خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/26 11:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رهبر:

حوزه و دانشگاه مکمل‌های علمی‌ یکدیگر هستند

**رئیس فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه معنای وحدت حوزه و دانشگاه این نیست که حوزه، دانشگاه یا دانشگاه، حوزه شود، گفت که حوزه و دانشگاه مکمل‌های علمی همدیگر هستند.

محمدتقی رهبر نماینده مردم اصفهان و رئیس فراکسیون روحانیون مجلس در گفت وگو با فارس با اشاره به هفته وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: معنای وحدت حوزه و دانشگاه این است که حوزه و دانشگاه ریشه دینی و اسلامی دارند و باید با توجه به اصول خود به وحدت برسند.

وی با بیان اینکه برخی‌ها تلاش می‌کنند که برای اختلاف حوزه و دانشگاه، دانشگاهیان را روشنفکر و حوزویان را متحجر توصیف کنند، افزود: دانشگاهیان و حوزویان باید به مبانی صریح اسلام توجه کنند و اجازه ندهند دشمن با مغالطه‌گویی اختلاف‌افکنی کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه به معنای این نیست که حوزه، دانشگاه و دانشگاه حوزه شود، تصریح کرد: حوزه‌ کارکرد خاص خودش را دارد و دانشگاه نیز به مبانی علمی توجه می‌کند در حقیقت باید گفت که حوزه و دانشگاه مکمل همدیگر در جامعه هستند و هرگونه تفکیک آنها از یکدیگر اقدامی انحرافی است.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس همچنین گفت:‌ تمامی علومی که در دانشگاه تدریس می‌شود ریشه‌های اسلامی و دینی دارد؛ علوم عقلی، علوم ریاضی و فیزیک ریشه‌های کاملا اسلامی دارد، به طوری که برخی از شاگردان امام جعفر صادق(ع) علوم فیزیک و شیمی را پایه‌گذاری کردند بر همین اساس باید گفت که نباید احساس کرد علوم دانشگاهی فراتر از علوم حوزوی است.

وی افزود: البته علوم حوزوی نیز همان علوم دینی است که بعضا در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و در مقابل، علوم دانشگاهی نیز در حوزه‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

رهبر با بیان اینکه حوزه و دانشگاه برای وحدت باید مصداقی عمل کنند، از اظهارنظرهای کلی در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه انتقاد کرد و گفت: به طور مثال حوزه و دانشگاه باید در خصوص تبیین علوم انسانی متحدتر از گذشته عمل کند چرا که دانشگاه و حوزه علم دین را تبیین می‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی فلسفه را از جمله مغالطه‌های دشمن برای اختلاف بین حوزه و دانشگاه دانست و افزود: فلسفه جایگاه ویژه‌ای در حوزه دارد البته فلسفه غرب در دانشگاه تدریس می‌شود و ما مخالف آن نیستیم.

وی ادامه داد: فلاسفه بزرگ جهان اسلام همواره از فیلسوفان غرب موفق‌تر عمل کرده‌اند و امروز نیز مشاهده می‌شود که علامه حسن‌زاده آملی و علامه جوادی آملی به عنوان بزرگترین فیلسوف‌های جهان فلسفه اسلامی را تبیین می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet