خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/24 13:44:00
سرویس سیاسی
لاریجانی: به دلیل حمایت از کشورهای مظلوم و روحیه جهادی

ایران، امروز قبله‌گاه آزادگان جهان است

**رییس قوه مقننه خاطرنشان ساخت: حمایت از کشورهای مظلوم و روحیه جهادی موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران به قبله‌گاه آزادگان در دنیا تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز چهارشنبه 24 آذر ماه و همزمان با تاسوعای حسینی با شرکت در یادواره شهدای روستای خاوه بخش کهک قم، در تشریح درس‌های حماسه تاریخی عاشورا تاکید کرد: امام حسین به انسانیت درس عزت و شرف و غیرت آموخت.

وی ادامه داد: سالار شهیدان به ما یاد داد اگر عزت و شرف می‌خواهید باید در زندگی جمعی و اجتماعی، شمشیر و جهاد را فراموش نکنید.

رییس مجلس با بیان اینکه اگر امتی فریضه جهاد را فراموش کند، لباس ذلت و خواری بر او پوشیده می‌شود، متذکر شد: غفلت از جهاد موجب از خود بیگانگی و عدم بصیرت خواهد شد.

لاریجانی سپس به مقایسه شرایط امروز ایران با دیگر کشورهای اسلامی پرداخت و خاطرنشان ساخت: اگر امروز ایران اسلامی سرافراز و رشید است تنها به این دلیل است که فلسفه جهاد را در متن حرکت جامعه قرارداده است.

وی همچنین تصریح کرد: اگر کشورهای مسلمان دیگر امروز اینچنین در برابر آمریکا و اسراییل ذلیل هستند تنها به دلیل فراموش کردن روحیه جهادی و مبارزاتی آنهاست.

رییس قوه مقننه خاطرنشان ساخت: حمایت از کشورهای مظلوم و روحیه جهادی موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران به قبله‌گاه آزادگان در دنیا تبدیل شود.

لاریجانی ادامه داد: تاسوعا و عاشوراست که غیرت و جهاد را در میان مردم کشورما زنده نگه داشته است.

وی متذکر شد: زنده نگه داشتن جهاد تنها به زبان نیست بلکه دارای شرایطی است که باید در درون بپرورانیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به فرموده‌ای از امام حسین اشاره کرد  و اظهار داشت: بر اساس یکی از روایات مستند، امام حسین می‌فرماید: انسان باید دارای پنج خصیصه عقلف دین، ادب، شرم و خوش‌خلقی باشد. اگر انسان از این پنج صفت بی‌بهره باشد از زندگی هیچ سودی نمی‌برد.

وی در توضیح این پنج ویژگی با تاکید بر نقش عقل در زندگی گفت: در زندگی فردی، اجتماعی و مدیریتی اگر تدبیر نباشد، مشکلات عدیده‌ای در اداره امور حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه در زندگی باید اهل مشورت بود، متذکر شد: اگر تدبیر و مشورت در اداره خانواده یا کشور به فراموشی سپرده شود، حاصلش خسران خواهد بود.

رییس مجلس در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش دین در زندگی تصریح کرد: اگر انسان می‌خواهد در زندگی به کمال برسد، باید عقل را در کنار دین قرار دهد.

وی متذکر شد: اگر در یک جامعه دین سیطره نداشته باشد، حاصل آن ارتجاعاتی است که این روزها در کشورهای غربی می‌بینیم.

وی به حوادث عاشورای سال گذشته اشاره کرد و یاداور شد: سال گذشته عده‌ای در روز عاشورا شعایر دینی را زیر پا گذاشتند به همین دلیل وجدان عمومی یکباره خروشان شد و به حرکت درآمد.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: راه درست برای در امان ماندن از توطئه‌های داخلی و خارجی تمسک به عمود خیمه، همانا ولایت فقیه است.

وی با خاطرنشان ساختن اینکه کشوری که ولایت فقیه در راس آن قرار دارد، یعنی دارای چراغ راهنمای درخشان است، تاکید کرد: تمسک به ولایت فقیه کشور را از گزند توطئه‌های دشمنان بیمه می‌کند.

لاریجانی به یکی از فرموده‌های امام خمینی (ره) در خصوص ولایت فقیه اشاره کرد و اظهار داشت: امام راحل همواره می‌فرمودند، مراقب و پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این کشور آسیبی وارد نشود.

لاریجانی در ادامه همچنین بابیان اینکه ادب در جامعه موجب آرامش خواهد شد، اظهار داشت: در کشور اگر مناسبات بر اساس ادب نباشد، نفسانیات به وجود می‌آید.

وی همچنین بر اهمیت شرم و حیا تاکید کرد و یادآور شد: در حادثه عاشورا به خصوص در همراهی حضرت ابوالفضل عباس (ع) با امام حسین (ره) و همچنین حرکت سرور شهیدان در شب عاشورا هنگامی که مشعل‌ها را خاموش کردند تا کسانی که مایل به همراهی نیستند از کاروان جدا شوند، از نکات حائز توجه و مهم است.

لاریجانی خوش‌خلقی را نیز یکی از نشانه‌های انسان مومن و مسلمان دانست و گفت: زندگی مومن نباید با غیظ و تلخی بگذرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet