هدر موبایل
1389/09/26 12:32:00
سرویس سیاسی
ابطحی:

در عالم سیاست اعتدال معنا ندارد

**عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: دیدارهایی که مجلس با دولت دارد، دولت با مجلس دارد و یا دیدار اخیری که اصولگرایان با رئیس‌جمهور داشتند همه و همه به وحدت اصولگرایان کمک می‌کند.

تحرکات اصولگرایان در روزهای گذشته پررنگ‌تر شده است. اگر تا مدتی پیش صحبت از برخی اختلاف نظرها در جمع اصولگرایان داخل مجلس می‌شد، حالا دو جریان از دو سو به دنبال تأمین وحدت اصولگرایان است.

از یک سو "محمود احمدی‌نژاد" رئیس‌جمهوری جمعی 30 نفره از اصولگرایان را در پاستور گردهم آورده و کمیته‌ای را متشکل از "غلامعلی حداد عادل"، "علی‌اکبر ولایتی" و "حبیب الله عسگراولادی" را مأمور رایزنی با چهره‌های اصولگرا کرد و از سوی دیگر جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز که به ریش سفیدی و بزرگ منشی در جریانات سیاسی کشور شهره هستند وارد گود شده و از وحدت اصولگرایان حمایت کردند.

روزنامه مثل فردا در گفت و گویی با "سید​محمدجواد ابطحی" نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس ارزیابی وی را از وحدت میان اصولگرایان و آخرین تلاش‌هایی که در این راستا صورت گرفته را جویا شده است.

به نظر می‌رسد وضعیت اصولگرایان در داخل مجلس دچار نوعی شکاف شده است؟ یعنی برخی معتقدند اصولگرایان مجلس دچار انشقاق درون گروهی شدند. آیا این شکاف را قبول دارید؟

من آن شکافی را که بعضی از رقبای اصولگرایان تبلیغ می‌کنند قبول ندارم، در مجلس هم وضعیت اصولگرایان معلوم است. مثلاً لایحه‌ای که دولت پیشنهاد داده است نماینده‌ای که به عنوان حامی دولت معرفی می‌شود اگر با این لایحه مخالفت می‌کند بحث این نیست که مخالف دولت است و بین اصولگرایان انشقاق است.

اصولگرایان یک طیفی را شامل می‌شوند که بعضی‌هاشان بر ارزش‌ها پافشاری بیشتری می‌کنند و بعضی هاشان در عمل به این ارزش‌ها کمرنگ‌تر ظاهر می‌شوند، والا در خط فکری، کل این طیف ولایت فقیه را به عنوان اصلی‌ترین محور وحدت قبول دارند، قانون اساسی را قبول دارند، نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند؛ منتها کسانی در این طیف اعتقاد دارند نباید اینها را بروز خارجی داد؛ در این میان کسانی هم هستند که به نام اصولگرایی در میان اصولگرایان نفوذی شده‌اند که حساب آنها را باید از اصولگرایان واقعی جدا کرد. کسانی بودند که درانتخابات ریاست جمهوری نشان دادند که اینها اصولگراها نبودند و به جبهه سبز پیوسته‌اند. در کل می‌خواهم بگویم شاکله کار اصولگرایی در مجلس الحمدالله خوب است.

مخصوصاً اقداماتی که رئیس‌جمهور انجام می‌دهد، دیدارهایی که مجلس با دولت دارد، دولت با مجلس دارد و یا دیدار اخیری که اصولگرایان با رئیس‌جمهور داشتند همه و همه به وحدت اصولگرایان کمک می‌کند. یعنی قدم‌هایی که رئیس‌جمهور برداشته است و اگر آن کمیته سه نفره‌ای که در جلسه پاستور هسته‌اش گذاشته شد و قرار شد با اصولگرایان رایزنی کند وقت بگذارد - البته واقعاً هم آقای دکتر ولایتی و آقای حداد عادل وقتی ندارند- می‌شود که چشم‌انداز خوبی را پیش‌بینی کرد. نظر سنجی‌ها هم نشان می‌دهند که در انتخابات بعدی مجلس اصولگرایان حاکم هستند. ولی در جمع اصولگرایان جای ریزش و رویش هم بوده که ما این را به فال نیک می‌گیریم.

چرا فال نیک؟

خب حوادثی که پیش آمده تا حدودی در جمع اصولگرایان شفاف‌سازی کرده است. در همین هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان شما می‌بینید که آقای باهنر از یک شاخه اصولگرایی و آقای ابوترابی از شاخه دیگر به عنوان نایب رئیس انتخاب می‌شوند و آقای اسماعیلی و آقای کوثری از طیف دیگر اصولگرایان به عنوان سخنگو و دبیر انتخاب می‌شوند هیچ اختلاف سلیقه‌ای در اینجا حاکم نبوده است. از همه گروه‌ها هستند؛ آقای باهنر از فراکسیون پیشرفت و عدالت است و آقای اسماعیلی از فراکسیون انقلاب اسلامی است. این موجب این نیست که ما با عقیده طرف مخالفیم. ما هم عقیده‌ایم.

اشاره کردید به انتخابات فراکسیون اصولگرایان مجلس. در آن زمان حرف و حدیث‌هایی به میان آمده بود مبنی بر اینکه اختلاف نظرهایی بین اصولگرایان در این انتخابات وجود داشت و ظاهراً برای کتمان این اختلاف، انتخاباتی نمایشی برگزار شده بود. این حرفی بود که بیشتر نمایندگان حامی دولت می‌گفتند. آیا واقعاً این‌گونه بود؟

نه این را قبول ندارم. واقعاً وحدت بود. می‌توانستند اصلاً شرکت نکنند. کسانی که این سخن را می‌گویند اصلاً می‌توانستند در رأی‌گیری شرکت نکنند. می‌توانستند با رأی‌گیری استمزاجی مخالفت کنند و اصلاً جلسه را ترک کنند. ولی این کار را نکردند. دوستان اشکالی که داشتند این بود که باید می‌گفتند آقای لاریجانی با اکثریت رأی انتخاب شد. نباید تعداد آرا اعلام می‌شد. اما وقتی خبرگزاری‌ها عدد ذکر کردند مخالف واقعیت‌ها بود. ما این را می‌گفتیم. وگرنه وقتی که آقای لاریجانی انتخاب شده بود و در رسانه‌ها اعلام می‌شد آقای لاریجانی با اکثریت آرا انتخاب شد هیچ مشکلی نبود. قضیه این نبود که ما آقای لاریجانی را قبول نداشته باشیم. ایشان دوست ماست. احترامشان بر ما واجب است. حرمتشان را حفظ می‌کنیم و در عین حال گلایه‌های‌مان را هم منتقل می‌کنیم. مثلاً در یکی از روزهای بررسی لایحه برنامه پنجم 7-8 ماده مفصل را بدون کمترین تمرکزی روی آن سریع بررسی کردند و نگذاشتند مخالف و موافق صحبت کند. ما از این نحوه مدیریت گلایه داریم. اما آقای لاریجانی را از مهره‌های اصولگرایی می‌دانیم و این که می‌گفتیم رئیس مجلس نباید همزمان رئیس فراکسیون باشد برای حفظ شأن خود آقای لاریجانی بود و می‌خواستیم شأن او حفظ شود. چون ایشان به کارهای فراکسیون نمی‌رسید والا اختلافی نبود که ما چشم دیدن همدیگر را نداشته باشیم. یا گفته می‌شود نمایش وحدت بوده است. نه وحدت واقعی بود و ثمره‌اش را دوستان خواهند دید.

گاهی مطرح می‌شود که طیف بندی‌های جدیدی در مجلس شکل گرفته است یا پیمان نانوشته‌ای بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان عقل گرا و معتدل مقابل اصولگرایان احساس گرا رقم خورده است. این تحلیل‌ها را تا چه حد قبول دارید؟

من این را بارها گفته‌ام. ما در عالم سیاست میانه‌روی و اعتدال نداریم. در عالم سیاست اعتدال معنی نفاق می‌دهد. یا زنگی زنگی یا رومی رومی. اصلاً بحث تولی و تبری چه می‌شود؟ این بحث اعتدال اصلاً از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شد. اصولگرا، اصولگراست. معتدل و غیرمعتدل ندارد. اگر دفاع از ولایت فقیه حق است اعتدال ندارد. اگر دفاع از نظام جمهوری اسلامی حق است که اعتدال ندارد. منظور از اعتدال چیست؟ آن پیمان نانوشته هم بحثی است که بعضی از اصولگرایان که به نام اصولگرایی وارد مجلس شده‌اند و در انتخابات با اصلاح‌طلبان وحدت داشتند مطرح کرده‌اند. حالا اسم خودشان را هم گذاشته بودند اصولگرایان معتدل. اینها همان اصلاح‌طلب‌ها بودند. این سکه، پشت و رویش یکی است. اینها می‌خواهند باهم وحدت داشته باشند؛ خب حرفی نیست وحدت داشته باشند اما نیایند بگویند صفی به نام اصولگرایان معتدل درست شده است. ما چنین چیزی نداریم.

پس این مبحث که گفته می‌شود اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی تند رو هستند را قبول دارید؟

ما را تندرو نمی‌دانند. به ما می‌گویند چرا از دولت دفاع می‌کنید. ما هم اتفاقاً همین را می‌گوییم. می‌گوییم دفاع از دولتمان محض نیست، نشان داده‌ایم در جاهایی که منافع ملی حکم می‌کرد با دولت مخالفت کرده‌ایم. دوماً ما معتقدیم که دولتی که این همه مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و شما می‌گویید ولایت فقیه را قبول دارید کاری نکنید این دولت تضعیف شود. آقا می‌گوید نباید کاری کنید که دولت در چشم مردم بی‌اعتبار شود. شما این کار را نکنید. بله ما انتقاد داشته باشیم انتقاد می‌کنیم. در همین برنامه پنجم با پیشنهادهایی که خود دولت داده بود مخالفت کردیم. پس این نیست. جوسازی صورت می‌گیرد و این حرف هم از جریان اصلاح‌طلب بیرون آمده است وگرنه در جریان اصولگرا کسی نمی‌گوید فراکسیون انقلاب تندرو است. حال ممکن است شخصی با توجه به روحیاتش حالات خاصی داشته باشد. مثلاً آقای کواکبیان در جریان اقلیت مجلس حالات خاصی دارد، آقای رسایی هم حالات خاص روحی دارد. این نیست که این را به یک شاخه از اصولگرایی نسبت بدهیم. یا بگوییم فراکسیون انقلاب تند است.

در بخش‌هایی از صحبت‌های‌تان اشاره کردید در انتخابات آینده باز هم اصولگرایان پیروز می‌شوند. فکر می‌کنید این انتخابات یک انتخابات درون گروهی بین اصولگرایان است؟

معتقدم تغییراتی جزئی در زیرشاخه‌هایی که داشتیم لحاظ خواهد شد ولی در کل معتقدم لیست اکثریت اصولگرایان مشترک است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet