شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/26 11:03:00
سرویس اقتصادی
برنامه چهارم موفق نبوده

اولیاء: برنامه پنجم چارچوب نظارتی ندارد

**نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی که از سوی مجلس، عضویت شورای عالی شهرسازی و معماری را برعهده دارد، در جلسه این شورا شرکت داشت.

"علی‌اکبر اولیاء" در این باره به هفته‌نامه «بشارت نو» یزد گفت: در این جلسه، بحث محدوده و حریم شهر بجنورد مطرح شد. موضوع از این قرار بود که مشاور پیشنهاد کرده بود یک منطقه اداری که کمی از شهر فاصله دارد، جزو شهر منظور نگردد اما با توجه به استقرار ادارات، مجتمع‌های آموزش عالی و ورزشگاه‌هاو... ، الحـاق این منــطقه به شهراجتناب ناپذیر می‌نمود.

او به عنوان عضو کمیسیون تلفیق برنامه پنجم، در هفته گذشته در جلسات این کمیسیون نیز حضور داشته و فعالیت‌های آن را در هفته پایانی بررسی برنامه، چنین شرح داد: در جلسه کمیسیون تلفیق، مواردی از برنامه پنجم که مراعا مانده و از صحن به کمیسیون بازگشت داده شده بود، بررسی شد و رئیس مجلس اظهار امیدواری کرد که شورای نگهبان در این هفته که نمایندگان به حوزه انتخابیه خود سرکشی کرده‌اند، این موارد باقی‌مانده را بررسی کرده و برای تصویب به صحن بازگرداند. البته شورای نگهبان از قبل کار خود را در رابطه با بررسی این موارد شروع کرده بود که امیدواریم تا پایان تعطیلات مجلس، خاتمه یابد.

اولیاء ادامه داد: یکی از مسائلی که در جلسه کمیسیون تلفیق مطرح شد، آغاز به کار صندوق توسعه ملی بود که مقرر شد بلافاصله بعد از تأیید شورای نگهبان و در واقع، از سال 89 کار خود را شروع کند. همچنین اگرچه سال 89، سال برزخ بین برنامه چهارم و پنجم بود که برنامه چهارم در آن برای چند ماه تمدید شد، اما مقرر شده که بودجه سال 90 بر اساس قانون برنامه پنجم تصویب شود.

این نماینده درباره برنامه چهارم چنین اظهار نظرکرد: عملکرد برنامه چهارم، موفق ارزیابی نمی‌شود و این برنامه، مجموعاً بیش از 50 درصد بازده نداشته است و این یکی از انتقادات وارده به دولت است.

او توضیح داد: البته نمی‌توان یکطرفه هم به قاضی رفت، چرا که خود برنامه چهارم هم مشکلاتی داشت، اما باید پذیرفت که دولت هم برنامه را به خوبی اجرا نکرده است. عضو کمیسیون عمران درباره نظارت مجلس بر چگونگی اجرای برنامه چهارم گفت: برای پیگیری چگونگی اجرای برنامه پیشین، پیشنهاد تحقیق و تفحص روی برنامه چهارم را دادیم که تصویب شد و چون نهادهای نظارتی دیگر از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و مرکز پژوهش‌ها هم روی این موضوع کارکرده بودند، اطلاعات مورد نیاز برای این تحقیق و تفحص تا حد زیادی آماده است.

 به گفته اولیاء، دولت بر مبنای دو ماده در برنامه چهارم، موظف بوده هرساله گزارش عملکرد خود و میزان تحقق برنامه را هم به صحن مجلس و هم به مردم و رهبری ارائه بدهد اما متأسفانه دولت این ماده مهم را «نیم بند» اجرا کرده و رئیس‌جمهور، تنها یک بار گزارش نیم‌بندی به مجلس ارائه داده است اما ماده 176 این برنامه مبنی بر ارائه گزارش میزان پیشرفت کشور و دلایل عدم اجرای برنامه، اصلاً اجرا نشده است.

او سازوکار نظارت بر برنامه پنجم را متفاوت ارزیابی کرد و گفت: برنامه پنجم در مجموع، چارچوب خاصی برای نظارت بر اجرای برنامه توسط دولت را ندارد زیرا ما در برنامه پنجم در فضای دیگری هستیم و دولت با اعتراضاتی که می‌کرد، دست خود را بازگذاشته و جداولی وجود ندارد.همچنین گفته شده که دولت، اصل لایحه اجرایی را بعداً تهیه می‌کند و مجلس چندان نمی‌تواند بر اجرایی شدن قوانین نظارت کند.

نماینده یزد و صدوق افزود: البته برای جبران همین کاستی برنامه، کمیسیون تلفیق ماده‌ای را به برنامه اضافه کرد که به موجب آن، دولت مکلف به ارائه گزارش سالانه میزان اجرای برنامه است.

 به گفته عضو شورای عالی شهرسازی و معماری، رهبری هم تأکید کرده که سند چشم‌انداز در قالب برنامه‌های چهارگانه محقق شود و با برنامه پنجم، باید به نیمی از اهداف این سند برسیم. البته شواهد نشان می‌دهد ما آنطور که باید و شاید، حرکت نکرده‌ایم و موفق نبوده‌ایم و اگر این طور پیش برویم، این سند موفق نخواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet