شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/26 14:13:00
سرویس فرهنگی

اسناد قم از دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی کتاب می‌شود

**مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی قراردادی را در حوزه پژوهش‌های اسنادی با عنوان "اسناد قم از دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی" به "علیرضا اباذری" از پژوهشگران تاریخ قم واگذار کرد.

"علی ططری"، رییس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، درباره این طرح پژوهشی عنوان کرد: طرح‌های اسنادی مجموعه آرشیو مجلس بر اساس اهمیت توجه به تاریخ محلی و در راستای زدودن ابهامات تاریخی از ارزش فراوانی برخوردارند، به ویژه در حوزه منابع اصلی نظیر اسناد و مدارک آرشیوی که تاکنون از توجه و دسترس پژوهشگران مهجور مانده‌اند، کمک می‌کند اطلاعات و یافته‌های جدید و بکری را در اختیار تاریخ‌پژوهان قرار گیرند.

وی با اشاره به رویکردهای جدید کتابخانه مجلس و مرکز اسناد در توجه به تاریخ‌های محلی گفت: در نظر داریم اسناد مناطق گوناگون کشور را که به نوعی با کم‌توجهی یا بی‌توجهی محققان، پژوهشگران و نویسندگان مواجه بودند، برای تدوین آثار و تالیفات در قالب طرح‌های پژوهشی که در نهایت از سوی کتابخانه مجلس منتشر خواهند شد، در اختیار محققان و متخصصان آن حوزه‌های قرار دهیم.

نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران یادآور شد: در آرشیو اسنادی کتابخانه مجلس اسناد و مدارکی از شهر قم و بخش‌ها و توابع این شهر درباره مجلس وجود دارند که اغلب اسناد عرایض، اسناد انتخابات، شکوائیه مردم قم به مجلس و درخواست‌هایی از مردم این منطقه را انعکاس می‌دهند. بر این اساس و طی مذاکرات انجام شده، قراردادی هشت ماهه با «علیرضا اباذری» از محققان و پژوهشگران این حوزه منعقد شد تا بر اساس آن، این اثر پژوهشی را تالیف کند.

دبیر شورای ارزیابی کتابخانه مجلس درباره اهمیت بررسی و بازشناسی این اسناد در آیینه مکتوبات اظهار داشت: توجه و بازشناسی این اسناد از آن جهت اهمیت دارند که در دوره مشروطه و در پیوند آن در سال‌های 1287 تا 1302 خورشیدی ـ اقدامات سیاسی ـ اجتماعی و تحولات عظیمی به واسطه مشروطه در ایران شکل گرفت که پیامدهای گسترده‌ای داشت. مهاجرت علمای شیعه به شهر قم و همچنین اقدام آیت‌الله حائری در تاسیس حوزه علمیه قم در اوایل سلطنت پهلوی اول به عنوان یکی از حوزه‌های مرکز تجمع علمای طراز اول شیعه، از دیگر مسایل مهمی اند که زمینه‌های شکل‌گیری این تحولات را می‌توان در اسناد قم جست‌وجو کرد. از طرف دیگر، این اسناد پیش زمینه‌های تحولات سیاسی و به ویژه فرهنگی و دینی و مذهبی ایران را با محوریت قم در برهه‌‌ایی مهم از تاریخ معاصر کشورمان در بر می‌گیرند که از اهمیت زیادی برخوردارند.

ططری با اشاره به این که این اسناد برای نخستین‌بار است که منتشر خواهند شد، گفت: این مجلد نخستین جلد از مجموعه اسناد شهر قم در ادوار گوناگون مجلس شورای ملی است. اسناد دوره‌های ششم تا دوازدهم مجلس شورای ملی مرتبط با شهر قم نیز به زودی طی قراردادی که با پژوهشگر دیگری منعقد و منتشر خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود کتابخانه مجلس شورای اسلامی اواسط سال 90 نخستین جلد از اسناد شهر قم را در مجلس شورای ملی به چاپ برساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet