته است.

مجالس عزاداری امام‌حسین‌(ع) باغی از باغ‌های بهشت است و عزاداران امام‌حسین‌(ع) گل‌های این باغ محسوب می‌شوند. لذا باید در این مجالس نور بهشت و عطر بهشت و جذبه‌های بهشتی که در حقیقت همان اخلاق حسنه و حفظ ارزش‌های دینی و به نمایش گذاشتن سجایای اخلاق و کرامات انسانی شهدای کربلاست، پاس داشته شود.

این سجایا و کرامت‌ها عبارتند از:‌ عشق به ولایت و عشق به اسلام و قرآن؛ روحیه استکبارستیزی و مقاومت در مقابل دشمنان و افشای چهره منافقان. وظیفه ماست که به هر شکل که می‌توانیم این کرامات را به نمایش بگذاریم. در همین حال از مداحان عزیز هم ضمن تشکر فراوان تقاضا می‌کنم از خواندن اشعار غیرواقع یا غلوآمیز یا حرف‌های بی‌محتوا و عوامانه، اجتناب کنند.

امام‌حسین(ع) و یاران فداکارش در اوج قله شرف و عزت و افتخار به شهادت رسیدند و لذا نباید در قالب اشعار محقرانه، امام و یاران وفادارش را ترسیم کرد بلکه باید صلابت و شجاعت و روحیه ایستادگی و پایبندی به ارزش‌های دینی در گفته‌ها، اشعار و نوحه‌ها موج بزند.

در عین حال عواطف و احساسات مردم را هم باید با همان حقایق کربلا به صورت شفاف اشباع کرد که اصل ماجرا براساس اسناد و مقاتل روایت شود و گفتنی‌ها را دربرگیرد که با این کار هیچ نیازی به خواندن شعرها و انجام برخی کارها نیست تا بخواهیم مصیبت را بیشتر کنیم.

کربلا و عاشورا پربارترین و پرثمرترین حماسه جاودانه تاریخ است که زیبایی‌ها را امام‌حسین‌(ع) یکجا در آن به نمایش گذاشت. کافی است که ما زیبایی‌های کربلا را یادآوری کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet