خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/27 13:03:00
سرویس فرهنگی
رئیس مجمع نمایندگان روحانی مجلس

وحدت حوزه و دانشگاه به حیطه علمی محدود نشود

**رئیس مجمع نمایندگان روحانی مجلس با اشاره به سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: وحدت حوزه و دانشگاه نباید به حوزه علم و دانش خلاصه شود، بلکه اشتراکات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بین این دو مرکز علمی وجود دارد که این اشتراکات باید زمینه وحدت شوند.

 

محمد تقی رهبر در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت تاکید کرد: حوزه و دانشگاه یک ریشه واحد و سرچشمه واحد دارند؛ اگر تاریخ دانشگاه را بررسی کنیم می بینیم بسیاری از اساتید و دانشمندان ما در علوم ریاضی، فقه،  پزشکی از حوزه برخواسته اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دانش کنونی و دانشگاههای کنونی ما براساس فرهنگ اسلامی و تمدن اسلامی بنا شده است گفت: بنابراین دانشگاههای ما و دانش روز ما وامدار فرهنگ و تمدن اسلامی و علمای اسلامی است و نه وامدار غربی ها.

وی در توضیح ریشه تاریخی اختلاف افکنی بین دانشگاه و حوزه گفت: وقتی غربی‌ها دانش ما را که ریشه در تمدن اسلامی و حوزوی داشت گرفتند و توسعه دادند، ما آن دانش را رها کردیم و چندین قرن آنها از ما پیشی گرفتند، بعدها همه فکر کردند دانش ما دستاورد غرب است و عده ای از روشنفکران در عصر پهلوی سعی کردند این تفکر را تقویت کرده و بین حوزه و دانشگاه فاصله بیاندازند.

محمد تقی رهبر افزود: با وقوع انقلاب این فاصله بین حوزه و دانشگاه برداشته شد. دانشگاهیان به حوزه پیوستند و به دانشگاه راه یافتند و اساتید ما مثل شهید مطهری، شهید مفتح و شهید بهشتی برای وحدت این 2 مرکز علمی تلاش کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: ما باید این روز را گرامی بداریم و برای انسجام این 2 مرکز علمی و برای اینکه فاصله ای بین آن ها نیفتد تلاش کنیم.

رهبر گفت: این وحدت نباید خلاصه به انتقال علم و دانش شود، ما باید بر روی اشتراکات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بین وحدت و دانشگاه تمرکز کنیم. وقتی رهبر معظم انقلاب از نخبگان حوزوی و دانشگاهی برای تدوین الگلوی اسلامی-ایرانی پیشرفت دعوت می کنند مشخص است که این 2 مرکز اشتراکات  مختلف در حوزه های متفاوت دارند.

وی ادامه داد: ما اصول و آرمان مشترک و نقشه مشترک داریم بنابراین وحدت بین دانشگاه و حوزه نباید به مسائل علمی خلاصه شود.

رئیس مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی افزود: ارتباط بین این دو مرکز نباید حوزه علمی باشد بلکه این ارتباط باید به حوزه های فکری تسری یابد و وقتی هم که رهبر معظم انقلاب در قم حضور داشتند به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کردند که مبادا از دانشگاه فاصله بگیرید که دیگران سو استفاده می کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet