هدر موبایل
1389/09/27 14:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت:

کمیسیون با انتقال آموزش پزشکی به وزارت علوم موافق نیست

**عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت جدی با جداسازی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت و انتقال آن به وزارت علوم گفت: جداسازی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت در جهت کوچک‌سازی دولت و کاهش وزارتخانه‌ها نیست بلکه جدا کردن یک تکه از بدنه‌ای متناسب و چسباندن آن به یک بدنه ناهمگون است که به آموزش پزشکی کشور آسیب می‌رساند.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح مجدد جداسازی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت و افزوده شدن آن به وزارت علوم، تصریح کرد: آموزش پزشکی سال‌ها در وزارت علوم بود، اما بروز یکسری مشکلات برای آموزش دانشگاهی پزشکی و حتی درمان بیماران سبب شد علی‌رغم همه مقاومت‌هایی که وزارت علوم وقت داشت، آموزش پزشکی به وزارت بهداشت و درمان پیوست.

به گفته نماینده مردم جهرم در خانه ملت، در آن زمان تیم‌های کارشناسی و اساتید برجسته دانشگاه‌ها با کار کارشناسی به این نتیجه رسیدند که الزاما برای ارتقای کیفیت آموزش، آموزش پزشکی باید به وزارت بهداشت واگذار شود که این کار صورت گرفت و واقعا از آن زمان شاهد هستیم که آموزش در کنار کار عملی است، یعنی هم درمان و هم آموزش در یک مجموعه با یک مدیریت واحد انجام می‌شود که قطعا می‌تواند هم کیفیت خدمات آموزشی را ارتقا دهد و هم سود و فواید بیشتری به حوزه درمان برساند.

رضایی با تاکید بر اینکه وضعیت باید به همین شکل بماند، اظهار کرد: نمی‌دانم مخالفین با چه استدلالی می‌خواهند آموزش پزشکی را از وزارت بهداشت جدا و به وزارت علوم واگذار کنند، وزارت علوم وزاتخانه‌های گسترده با حجم بسیار بالای کار است که اگر حوزه آموزش پزشکی هم به آن اضافه شود قطعا آموزش پزشکی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه آموزش پزشکی با آموزش در حوزه‌های دیگر متناسب نیست، خاطرنشان کرد: آموزش پزشکی نیاز به تخصص خاص خود دارد بنابراین نمی‌توانیم دو حوزه غیرمرتبط با همدیگر را در یک مجموعه در کنار هم قرار دهیم، تحقق این امر یک خطای استراتژیک است.

عضو کمیسیون بهداشت با اعلام این خبر که کمتر کسی از اعضای کمیسیون موافق انتقال آموزش پزشکی به وزارت علوم هستند، اظهار کرد: حتی خیلی از اساتید مختلف و روسای دانشگاه‌ها با کار کارشناسی نه به خاطر اینکه بخواهند یک وزارتخانه را همچنان گسترده نگه دارند بلکه به خاطر کشور، به خاطر آموزش پزشکی و به خاطر درمان مردم همچنان تاکید دارند که آموزش پزشکی باید در وزارت بهداشت و درمان باقی بماند.

رضایی با اشاره به بروز تخلف در آزمون دستیاری تصریح کرد: ممکن است این تصمیم در راستای بروز اشکال و تخلف در آزمون دستیاری باشد اما بروز اینگونه تخلفات به این معنا نیست که مدیریت در وزارت بهداشت ضعیف است و این وزارتخانه توان برگزاری یک آزمون کاملا سالم را ندارد بلکه به لحاظ حساسیت بسیار بالای این آزمون است که با انتقال آموزش پزشکی به وزارت علوم هم از حساسیت این آزمون کاسته نخواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت گفت: به خاطر فاصله بسیار زیاد میان پزشک عمومی و متخصص رقابت برای ورود به تخصص تنگاتنگ است و متاسفانه انگیزه‌هایی برای تقلب شکل می‌گیرد که جداسازی و چسباندن آموزش پزشکی به یک وزارتخانه‌ی دیگر به این معنا نیست که دیگر چنین مشکلاتی بروز پیدا نمی‌کند.

رضایی در خاتمه با تاکید بر اینکه باید اصل قضیه را درست کنیم، خاطرنشان کرد: باید حد فاصل پزشک عمومی با متخصص کاهش یابد و آزمون به صورت چند مرحله‌ای برگزار شود، در این صورت خودبخود مقداری از حساسیت این آزمون مقداری کاهش پیدا می‌کند، نباید به صرف اینکه فکر می‌کنیم وزارت علوم می‌تواند مشکلات آزمون دستیاری را کاهش دهد آموزش پزشکی را از وزارتخانه همگون جدا و به یک وزارتخانه ناهمگون متصل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet