شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/24 12:08:00
سرویس بین الملل
بهمن محمدی:

ایران در مذاکرات ژنو، ابتکار عمل را به دست گرفت

**نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با رفتار فعالانه گروه مذاکره‌کننده ایران به ریاست دکتر جلیلی ابتکارعمل به دست ایران افتاد که در نتیجه گروه ۱+۵ و خانم اشتون مجبور شدند بپذیرند دور بعدی مذاکرات در ترکیه برگزار شود.

"بهمن محمدی" در گفت و گو با تشریه مثل فردا ضمن بیان این مطلب درباره مذاکرات ایران با گروه 1+5 به روزنامه نسل فردا اصفهان، گفت: به دلیل فعالیت خوب دیپلماسی ایران در جهان، موضع ایران تقویت شده و گروه 1+5 نیز واقع‌بین‌ شده‌اند.

وی افزود: ظواهر نشان می‌دهد که آنها موضع بر حق ایران در استفاده از فناوری هسته‌ای را پذیرفته‌اند. با رفتار فعالانه تیم مذاکره‌کننده ایرانی از ابتدای مذاکرات، ایران طرف مقابل را زیرسؤال برد که چرا ترور دانشمندان هسته‌ای را محکوم نکردید و اساساً چگونه اسامی دانشمندان هسته‌ای ما در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته است. این موضوع باعث شد تا آنها باقی مسائل را بپذیرند و همین مسئله ابتکارعمل را از آنها گرفت، نتیجه هم این شد که مذاکرات تداوم پیدا کند ولی به پیشنهاد ایران دور بعدی در ترکیه باشد.

محمدی ادامه داد: در این مذاکرات بحث بر سر مسائل مشترک و جهانی بود و حتی اشاره‌ای به توافق هسته‌ای نشده که این نشان می‌دهد فناوری هسته‌ای ایران مرحله‌ای تمام‌شده است و آنها هم تلویحاً آن‌را پذیرفته‌اند. البته در بیانیه خانم اشتون حرکتی موزیانه دیده می‌شد که به این مسئله اشاره کرده بود اما در مصاحبه با آقای جلیلی این حرکت خنثی شد و سرجمع نشان داد که تلقی جهانی از این مذاکرات به نفع جمهوری اسلامی ایران تمام شده است؛ امیدواریم تداوم این مذاکرات همچنان موجب حفظ عزت اسلام و ایمان باشد و در عین حال ادب، احترام و منطقی که فعالیت جمهوری اسلامی ایران بر آن استوار است بتواند جای خود را در مذاکرات ادامه دهد.

بهمن محمدی همچنین درباره عزاداری در این روزهای دهه اول ماه محرم که در گوشه و کنار ایران اسلامی برپاست، اظهار داشت: خون امام حسین(ع) و شهدای کربلا که برای احیای ارزش‌های اسلامی و از سر صداقت قیام کردند و به شهادت رسیدند همچنان تأثیر خود را دارد و این حرکت در هر جامعه و نسل‌های پی‌درپی تأثیرگذار است. خون جوشان و به ناحق ریخته شهدای کربلا این همه عظمت را هر سال دارد که بر آن افزوده می‌شود و قابل انکار نیست.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در خانه ملت اضافه کرد: این همه عشق و ارادت که بعد از قرن‌ها همچنان برپاست می‌تواند تفکر حق‌طلبی و آزادگی و آزاداندیشی را در جهان اشاعه دهد و تفکر اصلی شیعی را به عنوان یک اندیشه قابل قبول و منطقی که نمی‌خواهد به کسی ستم کند و نمی‌خواهد ستم بپذیرد، نشان می‌دهد. پیشنهادم به همه وعاظ و مداحان آن است که ابعاد این قضیه جهانی را بیشتر مورد توجه قرار دهند و اهداف و نوع رفتار امام حسین(ع) را مدنظر قرار دهند، همچنین از برخی تحریف‌ها که در طول تاریخ به این جریان افزوده شده دوری کنند تا اصل واقعه به صورت حقیقی باقی بماند. در این زمینه استاد شهید مرتضی مطهری کتابی به عنوان حماسه حسینی دارد که در قسمتی از آن دقیقاً به این تحریفات اشاره می‌کند، بد نیست که هر سال این کتاب مرور شود تا این حرکت بزرگ، همچنان اثرگذاری واقعی خود را داشته باشد.

محمدی ادامه داد: توصیه دیگرم به مردم عزیز و عزادار است که تلاش می‌کنند هر سال این حماسه جاودان و بزرگ را زنده نگه دارند ولی این حرکت نباید موجب آزار و اذیت دیگران شود تا خدایی ناکرده خدشه‌ای به عزاداری‌ها وارد نشود. باید همچنین مواظب نفوذ ناآگاهان و یا تحریک‌شده‌ها به این‌گونه مراسم باشند تا حوادثی مانند سال گذشته تکرار نشود. برخی‌ها در نظر دارند به نوعی شرارت ایجاد کنند و در این روزهای بزرگ که همه حواس خود را معطوف به برپایی عزای امام حسین(ع) کرده‌اند از فرصت استفاده کنند. امسال این بیداری در افراد برپا کننده چنین برنامه‌هایی بیشتر شده ولی کلاً بزرگداشت این حماسه باید هر سال نسبت به سال گذشته با کیفیت و برنامه‌ریزی بهتر باشد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان درباره حوزه انتخابیه خود نیز گفت: امیدواریم به برکت این روزها، باران رحمت الهی نازل شود و خشکسالی پایان یابد. همچنین چند روز پیش تصادفی در منطقه ما رخ داد که منجر به کشته شدن چند نفر از هموطنان ما شد. این اتفاق در اثر بی‌احتیاطی راننده یک مینی‌بوس رخ داد که خاطر مردم را بسیار آزرده کرد. همین‌جا لازم است از وزیر محترم راه‌وترابری بخواهم که در دوبانده کردن جاده کمربندی داران تسریع شود تا ان‌شا‌ء‌الله شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. مجلس فعلاً تعطیل است و نمی‌توانیم این را به صورت تذکر به وزیر راه گوشزد کنیم اگر چه بی‌احتیاطی راننده مینی‌بوس موجب چنین اتفاقی شد اما اگر این جاده دوبانده بود خسارت به این صورت به وجود نمی‌آمد. این جاده اصلی و کمربندی اصفهان - خوزستان- لرستان است ولی متأسفانه این جاده مهم و پرتردد همچنان یک‌بانده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet