هدر موبایل
1389/09/28 11:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
منادی مطرح کرد؛

70 درصد بودجه صرف حقوق کارمندان می‌شود

**‌عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر لزوم کوچک‌سازی دولت و کاهش تعداد وزارتخانه‌ها تأکید کرد و گفت که ۷۰ درصد از بودجه کل کشور شامل بودجه جاری یعنی پرداخت حقوق کارمندان می‌شود.

علیرضا منادی نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تصویب کاهش تعداد وزراتخانه‌ها از 21 به 17 در برنامه پنجم، گفت: دولت‌هایی که پس از انقلاب در کشورمان حاکم شده‌اند، کارآمدی لازم را نداشتند و علت آن هم این است که دولت‌ها رفته رفته متورم شده و بزرگتر می‌شدند.

وی با بیان اینکه حتی همین موضوع استخدام 23 هزار پرستار نیز معنای تورم در سیستم دولتی را می‌دهد، افزود: در حال حاضر 5 میلیون کارمند در کشور وجود دارد اما طبق استانداردها کشورمان به 700 یا 800 هزار کارمند نیاز دارد لذا باید این میزان را کاهش داده و به استانداردهای لازم برسیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه دولت برای اینکه بتواند اقدامات خود را به درستی انجام دهد، باید "چابک " شود، اظهار داشت: در همین راستا کاهش تعداد وزارتخانه‌ها از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه اقدام کاملاً درستی است، البته می‌توان تعداد وزارتخانه‌ها را از 17 هم کمتر کرد.

منادی اضافه کرد: سال گذشته کشور 55 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت اما در مقابل 70 میلیارد دلار حقوق به کارمندان پرداخت شد، یعنی دولت، مجلس و همه مسئولان برای پرداخت حقوق این تعداد کارمند مشغول به کار هستند و در واقع همه بودجه برای پرداخت حقوق کارمندان بسیج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس 70 درصد از بودجه کل کشور شامل بودجه جاری یعنی پرداخت حقوق می‌شود و تنها 25 یا 30 درصد صرف پروژه‌های عمرانی خواهد شد؛ درآمد حاصل از فروش نفت به جای اینکه صرف پروژه‌های عمرانی شود، صرف هزینه‌های دیگر می‌شود، از این رو باید دولت کوچکتر شود و این همان موضوعی که دولتمردان هم به این نتیجه رسیده‌اند.

نماینده مردم تبریز در مجلس در ادامه تأکید کرد: می‌توان در مورد ادغام وزارتخانه همه وزارتخانه‌های اقتصادی را تجمیع کرده و تنها یک وزارتخانه با عنوان وزارتخانه صنعت و تجارت فعال باشد، بسیاری از وزارتخانه با توجه به تعداد بالای کارمندانی که دارند از کارایی لازم برخوردار نیستند.

"تجمیع وزارتخانه می‌تواند کارایی و بهره‌وری آنها را بالا ببرد چرا‌که کشور بدون ادغام وزارتخانه‌ها به میزان بهره‌وری لازم نمی‌رسد ".

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet