هدر موبایل
1389/09/25 12:13:00
سرویس اقتصادی

گزارش اقبال محمدی از سفر به سودان

**"اقبال محمدی" عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی گزارشی از حضور هیات ایرانی در سی‌امین کنفرانس منطقه‌ای فائو در خاور نزدیک که در سودان برگزار شد، ارائه کرده است.

متن گزارش نماینده مردم مریوان و سروآباد که در هفته‌نامه سوران کردستان منتشر شده، به این شرح است:

از روز دوشنبه تا جمعه هفته گذشته برای شرکت در سی‌امین کنفرانس منطقه‌ای فائو در خاور نزدیک به اتفاق وزیر جهاد کشاورزی و سفیر ایران در سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) و هیأت کارشناسی در خارطوم پایتخت سودان حضور داشتم. این همایش از بحران مالی اخیر و کاهش قیمت محصولات کشاورزی و محدودیت در دسترسی به منابع اعتباری که منجر به تأثیرگذاری بر تولید محصولات کشاورزی شده است تأثیرپذیرفته بود و در واقع در جهت نیل به اهداف توسعه هزاره و کاهش فقر و گرسنگی و جلوگیری از به خطر افتادن امنیت غذایی شکل گرفته و حرکت می‌کرد.

هیأت‌ ایرانی نیز با هدف انعکاس ‌نظرات جمهوری اسلامی ایران راهی این سفر شده بود و می‌توان گفت جمهوری اسلامی بر این باور بود و هست که کشاورزی محور توسعه است و این نیازمندی وجود دارد که دولت‌ها برای تحقق امنیت غذایی و اجتماعی و کاهش فقر بر کشاورزی و امور زیربنایی در چارچوب تحقیقات، آموزش‌ و ترویج و توسعه بهره‌برداری از منابع آب و خاک، آبخیزداری، شیلات و توسعه روستایی با همکاری و برنامه‌ریزی‌ هماهنگ با فائو تأکید داشته و به برداشتن گام‌های مؤثر اهتمام ورزند. در سه دهه گذشته با تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی‌های مکرر و نیز وقوع بحران اقتصادی در غرب تهدیدی جدی عارض کشورها و به ویژه منطقه خاور نزدیک شده است که بی‌شک نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

جمهوری اسلامی ایران که شاهد تولیدات کشاورزی با رشد چشمگیر بوده و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تولیدات خود را از 5 میلیون تن به بیش از 100 میلیون تن در شرایط فعلی رسانده و در اکثر محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات به خودکفایی نزدیک شده،  براساس تجربه‌های ارزشمند خود در این اجلاس پیشنهادات خود را برای بهبود وضعیت کنونی کشورهای خاور نزدیک از زبان وزیر محترم به اطلاع شرکت‌کنندگان در اجلاس رساند.

اجلاس نیز تأکیدات راهگشایی داشت و در گزارش کامل بین‌الدول اشاره به تغییرات اقلیمی حادث شده داشت که منجر به تهدید پایداری بسیاری از اکوسیستم‌های جهان و وقوع پیامدهایی همچون سیل، خشکسالی، شیوع بیماری‌ها و آفات و آلودگی محیط‌زیست شده است و نیز به این مطلب اشاره شد که این تغییرات آب و هوایی در مناطق کم‌آب باعث کاهش شدید منابع آب و وقوع خشکسالی و ایجاد تغییر در الگوی بارندگی شده و تبعات آن منجر به کاهش تولیدات کشاورزی و افزایش فقر، گرسنگی و سوء‌تغذیه در جهان شده است.

 موضوع شیوع بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مشترک دام و انسان نیز که سلامت جوامع انسانی را به تهدید گرفته است مورد تأکید اجلاس بود. در این اجلاس که 17 کشور از جمله ایران، یمن، عربستان، سودان، لیبی، لبنان، سوریه، عراق و... در سطح وزرای کشاورزی یا معاونین وزرا و سفرا در آن شرکت داشتند تفاهم‌نامه‌ای به عنوان برنامه کاری در زمینه ارائه راهکارهای بهبود وضع کشاورزی و حمایت متقابل فائو و کشورهای عضو، تدوین و بر اجرای مفاد آن تأکید گردید. همچنین ایران با توجه به فعالیت‌هایش در زمینه بانک ژن که برای جلوگیری از انقراض نسل گونه‌های گیاهی و دامی به انجام رسانده پیشنهاد نمود که اجلاس در یکی از کشورهای خاور نزدیک نسبت به ایجاد بانک ژن اقدام نماید و سازمان فائو با ارائه حمایت‌های مالی و کارشناسی و در اولویت قرار دادن ایران با عنایت به سابقه فعالیتش، این بانک را فعال نماید.

پس از اتمام اجلاس هیأت‌های ایرانی و سودانی که وزرای کشاورزی و باغی و تولیدات حیوانی سودان نیز حضور داشتند تشکیل جلسه داده و با توجه به تفاهم‌نامه‌های پیشین دو کشور در زمینه همکاری مقابل و سرمایه‌گذاری ایران در سودان مقرر گردید جمهوری اسلامی ایران مرکزی را از طرف مؤسسه تحقیقات رازی برای تولید واکسن و تأمین داروی مورد نیاز دام در سودان راه‌اندازی و فعال نماید. در روز آخر بازدید از سودان به دیدار عمر‌البشیر رئیس‌جمهور سودان رفته و پیام دکتر احمدی‌نژاد را تقدیم وی نمودیم که با تشکر و استقبال گرم مواجه گشتیم و در نهایت آنکه سوار بر هلی‌کوپتر از کارخانه تولید شکر از نیکشر در کنانه یکی از شهرهای سودان و مزرعه کشت و صنعت و تحقیقاتی چهار محصول استراتژیک گندم، آفتابگردان، لوبیا و ذرت و نیز گاوداری صنعتی منطقه فاو که در صدهزار هکتار مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت بازدید نمودیم. در این بازدید هوایی متوجه شدیم با وجود طول 1300 کیلومتری رود نیل در کشور سودان و اراضی وسیع قابل کشت تنها 10 درصد از منابع آب و خاک مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.  هیأت ایرانی طی این بازدیدها پیشنهاد نمود که شرکت‌های فعال در بخش کشاورزی، دام و دامپزشکی ایران جهت انتقال تکنولوژی و توسعه بهره‌برداری از منابع آب خدادادی به سودان عزیمت  کنند و مسئولین سودانی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد آمادگی خود را برای همکاری اعلام نمودند.

 ضمناً در رابطه با کمیته سی‌وپنجمین کنفرانس فائو توصیه‌هایی شد جهت تجهیز و مدیریت منابع شامل اولویت‌های میان‌مدت و حوزه‌های اولویت‌دار منطقه‌ای و تحت منطقه‌ای که بایستی در دوره‌ای طی سال‌های 2010 تا 2011 اجرا شود. جمهوری اسلامی ایران پیش‌نویس چارچوب برنامه میان‌مدت بخش کشاورزی خود را به عنوان یک سند همکاری اولویت‌دار میان‌مدت با فائو برای اجرایی شدن طی سال‌های 2010 تا 2013 تهیه و تحویل داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet