عید قربان
1389/09/24 10:22:00
سرویس فرهنگی
ملک‌محمدی عنوان کرد:

قرآن و ائمه اطهار(ع) مهمترین منابع تدوین الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت

**نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: قرآن و عترت مهمترین منبع برای تدوین الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت هستند.

"حسن ملک‌محمدی" در گفت وگو با هفته نامه کویر به دیدار اخیر نخبگان با رهبر معظم انقلاب اشاره و بر ضرورت تدوین الگوی ایرانی -اسلامی پیشرفت تاکید کرد.

گفت و گوی هفته نامه کویر با این نماینده مجلس را می‌خوانید:

چندی قبل جمعی از نخبگان با رهبر معظم انقلاب نشستی با عنوان تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت برگزار کردند. فکر می‌کنید ضرورت تدوین این الگو در نظام جمهوری اسلامی چقدر است؟

ضرورت تدوین این الگو در نظر عالمانه رهبر فرزانه انقلاب با همان بیان نورانی که در جمع نخبگان ایراد فرمودند قابل استخراج است. ایشان درگیر شدن نخبگان در مسائل کلان کشور و ریل‌گذاری برای آینده کشور را از جمله ضرورت‌های تدوین این الگو مطرح کردند. با عنایت به تمدن فرهنگی و تاریخی و درخشان ایران و همچنین سابقه دین‌مداری و پایبندی ملت بزرگوار ایران به ارزش‌های دینی و با عنایب به تجربه 3 دهه گذشته بعد از پیروزی انقلاب و فتح قله‌های مجد و عظمت توسط دانشمندان ایرانی که در باشگاه هسته‌ای وارد شد، لازم است ما به الگویی مختص جامعه اسلامی- ایرانی خودمان دست یابیم. همه این پیشرفت‌ها نوید و امید درخشش بیشتر را می‌دهد که با تدوین الگوی اسلامی- ایرانی می‌توان به اهداف عالی و والاتر نزدیک شد. به هر صورت ما دارای ویژگی‌ها و خصیصه‌های ممتازی هستیم که براساس این خصیصه‌ها و ویژگی‌ها باید استعدادهای درونی نظم را با سرعت شکوفا کنیم و به سمت تعالی قدم برداریم. از 2 سال پیش که مقام معظم رهبری دهه پیش رو را دهه پیشرفت تلقی کردند بنا را براین نهادیم که برای رسیدن به قله‌های پیشرفت در زمینه‌های فرهنگی، مذهبی، سیاسی، اقتصادی، علمی و اجتماعی با توجه به اینکه اکنون در کجا قرار داریم و می‌خواهیم به کجا برسیم برنامه‌ریزی داشته باشیم. مسیری که برای رسیدن به پیشرفت در همه زمینه‌ها طی می‌کنیم باید با تکیه بر فرهنگ غنی ایرانی و مطابق با موازین اسلامی و فقه اسلامی باشد و در همین راستا تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ضروری است. در حقیقت تدبیر رهبر معظم انقلاب زمینه را برای شکوفایی استعدادهای جوانان ایرانی فراهم کرده است.

آیا الگوی توسعه غربی در جامعه اسلامی ناسازگار است. آیا این الگوها قابل تطبیق در جامعه اسلامی نیستند که ضرورت تدوین یک الگوی جدید مختص جامعه ایرانی- اسلامی پیش آمده است؟

همان‌گونه که رهبر بزرگوار انقلاب و همچنین نخبگانی که با ایشان دیدار داشتند اشاره کردند ما از علوم دیگران می‌توانیم استفاده کنیم؛ یعنی از پیشرفت‌های مثبت و تئورهای خوب آنها می‌توانیم حداکثر بهره را ببریم اما خودمان دارای فکر، قدرت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و قدرت رسیدن به اهدافی را داریم که تضمین‌کننده و تأمین‌‌کننده سعادت و پیشرفت جامعه ایرانی و جوامع اسلامی است. در واقع تدوین الگوی ایرانی- اسلامی به آن معنا نیست که چشم‌مان را روی پیشرفت‌های مثبت غرب در زمینه‌های بهداشتی، درمانی، اجتماعی و سایر حوزه‌ها ببنیدیم بلکه می‌توانیم آنها را اقتباس کنیم و با تطبیق آن در جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی حداکثر بهره را از آن ببریم.

برای تدوین این الگو از چه منابعی می‌توان استفاده کرد؟

اساساً اسلام الگوست. هیچ علمی و امری وجود ندارد مگرآنکه در قرآن به آن اشاره شده باشد. شما می‌بینید در دنیای امروز کشف‌های جدیدی می‌شود که 1400 سال پیش در قرآن و در کلام خداوند به آن اشاره شده است. بنابراین سرچشمه همه پیشرفت‌ها در قرآن وجود دارد و وقتی دارای چنین سرچشمه عظیم علم هستیم که مظهر جلال و جبروت و عظمت خداوند است چرا باید از آن استفاده نکنیم. ما با تمسک به قرآن کریم می‌توانیم به بزرگترین پیشرفت‌های علمی دست پیدا کنیم. منبع دیگر، ائمه اطهار(ع) و پیامبر اعظم(ص) هستند. پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرمایند:« انا مدینه العلم و علی بابها»؛ من شهر علم هستم و علی (ع) در آن. خب تمام احادیث و روایاتی که از ایشان و از ائمه اطهار(ع) باقی مانده است سرچشمه علم بزرگی است که باید از آنها استفاده کنیم. مثلاً نامه امیرالمؤمنین علی (ع) با مالک اشتر با قانون 90 کشور امروزی دنیا مقایسه می‌شود و سخنان امام علی (ع) نمونه شاخص قانون‌مداری تشخیص داده می‌شود. لذا می‌توانیم با تمسک به کلام

امیرالمؤمنین که جامع عقول بشر است الگوی پیشرفتی را در دست داشته باشیم. می‌خواهم بگویم که ما از نظر مصادیق پیشرفت پیامبر بزرگوار و امام علی (ع) و ائمه اطهار(ع) را داریم و از لحاظ تئورهای پیشرفت نیز قرآن را در دسترس داریم؛ بنابراین تمام علوم، از علوم تاریخ بشر گرفته تا علوم عقلی را در دست داریم و باید فقط از آنها رمز گشایی کنیم. چنین الگوهایی در هیچ جای دنیا وجود ندارد که در ایران اسلامی ما داریم. ما امام محمد باقر (ع) را داریم که به تمام علوم آگاه بودند. امام صادق (ع) را داریم که فقط شاگردان ایشان بزرگترین خدمات را به پیشرفت علم کرده‌اند. لذا با اساس قرار دادن علوم قرآنی و اقتدا به ائمه می‌توانیم با سرعت به جامعه‌ای پیشرفته و جامعه‌ای نمونه در تمام ابعاد علمی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و حتی نظامی تبدیل شویم.

این الگو را چه کسانی باید تدوین کنند. سؤال این است که چه نهادهایی از حوزه، دانشگاه و نهادهای دولتی و غیردولتی باید متولی تدوین این الگو شوند؟

به نظر من آنقدر این امر وسعت دارد که از حد توان یک مرکز علمی، دانشگاهی و حوزوی خارج است. این امری مهم است و باید از تمام ظرفیت نظام برای تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت استفاده کنیم. همان‌طوری که رهبر معظم انقلاب فراخوان دادند و از جمیع اندیشمندان دعوت کردند باید همه اقشار و همه ارگان‌ها و نهادها به ویژه اساتید دانشگاه‌ها و حوزه‌ها برای تدوین این الگو دست به کار شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet