خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/09/27 11:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون حقوقی:

خروج آثار تاریخی از ثبت، ضایعه‌ای است که از راه قانون اتفاق می‌افتد

**یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج ۳۵ اثر تاریخی از فهرست آثار ملی کشور، ‌گفت: این نوع اتفاق‌ها یک ضایعه است که در جامعه‌ی ما، آن هم از راه قانون رخ می‌دهد.

سیدسلمان ذاکر در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: باید پرونده‌های دیوان عدالت اداری بررسی شود که به چه دلیل این نوع حکم‌ها صادر شده‌اند؛ ولی طبیعی است که آن‌ها براساس قانون و استناد قانونی این‌گونه حکم داده‌اند، هرچند استفساریه، زمانی دلیل است که مواد قانونی نداشته باشیم.

او ادامه داد: ‌در این موضوع، مواد قانونی حتما وجود دارد و اگر نباشد، مواد قانونی زیادی برای حفظ میراث فرهنگی داریم. به هر حال، مهم این است که باید منافع تاریخی و عمومی خود را در نظر بگیریم و اگر خلأ قانونی وجود دارد، دیوان عدالت اداری باید به‌دنبال جبران خلأ قانونی باشد.

نماینده‌ی مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که می‌دانیم کسانی که در دیوان عدالت اداری هستند، براساس قانون رأی می‌دهند، اظهار کرد: ‌اما حتما در اینجا خلأ قانونی وجود دارد که آن‌ها ناگزیر می‌شوند، برای افرادی که صاحب سند هستند، چنین احکامی صادر کنند.

وی تأکید کرد: ‌سازمان میراث فرهنگی با رایزنی می‌تواند رضایت مالکان را جلب کند و خلأ قانونی را نیز پر کند، بویژه این‌که ممکن است توسط برخی مالکان آثار تاریخی، سوءاستفاده‌هایی انجام شود. این در حالی است که یک بحث حاکمیتی نیز در این موضوع به‌وجود می‌آید و سازمان میراث فرهنگی باید از این موضع بیش‌تر حمایت کند.

ذاکر گفت: نباید کوتاهی کنیم تا موضوع به دیوان عدالت اداری برسد و در نهایت، دیوان به سود مالک رأی دهد. البته منظور این نیست که حق و حقوق مالکان سلب شود، بلکه این حقوق بین میراث فرهنگی و ادای حقوق مالکان باید جمع شود و جمع کردن این حقوق، هنر است. در غیر این صورت، اگر یک اثر مربوط به میراث فرهنگی را از بین ببریم و از آن طرف حقوق مالک را ادا کنیم، ضربه‌ی تاریخی خواهیم خورد.

او هم‌چنین اضافه کرد:‌ سازمان میراث فرهنگی یک لایحه را در این‌باره می‌تواند به دولت بدهد تا پس از ارائه، در مجلس و کمیسیون مربوط بررسی و کارشناسی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet