هدر موبایل
1389/09/26 12:44:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهقان پیشنهاد کرد:

تدوین سند جدید حقوق بشر مبتنی بر ادیان الهی و فطرت بشر

**یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: باید سند جدیدی از حقوق بشر در دنیا نوشته شود که برخواسته از فطرت بشر و مورد تائید از منظر همه ادیان و فرهنگ‌های الهی باشد.

محمد دهقان نماینده طرقبه و عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم در واکنش به اظهارات گستاخانه سفیر انگلیس به فارس گفت: سال‌های متمادی است که دشمنان جمهوری اسلامی و رقبای بین‌المللی در سطح دنیا به هر نحوی در صدد تخریب وجهه نظام ما هستند.

وی افزود: آنها از هر موضوع و مسئله‌ای برای تخریب وجهه ایران در صحنه بین‌الملل استفاده می‌کنند و دنبال این هستند که جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک خطر در عرصه بین‌المللی و به خصوص در بین همسایگان خود جلوه دهند و تاکید غیر منطقی و ناحق آنها مبنی بر غیر صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ما نیز در این راستاست.

 

* تفاوت اساسی ایران و غرب در زمینه حقوق بشر

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هشتم گفت: غربی ها در زمینه حقوق بشر دنبال این هستند که مواردی را که عین حقوق بشر است خلاف حقوق بشر جلوه دهند و برخی مسائل موهوم را به عنوان حقوق بشر تلقی کنند.

دهقان ضمن محکوم کردن اظهارات سخیف سایمون گس سفیر انگلیس در تهران افزود: آنها با نوعی اغراق مسائل مورد نظر خود را به جمهوری اسلامی ایران مرتبط کرده و از این طریق به دنبال محکوم کردن کشورمان هستند؛ در حالیکه حقوق بشری که ما به آن معتقدیم با حقوق بشری که غرب بر آن تاکید می‌کند، تفاوت‌های جدی دارد.

وی تصریح کرد: حقوق بشر غربی حاصل فکر معدودی از حقوقدانان و سیاست‌مداران آنها در 100 سال گذشته است؛ در حالیکه حقوق بشری که ما به آن اعتقاد داریم اصولا از منبع وحی و آموزه‌های الهی گرفته شده و با فطرت انسان‌ها سازگار است و دینداران عالم و خداپرستان نیز بر آن تاکید دارند.

این کارشناس مسائل حقوقی اظهار داشت: اگر یکی از آنها صد نفر دیگر را در آمریکا به قتل برساند، آنها برخورد با این فرد جانی را خلاف حقوق بشر می‌دانند ولی ما برخورد با چنین شخصی را عین حقوق بشر می‌دانیم.

دهقان با بیان اینکه ما در زمینه حقوق بشر با غرب تفاوت‌های اساسی داریم، متذکر شد: آنها در زمینه حقوق بشر نسبت به اسرائیل جنایتکار که تروریست دولتی است و به روشنی و در انظار میلیاردها انسان حاضر به جنایت می‌شود و به پیر و جوان و کودک و بزرگ و مردم بی گناه رحم نمی‌کند حساسیتی ندارند اما اگر یک اتفاق کوچک در گوشه دیگر دنیا بیافتد، فریاد آنها گوش فلک را کر می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: حقوق بشری که آنها به آن معتقدند، یک حقوق بشر واقعی نیست بلکه حقوق بشری سیاسی است و در راستای نقض حقوق بشر است.

نماینده طرقبه و چناران یادآور شد: آنها مواردی آمیخته را به عنوان حقوق بشر در ذهن خود هک کرده‌اند که برخی از آنها مورد تائید ما و برخی دیگر مورد تاکید ما نیست.

 

* تحمیل حقوق بشر غیرخدایی بر کشورهای خداپرست نقض حقوق بشر است

عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس گفت: حقوق بشر در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف متفاوت است؛ یعنی حقوق بشری که در اسلام است با حقوق بشری که در کشورهای اومانیستی و غیر خدایی وجود دارد، فرق دارد.

دهقان افزود: این ظالمانه است که کشورهایی غیر خدایی با حکومت‌های لائیک، حقوق بشر غیر خدایی خود را بر کشورهای خداپرست تحمیل کنند و این عین نقض حقوق بشر است.

وی ادامه داد: آنها می‌گویند که یکی از اجزای حقوق بشر، حقوق مذهبی افراد و آزادی آنها در فعالیت‌های مذهب است، اما آنها خود مذهب و دین کشورهای دیگر را نمی‌پذیرند که این دیدگاه و اقدام آنها نیز نوعی تناقض است و به عنوان نمونه اینکه به زنان مسلمان برای داشتن حجاب و پوشیدن روسری و مقنعه در این کشورها اجازه نمی دهند، چیزی جز نقض حقوق بشر توسط غربی‌ ها نیست.

 

* باید سند جدیدی از حقوق بشر در دنیا نوشته شود

این کارشناس مسائل حقوقی و تقنین اظهار داشت: آنها آزادی عقیده‌، قلم و بیان را در حقوق بشر مورد تاکید قرار می‌ دهند ولی هنگامی که یک نویسنده برجسته فرانسوی همچون روژه گارودی علیه صهیونیست‌ها کتاب می‌نویسد، وی را محاکمه و محکوم به زندان می‌کنند.

دهقان با بیان اینکه حقوق بشر غربی محصول تفکر سیاست‌مداران و حقوقدانان غربی قرن گذشته است، تصریح کرد که باید سند جدیدی از حقوق بشر در دنیا نوشته شود که برخواسته از فطرت بشر و مورد تائید از منظر همه ادیان و فرهنگ‌های الهی باشد.

وی در عین حال متذکر شد که "در کنار چنین سندی کشورهای اسلامی نیز باید یک سند حقوق بشر اسلامی داشته باشند؛ چرا که حقوق بشر اسلامی خاص‌تر از حقوق بشر عامه است ".

 

* کشورهای غربی ناقضان اصلی حقوق بشر در دنیا هستند

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: باید حقوق بشر متعلق به گذشته را کنار گذاشت و حقوق بشری جدید متناسب با فرهنگ و اعتقادات کشورها که با طبیعت و فطرت بشر سازگار و مبتنی بر خداپرستی است، نوشت و حقوق بشری نیز برای کشورهای اسلامی مطابق با آموزه‌های الهی و فرهنگ اسلامی در نظر گرفت.

دهقان متذکر شد: در این صورت است که می‌توان حقوق بشر را در کشورهای مختلف جستجو کرد ولی در حال حاضر این موضوع بستری برای انگیزه‌های سیاسی و اغراض سیاسی برخی دولت‌های غربی علیه کشورهای دیگر است.

وی کشورهای غربی را ناقضان اصلی حقوق بشر در دنیا خواند و گفت: به طور مثال انگلیس که مدام دم از حقوق بشر می‌زند دستانش آلوده به خون فلسطینی‌هاست و تمامی جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و لبنان حاصل اقدامات گذشته این کشور و جایگزینی رژیمی جعلی در سرزمین اشغالی است.

دهقان ادامه داد: انگلیس خبیث در حال حاضر نیز از اقدامات جنایتکارانه صهیونیست‌ها در فلسطین و به خصوص غزه حمایت می‌‌کند، در حالیکه انگلیس اصلا صلاحیت و حق اظهار نظر درباره حقوق بشر را ندارد و حتی آمریکای جنایتکار هم که سند جنایت آن برای همه دنیا رو شده، حق ندارد مدعی حقوق بشر باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت حقوق بشر در ایران طی سال‌های گذشته و پس از انقلاب اسلامی قابل مقایسه با گذشته نیست؛ کرامتی که انسان‌ها در داخل کشورمان دارند و حق رای مردم در تعیین سرنوشت خودشان با حقوق مردم در هیچ کشوری قابل قیاس نیست.

دهقان خاطر نشان کرد: البته در برخی موارد و در راستای حقوق بشر در داخل کشور نیز مواردی پیش می‌آید که مغایر قانون است اما بلافاصله از سوی حکومت با جدیت پیگیری و با ناقضان حقوق بشر برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: هرگاه فردی اقداماتی علیه امنیت کشور انجام دهد، باید در چارچوب قانون با وی برخورد شود و بر این اساس در هیچ کجای دنیا نباید خلاف قانون عمل شود.

 

* معدل رعایت حقوق بشر ایران بالاست

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران تا به حال نشان داده که حقوق بشر را به درستی رعایت کرده و در مواردی که حتی نقض حقوق بشر خودسرانه توسط یکی از افراد صورت گرفته باشد با فرد خاطی بر اساس قانون برخورد شده و ناقضان حقوق مردم محاکمه و مجازات شده‌اند.

دهقان با بیان اینکه در ایران معدل رعایت حقوق بشر بالاست، افزود: در کشور ما رسانه‌های گروهی بر اساس قانون و آزادانه به رسالت خطیر خود در عرصه اطلاع‌رسانی و نقادی می پردازند و دانشجویان نیز همواره با آزادی فعالیت‌های پر نشاطی را انجام می‌دهند.

وی در پایان این گفت‌وگو خاطر نشان کرد: سفیر انگلیس باید در خصوص اقدامات غیر انسانی و جنایاتی که این کشور در طول 200 سال گذشته انجام داده، پاسخ دهد و حق ندارد درباره حقوق بشر جمهوری اسلامی که وی نسبت به مبانی آن علم ندارد، صحبت کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet