هدر موبایل
1389/09/23 16:59:00
سرویس فرهنگی
نمایندگان یزد از آیین های عاشورایی در این استان می گویند

سرهای یزدیان همه بر زانوی غم است

**عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) و یـاران و خــاندانش، شـاید در هیچ کجای دنیا مثل ایران معنادار نباشد و در کشور ما هم، شاید هیچ مناسبت دیگری نباشد که همه مردم در سراسر کشور، برای برگزاری باشکوه‌تر آن چنین یکپارچه همت گمارند. استان یزد با سابقه تاریخی و مذهبی خود نیز از این قاعده مستثنی نیست و چه بسا مراسم سوگواری سیدالشهدا (ع) در گوشه و کنار این استان، شهرتی فراگیر دارد.

نمایندگان یزد در گفت وگو با هفته نامه بشارت نو به تشریح آیین های عاشورایی در این استان پرداختند.

هیأتها بر اساس برنامه فرمانداری عمل میکنند

کاظم فرهمند؛ نماینده ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز گفت: عزاداری‌های محرم در حوزه انتخابیه ما معمولاً در دهه اول پررنگ‌تر است. در مهریز و بافق و بهاباد و خاتم، این مراسم تقریباً به طور مشابه برگزار می‌شود و در مساجد و تکایا، سینه زنی و روضه خوانی و زنجیرزنی، چه روزها و چه شب‌هایی که برپاست. به این صورت که در همین حین که وعاظ سخنرانی می‌کنند، هیأت‌ها هم سینه زنی و سایر مراسم خود را انجام می‌دهند و این برنامه‌ها تا حدود 11 شب ادامه دارد.

وی ادامه می‌دهد: در شهرستان ابرکوه، مراسم عزاداری علاوه بر مساجد و حسینیه‌ها، در خیابان‌ها هم برگزار می‌شود و هر محله‌ای برای خود هیأتی دارد که آن هیأت بر اساس برنامه‌ای که توسط فرمانداری برای ایشان تعیین می‌شود، موظف است در خیابان‌ها و مساجد خاص، مراسم خود را برگزار کند.

یزدی‌ها برای عزاداری به دیار خود برمی گردند

علی‌اکبر اولیاء؛ نماینده مردم یزد و صدوق می‌گوید: همه شهرها و روستاهای استان ما، صحنه عزاداری‌ها و تجلیل از رشادت‌های امام حسین (ع) و خاندان و یارانش است. در شهر ما و همه شهرها و روستاهای اطراف، مردم هر شب تا صبح در حسینیه‌ها و مساجد و تکایا، مشغول عزاداری، سخنرانی و سینه زنی هستند.به گفته او، در ایام محرم و به ویژه دهه اول آن، مردم یزد هر کجا که هستند، سعی می‌کنند به شهر و روستای خود برگردند و جمعیت روستاهای این استان، حتی روستاهای خالی از سکنه در این ایام، چند برابر می‌شود.

اولیاء می‌افزاید: حتی اقلیت‌های مذهبی هم مشارکت چشمگیری در این مراسم دارند و این مراسم در واقع، یک سوگواری ملی است.

این نماینده اظهار امیدواری می‌کند: ان‌شاءالله این مراسم در عمق بخشیدن به شناخت ما نسبت به اهل بیت مؤثر باشد.

واقعه عاشورا هویت شیعه در طول تاریخ را حفظ کرد

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر شناخت جنبه‌های مختلف قیام ابا عبدالله الحسین (ع) و واقعه عاشورا، کالبدشکافی و شناساندن بیش از پیش این واقعه بزرگ تاریخ بشری را ضروری دانست.

محمدرضا تابش در جمع مسئولان این شهرستان و مدیران مراکز آموزش عالی اردکان با اشاره به اینکه در طول تاریخ، ملتها و اقوام گوناگون به‌خصوص آنها که سابقه تاریخی کهنی دارند با ساختن اسطوره‌ها و تکیه بر آنها که معمولاً نمادی از آرمانهای دست نیافتنی و مجسم‌کننده حق خواهی، عدالت طلبی و ظلم ستیزی است و ساختن تصویری خیالی و زیبا از آنها، حرکت به سوی آینده را ترسیم می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در تاریخ تشیع اسطوره‌ای وجود دارد که نه تنها ذهنی و خیالی نیست بلکه در عالم واقعیت تحقق پیدا کرده است.

وی روح بزرگ اباعبدالله الحسین، مقاومت و مظلومیت وصف ناپذیر اصحاب و یارانش و ایثار و ازخودگذشتگی تحسین برانگیز آنها، عظمت کار بازماندگان واقعه عاشورا به‌خصوص حضرت زینب (س) که فقط ممکن است در ذهن خیال پرداز انسان رخ دهد را واقعیتی دانست که در عاشورا برای ما و در عالم خارج و واقع تحقق پیدا کرده است، واقعه‌ای که به گفته «تابش» هویت شیعه را در طول تاریخ حفظ کرد و مظهر آزادگی و اوج حماسه و ایثار برای همه بشریت شد.

محمدرضا تابش ادامه داد: باید حــماسه عاشورا و قیام

اباعبدالله الحسین را کالبدشکافی کنیم و اهداف والای امام حسین (ع) از قیام عاشورا را به روشنی بشناسیم و آنها را به مردم بشناسانیم.

وی ضمن تأکید بر تحلیل و بازشناسی جنبه‌های حماسی، ارزشی، انسانی، اخلاقی، عقلانی و عاطفی عاشورا در کنار هم تصریح نمود: امام حسین (ع) تنها متعلق به تشیع و عصر ما نیست بلکه متعلق به تمام تاریخ و همه انسانیت است و نباید به فکر و سلیقه و گروهی خاص محدود شود.

دبیر کل فراکسیون خط امام (ره) استفاده ابزاری از دین و مقدسات را امری مطرود دانست که ممکن است در کوتاه مدت نفعی را متوجه گروهی و یا سلیقه‌ای نسازد اما در دراز مدت به اصل دین و اعتقادات مردم لطمه وارد می‌کند که این امر گناهی نابخشودنی و جفایی بزرگ در حق دین و مکتب انسان ساز تشیع است.

محمدرضا تابش ابراز امیدواری کرد تا مراجع دینی و رسمی کشور نسبت به تحریفات عاشورا که توسط برخی از مُبلغین و مداحان صورت می‌گیرد حساس باشند و واکنش نشان دهند تا باورها و ذهنیت مردم از اصل قیام حضرت اباعبدالله الحسین و حادثه عظیم عاشورا به امور فرعی و حاشیه‌ای منحرف نشود.

نخل برداری تفت؛ نمادی از تشییع پیکر پاک حسین (ع)

سیدجلال یحیی زاده؛ نماینده مردم تفت و میبد می‌گوید: استان یزد و همچنین شهرستان‌های تفت و میبد، از دیرباز در محرم پرشورترین برنامه‌های عزاداری را داشته‌و بیشتر برنامه‌های دهه اول، شامل عزاداری‌ها است.

 او می‌افزاید: در این چند سال، به دلیل اینکه محرم در نیمه دوم سال واقع شده، مردم از مساجد و حسینیه‌های مسقف استفاده می‌کنند و به همین دلیل، خلوص در عمل و پاکی نیت و سایر مسائلی که مورد نظر بزرگان دین است، بیشتر رعایت می‌شود.

 یحیی‌زاده ادامه می‌دهد: در شهرستان تفت، دو، سه سال است که شبکه‌های تلویزیونی استانی و شبکه‌های دیگر، مراسم نخل برداری را که نمادی از تشییع پیکر مطهر سیدالشهدا (ع) است، به طور زنده پخش می‌کنند. همه هیأت‌ها بدون هیچ رقابت و اختلافی در این مراسم شرکت می‌کنند و در عصر عاشورا، این نخل جابه‌جا می‌شود. بسیاری از مردم شهرستان‌ها و استان‌های دیگر نیز در این مراسم شرکت می‌کنند. به گفته این نماینده، مشابه این مراسم در بسیاری از حسینیه‌ها و مساجد استان برگزار می‌شود، اما نخل برداری تفت معروف‌تر از همه مناطق دیگر است و با پخش زنده تلویزیونی، مشتاقان بیشتری هم پیدا کرده است.

مردم از سیاسی کردن عزاداری‌ها استقبال نکردند

محمدکریم عابدی؛ نماینده مردم طبس می‌گوید: یکی از افتخارات طبس این است که هیچ گونه ادیان انحرافی در آن وجود ندارد و این شهرستان، یکپارچه حسینی است. مردم طبس و بخش‌های تابعه عشق‌آباد و دیهوک، خانه به خانه عزادارند و عزاداری‌های منطقی و عاشقانه و آگاهانه نسبت به امام حسین (ع) دارند.به گفته او در دهه اول محرم در طبس، وعاظ راه امام حسین (ع) را برای نسل جوان تبیین می‌کنند و از برخی انحرافات در عزاداری‌ها توسط مداحان در نقاط دیگر، در این منطقه جداً خودداری می‌شود.

عابدی می‌افزاید: سخنرانان و مداحان می‌کوشند عزاداری سیدالشهدا (ع)، معنای واقعی قیام ایشان را به جوانان منتقل کند.

این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: سراسر منطقه در این ایام، در حزن و اندوه است و راه امام با گذشت هزار و 400 سال، به خوبی دنبال می‌شود.

او با انتقاد از برخی حرکت‌های گروه‌هایی به نام «اصلاح‌طلب»، تأکید می‌کند که این عده تلاش کرده‌اند این عزاداری‌ها را سیاسی کنند و هیأت‌های اقتباسی را تأسیس کرده‌اند که خوشبختانه این نوع عزاداری‌ها، بین مردم جایگاهی ندارد.

در مجموع، مهم نیست که کجا و چگونه، مهم این است که همه کشور در این دو ماه، به ویژه 10 روز اول آن، یکپارچه غرق در عزا است و هر کس می‌کوشد به سهم خود، عزای حماسه سازان کربلا را شکوه بیشتری ببخشد. اما ‌ای‌کاش در کنار نذورات و خیرات و سینه زنی‌ها و نوحه‌سرایی‌های خود، به فلسفه قیام عاشورا نیز کمی بیندیشیم و سعی کنیم به شیوه امام خود، از فرصت ماه حرام برای کمک به مظلومان و ستمدیدگان استفاده کنیم، ‌ای کاش هزینه‌های هنگفت اطعام خود را - که اغلب نصیب افرادی می‌شود که به آن نیاز چندانی ندارند و در خانه شان، غذایی برای خوردن هست- صرف محرومیت زدایی از آنهایی کنیم که شاید سالی یکبار هم رنگ گوشت و مرغ و... را نمی‌بینند، و ‌ای کاش به جای آلوده کردن ماه عزای اهل بیت (ع) به بدعت‌های ناپسند، با نیتی خالص و اندوهی راستین، بر سر و سینه خود بزنیم، آن هم در ماهی که حتی «سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است»...

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet