روز مجلس
1389/09/26 10:01:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از عبدالعزیز جمشیدزهی

موانع را از سر راه سرمایه‌گذاران برای مجتمع‌های خدمات بین‌راهی بردارید

**"عبدالعزیز جمشیدزهی" نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به بررسی موانع و راهکارهای تبدیل موقعیت‌های گردشگری کشور به فرصتی برای توسعه پرداخته است.

متن یادداشت این نماینده که در هفته‌نامه مندیل سیستان و بلوچستان منتشر شده، به این شرح است:

در وصف موقعیت‌های گردشگری کشورمان و پتانسیل‌هایی که دارد بسیار گفته‌ایم اما اینکه چه راهکارهای عملی و کاربردی برای تبدیل این فرصت به توسعه داریم کمتر سخن به میان آمده است.

در حالی که در کشورهای دنیا به ویژه به در همین کشورهای همسایه ما در شمال‌غربی نظیر ترکیه و در جنوب حاشیه‌نشین‌های خلیج‌فارس از فرصت‌های نداشته خود برای زمین‌های بی‌آب و علف بهره برده و ضمن توسعه درآمد حاصل از گردشگری به وجود آورده‌اند ما هنوز درگیر کاغذبازی‌های مرسوم و معمولی هستیم که از مدت‌ها قبل ادارات ما بیمار آن شده‌اند. برای مثال از مدتی قبل سخن از توسعه فضاهای بین‌راهی تحت عنوان مجتمع‌های بین‌راهی به میان آمد.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هم که متولی این کار بود دم از ساخت و راه‌اندازی یک هزار سرویس بهداشتی بین‌راهی و صدها مجتمع خدمات رفاهی بین‌راهی زد اما در عمل شاهد آن هستیم که فقط مسیرهای ابتدایی خروجی از پایتخت چنین فضاهایی را تجربه کردند. مثلاً از تهران که به سمت جنوب از شهر خارج شوید در اتوبان تهران- قم چند مجتمع بین‌راهی خوب ساخته شداما هرچه از مرکز دورتر شویم از این نوع امکانات کمتر و کمتر می‌شود تا اینکه به استان سیستان و بلوچستان برسیم.

در استان سیستان و بلوچستان که پهناورترین استان کشور هم محسوب می‌شود سرمایه‌گذاران بسیاری هستند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد همین مراکز خدمات رفاهی بین‌راهی هستند. توجیه این مراکز خدمات بین‌راهی تمرکز انواعی از خدمات از قبیل رستوران سنتی و فست‌فود، سرویس‌بهداشتی، خدمات خودرویی و مهمتر از همه بحث پمپ‌بنزین است.

متأسفانه تقاضاهای بسیاری برای تأسیس مجتمع‌های خدمات بین‌راهی نظیر آنچه مجتمع خدمات بین‌راهی مهتاب در اتوبان قم- تهران است در استان سیستان و بلوچستان مطرح است که به سبب کاغذبازی‌های اداری و بوروکراسی معطل مانده است. مشکل دیگر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان برای موضوع ایجاد و سرمایه‌گذاری در بحث مجتمع‌های خدمات بین‌راهی نگاه منفی به موضوع توزیع سوخت در مردم است. با توجه به اینکه قاچاق سوخت در مرزهای شرقی کشور جذابیت‌ دارد بسیاری از مسئولان با بهانه اینکه واگذاری جایگاه پمپ‌بنزین در قالب همین مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی امکان سوءاستفاده را فراهم می‌کند از صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران سیستان و بلوچستانی امتناع می‌کنند. این نگاه ناخوشایندی برای توسعه و به ویژه توسعه پایدار با محور گردشگری است. در استانی که مسافت‌های بین شهرها و روستاهای آن کمتر از 150 کیلومتر نیست و بعد مسافت ایجاب می‌کند در میانه راه استراحتگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی فعال باشد بهانه‌هایی از این دست مانع اصلی سرمایه‌گذاران است. در حال حاضر چه در حوزه انتخابیه خود من و چه در کل استان سیستان و بلوچستان تقاضاهای بسیاری برای سرمایه‌گذاری در بخش ساخت و راه‌اندازی مجتمع‌های خدمات بین‌راهی مطرح است.

این سرمایه‌گذاران در شرایطی علاقه‌مند به این سرمایه‌گذاری هستند که ریسک سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان به دلیل نبود زیرساخت‌های مختلف بالاست. نکته اینجاست که به جای پرداختن به نیمه پر لیوان با مثبت‌نگری به چنین اشتیاقی ما بخش منفی را گرفته‌ایم و کارشناسانی که در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مسئول صدور این مجوزها هستند و سایر ارگان‌های ذی‌ربط به جای تصور سوءاستفاده به فکر آن باشند که چنین سرمایه‌گذارانی زمینه ورود گردشگر و سایر بخش‌ها را فراهم می‌کنند.

در شرایطی که ما با هزینه‌های بسیار زیاد طرح هوشمند کردن توزیع سوخت و کارت سوخت را فراهم کردیم و اینک می‌توان لیتر به لیتر بنزین و گازوئیل را ردیابی کرد چگونه است که نتوانیم فردی که به عنوان سرمایه‌گذار وارد این عرصه می‌شود و متعهد می‌شود و قابل شناسایی است را با دیده منفی بنگریم. ختم کلام اینکه سرمایه‌گذاران بسیاری از بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان در حوزه گردشگری معطل مانده‌اند و صدور مجوز برای آنها در بوروکراسی و کاغذبازی و نگرش‌های سلیقه‌ای و قالب‌گرفته از گذشته مانع از توسعه گردشگری و زیرساخت‌های آن در این استان محروم شده است. ما نمایندگان استان سیستان و بلوچستان از مسئولان اجرایی به ویژه در سیستان و بلوچستان و به ویژه در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌خواهیم که در این باره موانع را بردارند و امور را تسهیل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet