خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/26 13:46:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از بهمن اخوان

با دست آلوده نمی‌توان جراحی اقتصادی کرد

**"بهمن اخوان" نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی پیش‌نیازهای هدفمند کردن یارانه‌ها را تشریح کرده است.

متن یادداشت این نماینده که در روزنامه وقایع استان مرکزی منتشر شده، به این شرح است:

نفس هدفمندکردن یارانه‌ها کار بسیار خوبی است چون این اتفاق در اکثر کشورهای دنیا افتاده است اما در شرایط کشور ما، پیاده کردن هدفمندی یارانه‌ها به نظر نمی‌رسد اولویت اقتصاد باشد؛ به عبارتی هنوز بسته‌های اقتصاد ما برای اجرا کردن این طرح اقتصادی مهم آماده نیست.

در شرایطی که ما گندم را به قیمت کیلویی 400 تا 500 تومان از کشاورز خریداری می‌کنیم و در دنیا مقام اول را در ضایعات نان با 1000 میلیارد تومان در سال داریم این کار منطقی به نظر نمی‌رسد، با همین تحلیل و همین آمار کوچک خواهیم دید که اگر هزینه ضایعات نان بین خانواده‌ها تقسیم شود با 70 تا 80 هزار تومان از این رقم به ازای هر خانوار می‌توان هم کیفیت نان را بالا برد و هم کارهای توسعه‌ای انجام داد.

از طرفی ما در کشورمان مقام اول را در دنیا بعد از ونزوئلا در مصرف بنزین داریم. بنزین در کشور ما در حالی با قیمت پایین به مردم فروخته می‌شود که در کشورهای منطقه قیمت آن بین 700 تا 2000 تومان است. بنابراین افزایش قیمت بنزین اتفاق خوبی است اما در صورتی‌ که بهره بانکی را نیز همزمان با هدفمندکردن یارانه‌ها مثل کشورهای اروپایی به 3 درصد برسانیم و از سرمایه‌های پولی در جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های کشاورزی و دامداری استفاده کنیم.

هدفمندکردن یارانه‌ها اتفاق مثبتی است در صورتی‌ که سطح درآمد مردم را بالا ببریم و از کاهش بهره بانکی در جهت تولید و اشتغالزایی رونق اقتصاد استفاده کنیم.

اگر نتوانیم سطح درآمد مردم را بالا ببریم و قدرت خرید مردم را بالا ببریم اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها منطقی به نظر می‌رسد.

یکی از مشکلات مهم ما بهره‌ بالای بانکی است که اگر با تدبیر صورت بگیرد می‌تواند باعث تولید و اشتغالزایی شود.

باید قدرت خرید مردم بالا باشد تا بتوانیم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم. متأسفانه تا وقتی فشار خون و تب بالاست نمی‌توانیم بیمار را جراحی کنیم، پس قدرت خرید مردم اولویت دارد؛ با دست‌های آلوده و غیراستریلیزه نمی‌توانیم جراحی کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet